Слайд 2Перші згадки про тексти
ПЕРШІ ЗГАДКИ ПРО ТЕКСТИ, ВИРІЗАНІ В ДЗЕРКАЛЬНОМУ (ПЕРЕВЕРНУТОМУ) ВІДОБРАЖЕННІ

НА ДЕРЕВ’ЯНИХ ДОШКАХ, ЗА ІНШИМИ ДАНИМИ – НА КАМ’ЯНИХ БРИЛАХ, І ВІДТИСНУТІ НА ОКРЕМИХ АРКУШАХ, ВІДНОСЯТЬСЯ ДО II-VІІ СТ. Н. Е. ВОНИ НАЛЕЖАТЬ КИТАЙЦЯМ. НА ЖАЛЬ, ВІДДРУКОВАНІ З ТАКИХ ФОРМ ТЕКСТИ НЕ ЗБЕРЕГЛИСЯ. ОДНАК ЦЯ КРАЇНА МОЖЕ ПОХВАЛИТИСЯ ПЕРШОЮ ЗБЕРЕЖЕНОЮ ДО НАШИХ ДНІВ КНИГОЮ, НАДРУКОВАНОЮ НА ПАПЕРІ ЗА ДОПОМОГОЮ ВИРІЗАНИХ ДЕРЕВ’ЯНИХ ФОРМ-СТОРІНОК. ІДЕТЬСЯ ПРО «ДІАМАНТОВУ СУТРУ» (868 Р.). КНИГА ЗРОБЛЕНА У ФОРМІ ПАПЕРОВОГО СУВОЮ. ТЕПЕР ЗБЕРІГАЄТЬСЯ В БРИТАНСЬКОМУ НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ У ЛОНДОНІ.
Слайд 3Книгобудування в Європі
У Європі множення писемних текстів за допомогою дерев’яних форм-кліше почалося

в епоху пізнього Середньовіччя. Що ж друкували? Гравюри з релігійними сюжетами та невеликими текстовими поясненнями (текст часто вписувався від руки) для малограмотного користувача («Біблія бідних» («ВіЬНа раирегит»), «Мистецтво помирати» («Аг$ тогіепйі»), «Дзеркало людського порятунку» («Spe-culum humanae salvationis»)) і гральні карти, привезені хрестоносцями зі сходу і які набули в середньовічній Європі дуже масового поширення. Трішки пізніше ксилографією стали розмножувати календарі і деякі університетські підручники (наприклад, посібник з латинської граматики Елія Доната). Починаючи з ХШ ст., найбільше книг таких способом друкувалося в Німеччині та Фландрії
Слайд 4Книгодрукування у Німеччині
30 вересня 1452 року в друкарні Йоганна Ґутенберґа вийшла в світ перша в Європі

справжня солідна книга — Біблія. До того майстер друкував лише пробні маленькі книжечки на кшталт підручників, та саме Ґутенберґ поставив друкарство на промислову базу. За першим разом було надруковано 180 примірників Біблії, з яких дотепер залишилося тільки 48. Приймаючи до уваги рівень освіти населення у Європі, тираж був немалий. Саме з того часу починається епоха «Зрілого Відродження», бо рукописні «Комедія» Данте, сонети Петрарки, «Декамерон» Бокаччо ще не мали сили зрушити духовну культуру Західної Європи. А от після появи друкованої Біблії до масового читача дійшли не тільки релігійні видання, а і твори багатьох античних та тогочасних авторів.
Слайд 5Друкарство у слов'ян
У 1468 у Плзні (західна Чехія) виходить «Хроніка Троянська», видана не латинською, а рідною

мовою, в 1491 у Кракові — тодішній столиці Польщі — «Осьмогласник». Це перша з книг, які Швайпольт Фіоль почав друкувати кирилицею, що, як відомо, дала початок абеткам України, Білорусі, Сербії, Болгарії і почасти Румунії (Валахія,Молдова).
У фондах старовинних книг Національної бібліотеки України можна побачити примірник «Осьмогласника» 1494, випущений першим південнослов'янським друкаремієромонахом Макарієм у Чорногорії, що поклало початок південнослов'янським і молдово-румунським кирилівським виданням.
Слов'янські книги першим друкувати почав німець Швайпольт Фіоль (бл.1460 — після 1526) у Кракові. Його книги були відомі в Україні ще у 20-х роках 17-го ст. А в Східній Європі першим слов'янським друкарем був білорус Франциск Скорина, який працював у Вільні з 1525, а до того у Празі.
Слайд 6Друкарство в Україні
У період протистояння між католиками і православними, коли основна маса

населення, тогочасної України, сповідувала православну віру, а польські магнати насаджували католицизм і виникла потреба у друкованій та рукописній книжці. Саме в той час виникають братства, які, отримуючи підтримку константинопольськихпатріархів та ієрархів православної церкви на ставропігію, скористалися можливістю самостійно вести свої справи. Тож у борні за віру та паству постало тогочасне українське друкарство, а люди, які були першими друкарями, відігравали важливу роль у суспільно-політичному житті краю.
Уже з кінця XV століття на території Королівства Польського і Великого князівства Литовського виникли друкарні, які діяли у Кракові, Вільні, Несвіжі. У них було надруковано і перші кириличні книги церковнослов'янською мовою.
Слайд 7Іван федоров
1573–1574 — у монастирі св. Онуфрія «друкованє занедбане обновил» (надгробна епітафія на могилі у

Львові). Разом зі своїм сином Гринем Івановичем із Заблудова працював над новим виданням «Апостола», прикрашеним заставками, ініціалами, кінцівками і трьома гравюрами. У післямові розповів про свою друкарську діяльність у Москві й Литві та про переїзд до Львова. Там же 1574 видав перший східнослов'янський Буквар.
У Львові його звали «друкар москвитин» (лат. Iwan Moschus), що могло вказувати як на місце, звідки він прибув, так і на його національність.
Слайд 8Технології друку
середньовіччя
Нова ера
Технічний час
технологія перенесення вологої фарби
монотопія
Трафаретний друк
технологія друку тонером
Друк рідкими чорнилами
Друк

3D принтером
Слайд 93D принтер
3D-друк є однією з форм технології адитивного виробництва, де об'єкти створюються

з використанням тривимірних моделей та 3D-принтера. Тривимірний об'єкт створюється послідовним накладанням шарів матеріалу. 3D принтери дозволяють друкувати об'єкти з декількох матеріалів та з різними механічними і фізичними властивостями одночасно.