Содержание
- 2. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) приділяє особливе значення вивченню хвороб, які пов’язані з використанням або вживанням
- 3. До таких хвороб належать інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз
- 4. Водно-нітратна метгемоглобінемія В Україні 5,7 млн. городян та 11,7 млн. сільського населення споживають воду із колодязів
- 5. Групи підвищеного ризику складають: -немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодуванні; -сільське населення,
- 6. «Блакитні фугати»: загадка сім'ї з блакитною шкірою.У XIX столітті в Кентуккі (США) оселилася родина Фугат. Звичайні,
- 7. Вірусний гепатит А (ВГА) – інфекційне захворювання, що є результатом вірусного враження печінки. Передається фекально-оральним шляхом,
- 8. Дизентерія – інфекційна хвороба людини із запаленням відділу товстої кишки, яка супроводжується явищами інтоксикації та проносом.
- 9. Лептоспіроз. Людина може захворіти при контакті з сечею заражених тварин або контактуючи із зараженою водою в
- 10. Холера – викликається холерним вібріоном, зараження виникає після харчування або споживання питної води, забрудненої відходами заражених
- 11. Захворювання, пов’язані з дією токсинів ціанобактерій або синьо-зелених водоростей. Вони спричиняються декількома різновидами токсинів ціанобактерій, які
- 12. В Україні є місця з техногенним та природним забрудненням підземних вод фтором. Проблема є гострою в
- 13. Причини та симптоми: Флюороз викликає частіше за все питна вода. Помірні кількості викликають проблеми з зубами,
- 14. Як порахувати свою норму води на добу? Для гарного здоров’я та самопочуття важливо випивати достатню кількість
- 15. Прості 9 правил допоможуть підтримувати Ваш водний баланс в нормі Поставте велику склянку з водою на
- 17. Скачать презентацию
Слайд 2Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) приділяє особливе значення вивченню хвороб, які пов’язані
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) приділяє особливе значення вивченню хвороб, які пов’язані
Слайд 3До таких хвороб належать інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія,
До таких хвороб належать інфекційні захворювання (вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія,
На жаль, всі перелічені хвороби трапляються і в Україні. Щороку Міністерство охорони здоров’я повідомляє про спалахи тих чи інших захворювань, пов’язаних з водою.
Слайд 4Водно-нітратна метгемоглобінемія
В Україні 5,7 млн. городян та 11,7 млн. сільського населення споживають
Водно-нітратна метгемоглобінемія
В Україні 5,7 млн. городян та 11,7 млн. сільського населення споживають
У переважній більшості ці водні джерела знаходяться у незадовільному стані. В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які без очищення споживає населення у сільській місцевості.
Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я населення. З ним безпосередньо пов'язане захворювання "водно-нітратна метгемоглобінемія" у дітей до 1 року життя, летальні випадки від якої реєструються все частіше.
Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають "блакитний синдром немовлят".
У дітей, що вражені цією хворобою, можуть бути блювота і пронос. У екстремальних випадках відмічається збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у дітей у 7—8% випадків закінчується летально. Випадки метгематоглобінемії трапляються частіше за все в сільських регіонах, де використовується вода з колодязів
Слайд 5 Групи підвищеного ризику складають:
-немовлята віком до одного року, що знаходяться на
Групи підвищеного ризику складають:
-немовлята віком до одного року, що знаходяться на
-сільське населення, що споживає воду або продукти з перевищеним вмістом нітратів;
-чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, з захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.
У дітей перших місяців життя отруєння нітратами можливе через споживання овочевих і фруктових соків, молочних сумішей, що готуються на воді, забрудненій нітратами. Особливо небезпечна хронічна дія нітратів для дітей. Шляхи запобігання: вживання чистої від нітратів питної води.
