Слайд 2 Prezentacja ta jest poświęcona zagadnieniu korzystania z uprawnienia Pracownika Ochrony do użycia
![Prezentacja ta jest poświęcona zagadnieniu korzystania z uprawnienia Pracownika Ochrony do użycia](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-1.jpg)
siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego.
Ze względu na potrzebę zwrócenia szczególnej uwagi na umiejętności charakterystyczne potrzebne do dobrego wykonywania zawodu pracownika ochrony skupiłem się tylko na opisaniu i przedstawieniu technik interwencyjnych – takich, które będą inicjowane w wyniku decyzji pracownika, jednak jak praktyka wskazuje pracownik ochrony może być również narażony na bezpośredni atak, musi również nauczyć się reagowania na ataki wobec chronionej osoby i wtedy wchodząc w sferę samoobrony musi posiąść dodatkowe umiejętności z zakresu blokowania ciosów i kopnięć, umiejętności uwalniania się z chwytów i obchwytów oraz reakcji na zagrożenia niebezpiecznymi narzędziami. Pracownik Ochrony powinien również posiąść umiejętność skutecznego zadawania ciosów i kopnięć, które są możliwymi technikami do wykorzystania w sytuacji obrony koniecznej.
Слайд 3 Umiejętności nabyte w czasie szkolenia technik interwencji powinny być umiejętnie wykorzystywane podczas
![Umiejętności nabyte w czasie szkolenia technik interwencji powinny być umiejętnie wykorzystywane podczas](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-2.jpg)
samoobrony a w dynamicznych sytuacjach zagrożenia powinny się nawzajem uzupełniać - i tak przykładowo broniąc się przed uderzeniem napastnika broniący powinien zablokować cios, przechwycić ramię, zastosować dźwignię, obezwładnić napastnika, założyć kajdanki, sprawdzić czy przeciwnik nie posiada niebezpiecznych narzędzi oraz podnieść i transportować go. Zaprezentowane techniki są zgodne z obowiązującymi przepisami i zasadami użycia środków przymusu bezpośredniego, jednak nie wyczerpują wszystkich możliwości i sposobów ich stosowania.
Слайд 4 Aby posiąść opisane umiejętności, nie wystarczy go przeczytać i obejrzeć, ale przede
![Aby posiąść opisane umiejętności, nie wystarczy go przeczytać i obejrzeć, ale przede](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-3.jpg)
wszystkim wielokrotnie ćwiczyć, stosując podane techniki w różnych sytuacjach z partnerami o różnej budowie ciała i sile fizycznej. Tylko aktywne uczestnictwo w zajęciach praktycznych może przynieść efekt w postaci nabycia niezbędnych umiejętności technicznych.
Слайд 5PODSTAWY PRAWNE
W zakresie praw i obowiązków pracownika ochrony podstawowym aktem normatywnym
![PODSTAWY PRAWNE W zakresie praw i obowiązków pracownika ochrony podstawowym aktem normatywnym](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-4.jpg)
jest Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia ( Dz.u. 1997 nr 114, poz. 740 z późn. zm.)
Akty wykonawcze do ww. ustawy, dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w niniejszym skrypcie to:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1998 roku w sprawie szczegółowych warunków i sposobów użycia przez pracowników ochrony środków przymusu bezpośredniego,
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1998 roku w sprawie szczegółowego trybu działania pracowników ochrony podejmowanego wobec osób znajdujących się w granicach chronionych obiektów i obszarów.
Слайд 6Zadania pracowników ochrony osób i mienia wynikające z ustawy:
ustalenie uprawnień
![Zadania pracowników ochrony osób i mienia wynikające z ustawy: ustalenie uprawnień](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-5.jpg)
do przebywania na obszarach lub obiektach chronionych oraz legitymowanie osób w celu ustalenia ich tożsamości,
wezwanie do opuszczenia obszaru lub obiektu w wypadku stwierdzenia braku uprawnień do przebywania na terenie chronionym lub stwierdzenia zakłócenia porządku,
ujęcie osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także dla chronionego mienia,
stosowanie środków przymusu bezpośredniego.
Слайд 81.Czy pracownik ochrony musi nauczyć się reagowania na ataki wobec chronionej osoby
![1.Czy pracownik ochrony musi nauczyć się reagowania na ataki wobec chronionej osoby](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-7.jpg)
i wtedy wchodząc w sferę samoobrony musi posiąść dodatkowe umiejętności z zakresu blokowania ciosów i kopnięć, umiejętności uwalniania się z chwytów i obchwytów oraz reakcji na zagrożenia niebezpiecznymi narzędziami?
a) Tak
b) Nie
Слайд 92. Czy umiejętności nabyte w czasie szkolenia technik interwencji powinny być umiejętnie
![2. Czy umiejętności nabyte w czasie szkolenia technik interwencji powinny być umiejętnie](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-8.jpg)
wykorzystywane podczas samoobrony a w dynamicznych sytuacjach zagrożenia powinny się nawzajem uzupełniać?
a) niekoniecznie, czasem wystarczy znajomość tajnego chwytu który wszystko rozwiąże
b) tak, sytuacje kryzysowe są nieprzewidywalne
Слайд 103. Aby potrafić wykorzystywać w praktyce techniki samoobrony i interwencji, należy:
a)przejrzeć prezentację
![3. Aby potrafić wykorzystywać w praktyce techniki samoobrony i interwencji, należy: a)przejrzeć](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-9.jpg)
i zdać test
b)praktykować regularnie taktyki, techniki samoobrony i interwencji, dbając o rozwój, korzystając ze wszelkich możliwych narzędzi: treningów, dodatkowych szkoleń itp.
c) przeczytać książkę o technikach interwencji we wspomnieniach byłego pracownika ochrony aby być przygotowanym na różne scenariusze
d) zapisać się na kung fu
Слайд 114. W zakresie praw i obowiązków pracownika ochrony podstawowym aktem normatywnym jest
a)
![4. W zakresie praw i obowiązków pracownika ochrony podstawowym aktem normatywnym jest](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-10.jpg)
konstytucja
b) legitymacja pracownika ochrony
c) Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia ( Dz.u. 1997 nr 114, poz. 740 z późn. zm.)
d)dowód tożsamości
Слайд 125. Do zadań pracownika ochrony należy:
a) udzielanie informacji o lokalizacji obiektów zagubionym
![5. Do zadań pracownika ochrony należy: a) udzielanie informacji o lokalizacji obiektów](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/1126368/slide-11.jpg)
turystom
b) ustalenie uprawnień do przebywania na obszarach lub obiektach chronionych oraz legitymowanie osób w celu ustalenia ich tożsamości,
c) wezwanie do opuszczenia obszaru lub obiektu w wypadku stwierdzenia braku uprawnień do przebywania na terenie chronionym lub stwierdzenia zakłócenia porządku
d) ujęcie osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także dla chronionego mienia