Слайд 2Від 1927 до 1990 р. в Україні було заарештовано понад мільйон осіб
(з них понад 50% – українці). 140 тисяч із них - розстріляно. У 1930-1933 р. із 184 репресованих науковців України не менш 170 були істориками
Слайд 3Політичні репресії в Україні розпочалися із першої спроби встановлення радянської влади –
з початку 1918 року, а закінчилися у другій половині 1980-х рр. Терор носив цілеспрямований, організований характер, уразив практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству.
Слайд 4Доба сталінізму включала у себе придушення ідейно-політичної опозиції, опору селянства примусовій колективізації,
Великий терор 1936–1938 рр. як апофеоз Р., масові репресії в Західній Україні 1939-1941 та 1944-1953 рр. (упродовж 1944–1953 рр. за участь у русі ОУН та УПА, або за його підтримку засуджено близька 87 тис. та понад 200 тис. громадян депортовано) та інші репресивні кампанії.
Крім того, з території України здійснювалися масові примусові депортації народів – поляків, німців, кримських татар (191 тис. осіб), а також вірмен, греків, інших народів Криму.
Слайд 5Культура й освіта в Україні все більше й більше набували російськомовного характеру.
Україномовних засилали в гулаги за статтею «ворог народу». Так майже усі освідчені люди були у заслінні. Письменники переслідувались владою.
Слайд 6Гулаги – виправничо-виховні табори
Слайд 8В Україні репресії здійснювалися в особливо страшних розмірах: сталінський режим прагнув знищити
рух за самоствердження української нації'
Слайд 9Культурні зрушення, що відбувалися в Радянському Союзі протягом довоєнних п'ятирічок, у т.
ч. оволодіння грамотою мільйонами, формування нової генерації інтелігенції, розвиток науки, літератури, мистецтва — більшовицька партія розглядала як складові так званої культурноїреволюції, основним змістом якої вона вважала утвердження марксистського світогляду, подолання впливу несумісних з ним ідеологій.
Слайд 10Наслідки репресій:
- тотальний терор торкнувся всіх категорій населення, були фізично знищені мільйони
українців, унаслідок чого українська нація зазнала величезних демографічних втрат;
- занепад української національної культури, інтелектуального потенціалу української нації;
- деформація морально-етичних відносин (насадження атмосфери страху та абсолютної покори, заохочення доносів, соціальна незахищеність населення, формування тоталітарної свідомості);
Слайд 11Список репресованих українських письменників
Слайд 12На початках зародження системи ГУЛАГ, зокрема – на Соловках, в’язні працювали на лісозаготівлях,
прокладали залізничні колії, будували Біломорсько-Балтійський канал. Водночас завдяки перебуванню творчої інтелігенції у перших концтборах ще існувала видимість культурного життя.
(На фото будівництво Біломорканалу)
Слайд 13Заарештовували військовослужбовців, остарбайтерів, представників репресованого духовенства та інші категорії населення. Окрему групу становили
депортовані українці. Найчастіше українців засуджували на 15–25 років ув’язнення за ст. 54 КК УРСР: "зрада Батьківщини", "особливо небезпечні державні злочини", "антирадянська агітація і пропаганда", "шпигунство", "терор".
Слайд 14Як висновок можна зазначити що майже всіх громадських діячів було заслано в
гулаги, де приблизно половина з них померли. Тих кого не заслали переслідувала радянська влада, все чекаючи слушної нагоди щоб їх засадити. Культурним діячам жилося дуже тяжко, їх життя проходило під контролем спец служб і вони в будь-яку секунду могли отримати вирок.