Слайд 6«Блакитні фугати»: загадка сім'ї з блакитною шкірою.У XIX столітті в Кентуккі (США)
«Блакитні фугати»: загадка сім'ї з блакитною шкірою.У XIX столітті в Кентуккі (США)
Подружжя Мартін і Елізабет Фугат завжди хотіли мати велику сім'ю, Елізабет народила сімох дітей, троє з яких з'явилися на світ з досить незвичайною особливістю. У нащадків Фугат виявилася синя шкіра.
Спершу це шокувало молодих батьків і сусідів, які не знали, що й думати, дивлячись на сінеліцих малюків.
Але незабаром ситуація прояснилася. Мати сімейства, Елізабет, виявилася носієм рідкісного рецесивного гена Мет-Н. Через нього шкіра дітей і придбала синюватий відтінок, внаслідок нестачі кисню в крові
Кажуть, такий генетичний «збій» міг статися в результаті інцесту, правда, чи мав він місце у випадку з сім'єю Фугат, історія замовчує.
.
До речі, не всім дітям і онукам дісталася незвичайна особливість. Деякі з них нічим не відрізнялися від інших людей зі звичайним кольором шкіри. Але "синій ген" продовжував передаватися з покоління в покоління.
Правда, синяву шкіра нащадків Мартіна і Елізабет Фугат поступово втрачала.
Останній встановлений нащадок незвичайного сімейства народився в 1975 році, його ім'я Бенджамен Стейсі. У дитинстві у нього була синювата шкіра, але з віком вона придбала звичайний відтінок
Слайд 7Вірусний гепатит А (ВГА) – інфекційне захворювання, що є результатом вірусного враження
Вірусний гепатит А (ВГА) – інфекційне захворювання, що є результатом вірусного враження
Основним джерелом інфекції є хворі. Погані санітарні умови та відсутність каналізації є головними причинами розповсюдження інфекції. Вірус гепатиту А відрізняється високою стійкістю до факторів навколишнього середовища та до дезінфекційних засобів. Тривалість виживання вірусу в продуктах сягає 1 року.
Запобігання шляхом: забезпечення чистою питною водою, ізоляція хворих та нагляд за випадками хвороби, знешкодження джерела інфекції.
Слайд 8Дизентерія – інфекційна хвороба людини із запаленням відділу товстої кишки, яка супроводжується
Дизентерія – інфекційна хвороба людини із запаленням відділу товстої кишки, яка супроводжується
У 2004 році був зареєстрований спалах дизентерії Зоне, пов'язаний з уживанням забрудненої питної води, у спецшколі-інтернаті для дітей із психоневрологічними вадами Городецького району Львівської області, захворіли 12 осіб, з них 7 дітей; лабораторними дослідженнями встановлено мікробне забруднення питної води локальної артезіанської свердловини, резервуара та розвідної мережі спецшколи-інтернату.
Черевний тиф – рідка бактеріальна інфекція в наш час у Європі, яку викликають бактерії Salmonella. Мікроби черевного тифу передаються через фекалії і сечу заражених людей. Люди стають зараженими після споживання води або їжі, з якими контактувала заражена особа, або через воду, яка забруднена стічними водами. Після потрапляння в шлунок бактерії розповсюджуються через кровоносну систему.
Методи запобігання: особиста гігієна, особливо щодо миття рук після користування туалетом і перед вживанням їжі; водопостачання; належні системи очистки; виключення носіїв хвороби при підготовці продуктів харчування.
Слайд 9Лептоспіроз. Людина може захворіти при контакті з сечею заражених тварин або контактуючи
Лептоспіроз. Людина може захворіти при контакті з сечею заражених тварин або контактуючи
Запобіжні засоби повинні бути засновані на знанні груп специфічного ризику інфекції.
Ротавірусні інфекції. В останні роки реєструються спалахи ентеровірусних інфекцій та гастроентериту,викликаного ротавірусами. Часто хворіють діти у віці від 3 до 3 років.
Шляхи запобігання: дотримання правил особистої гігієни, суворий контроль джерел водопостачання.
Слайд 10Холера – викликається холерним вібріоном, зараження виникає після харчування або споживання питної
Холера – викликається холерним вібріоном, зараження виникає після харчування або споживання питної
Щоб запобігти розповсюдженню холери, потрібне постачання безпечної питної води і належна особиста гігієна.
Слайд 11Захворювання, пов’язані з дією токсинів ціанобактерій або синьо-зелених водоростей. Вони спричиняються декількома
Захворювання, пов’язані з дією токсинів ціанобактерій або синьо-зелених водоростей. Вони спричиняються декількома
В Україні мають місце «цвітіння» синьо-зеленими водоростями водосховищ, що може бути небезпечним як для купання, так і для вживання такої води для пиття або приготування їжі.
Шляхи запобігання: під час «цвітіння» водойм уникати купання та використання води для пиття або для гігієнічних цілей.
Слайд 12В Україні є місця з техногенним та природним забрудненням підземних вод фтором.
В Україні є місця з техногенним та природним забрудненням підземних вод фтором.
Одеській
Львівській (с. Соснівка)
Полтавській
Донецькій
Херсонській областях
де для водопостачання широко використовують воду з підвищеним вмістом фтору, що зумовлює появу ряду ендемічних захворювань. Так в Полтавській області широко використовуються природні підземні води з вмістом більше ніж 2—3 мг/л, а в певних випадках 7—9 мг/л (норма 1.5 мг/л), що призводить до захворювання населення флюорозом зубів або кісток.
Слайд 13Причини та симптоми: Флюороз викликає частіше за все питна вода.
Помірні кількості
Причини та симптоми: Флюороз викликає частіше за все питна вода.
Помірні кількості
Ранні симптоми скелетного флюорозу включають біль у суглобах.
У складних випадках структура кісток і суглобів може змінюватись.
Шляхи запобігання: видалення надмірного фтору з питної води важке і дороге. Перевага надається заміні джерела водопостачання, де фтор присутній у безпечних концентраціях.
Слайд 14 Як порахувати свою норму води на добу?
Для гарного здоров’я та самопочуття
Як порахувати свою норму води на добу?
Для гарного здоров’я та самопочуття
Норма і програма пиття води залежить від багатьох чинників.
Насамперед – від ваги людини. Щоб вирахувати потрібну кількість води на добу, треба помножити 30 мл на кількість кілограмів ваги людини.
Якщо ви активно займаєтесь спортом, також у спеку до цієї цифри варто додати ще пару склянок.
Також збільшити кількість споживаної води потрібно вагітним і тим, хто годує груддю.
Якщо ви вживаєте каву або алкоголь – кожне горнятко чи бокал треба компенсувати стаканом води, адже ці напої зневоднюють.
Також майте на увазі: йдеться про загальну кількість рідини, включаючи ту, що міститься у продуктах, які ви з’їдаєте протягом дня. Багато води міститься в рідкій їжі на кшталт молока, соків, перших страв, а також у свіжих овочах і фруктах – понад 80 %.
Слайд 15 Прості 9 правил допоможуть підтримувати Ваш водний баланс в нормі
Поставте
Прості 9 правил допоможуть підтримувати Ваш водний баланс в нормі
Поставте
Поставте нагадування на кожну годину в свій мобільний «Випити склянку води!» Це дуже дієвий метод!
Випивайте склянку води, кожен раз за 15-20 хвилин перед їжею.
Випивайте склянку води кожен раз після відвідування туалету.
Заморозьте шматочки апельсина, лимона, лайма і додавайте їх замість льоду в стакан з водою. Це додасть смаку і освіжить протягом дня
Носіть завжди з собою невелику пляшку води і пийте з неї кожен раз, коли вимушено десь простоює: в черзі, в електричці, в маршрутці, в метро і т.д.
Пийте трав'яні чаї (меліса, липа, листя малини і смородини, листя чорниці, лемонграс, туласі і ін.). Виключіть споживання звичайного чаю і кави, тому що вони зневоднюють організм.
Замість перерви на "покурити" випий водички.
Винайди власний вітамінний напій, лимонад.