Слайд 2ГРУНТ - ЦЕ ПОВЕРХНЕВИЙ ШАР ЗЕМНОЇ КОРИ, ВИДОЗМІНЕНИЙ ПІД ВПЛИВОМ ФІЗИЧНОГО, ХІМІЧНОГО
І ОРГАНІЧНОГО ВИВІТРЮВАННЯ. ЦЕ ЛАНКА, ЩО ЗВ'ЯЗУЄ ЖИВУ І НЕЖИВУ ПРИРОДУ. СКЛАДАЄТЬСЯ З ТВЕРДИХ РЕЧОВИН, ҐРУНТОВОЇ ВОДИ, ПОВІТРЯ І ЖИВИХ ОРГАНІЗМІВ.
Слайд 3ДО СКЛАДУ ҐРУНТУ ВХОДЯТЬ: ПІСОК, ГЛИНА, ПОВІТРЯ, ВОДА, ОРГАНІЧНІ ТА МІНЕРАЛЬНІ РЕЧОВИНИ.
ҐРУНТ СТВОРЮЄ УМОВИ ДЛЯ ЖИВЛЕННЯ РОСЛИН. У ВОДІ РОЗЧИНЯЮТЬСЯ МІНЕРАЛЬНІ РЕЧОВИНИ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ РОСТУ РОСЛИН. У ҐРУНТІ ЇХНІ ЗАПАСИ ПОПОВНЮЮТЬСЯ ЗАВДЯКИ ДІЯЛЬНОСТІ ТВАРИН, БАКТЕРІЙ ТА ГРИБІВ, ЯКІ РОЗЧИНЯЮТЬ РОСЛИННІ ТА ТВАРИННІ РЕШТКИ. ТАК ЖИВІ ОРГАНІЗМИ УТВОРЮЮТЬ ПЕРЕГНІЙ, АБО ГУМУС, ВІД ЯКОГО ЗАЛЕЖИТЬ НАЙВАЖЛИВІША ВЛАСТИВІСТЬ ҐРУНТУ — РОДЮЧІСТЬ.
Слайд 4ҐРУНТ УТВОРЮЄТЬСЯ З НЕОРГАНІЧНИХ ТА ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН. НЕОРГАНІЧНІ РЕЧОВИНИ ҐРУНТУ Є НАСЛІДКОМ
РУЙНУВАННЯ ГІРСЬКИХ ПОРІД. З ТАКИХ РЕЧОВИН У ҐРУНТІ НАЙБІЛЬШЕ ПІСКУ І ГЛИНИ.
ҐРУНТ ПОСТІЙНО ПОПОВНЮЄТЬСЯ ОРГАНІЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ, Ш;О НАЗИВАЮТЬСЯ ПЕРЕГНОЄМ, АБО ГУМУСОМ. ЯК САМЕ? ЩОРОКУ У ВЕЛИКІЙ КІЛЬКОСТІ ВІДМИРАЮТЬ ОДНОРІЧНІ РОСЛИНИ, ОПАДАЄ ЛИСТЯ ДЕРЕВ, ГИНУТЬ ТВАРИНИ. ЧЕРЕЗ ПЕВНИЙ ЧАС БАКТЕРІЇ ТА ІНШІ ОРГАНІЗМИ ПЕРЕТВОРЮЮТЬ ЇХ НА ПЕРЕГНІЙ, АБО ГУМУС. ЩО БІЛЬШЕ ПЕРЕГНОЮ У ҐРУНТІ, ТО ВІН РОДЮЧІШИЙ.
Слайд 5РОДЮЧІСТЬ ҐРУНТУ ЗАЛЕЖИТЬ НЕ ЛИШЕ ВІД ВМІСТУ В НЬОМУ ГУМУСУ, А Й
ВІД НАЯВНОСТІ ДОСТАТНЬОЇ КІЛЬКОСТІ ВОЛОГИ. ПОЯСНЮЄТЬСЯ ЦЕ ТИМ, ЩО КОРЕНІ РОСЛИН ВБИРАЮТЬ ПОЖИВНІ РЕЧОВИНИ ЛИШЕ В РОЗЧИНЕНОМУ ВИГЛЯДІ. БІЛЬШІСТЬ ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ ОДЕРЖУЮТЬ НЕОБХІДНУ ҐРУНТУ ВОДУ У ВИГЛЯДІ СНІГУ ТА ДОЩУ.ВАМ, МАБУТЬ, ВІДОМО, ЩО ЦЬОГО БУВАЄ НЕДОСТАТНЬО, ОСОБЛИВО В КРИМУ, ПІВДЕННИХ ОБЛАСТЯХ - ХЕРСОНСЬКІЙ, ОДЕСЬКІЙ, МИКОЛАЇВСЬКІЙ. ТОМУ ТУТ ДОГЛЯД ЗА ҐРУНТОМ ПЕРЕДБАЧАЄ ПОЛИВ РОСЛИН (МАЛ. 105).
Слайд 6МОЖЛИВІСТЬ ВІЛЬНОГО НАДХОДЖЕННЯ ПОВІТРЯ ДО КОРЕНІВ РОСЛИН ТАКОЖ ПОЗНАЧАЄТЬСЯ НА РОДЮЧОСТІ ҐРУНТУ.
ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ВОЛОГУ І НАСИТИТИ ҐРУНТ ПОВІТРЯМ, ЙОГО ПІЗНО ВОСЕНИ ЧИ РАНО НАВЕСНІ ОРЮТЬ АБО ПЕРЕКОПУЮТЬ, А ПІД ЧАС РОСТУ РОСЛИН РОЗПУШУЮТЬ І ЗНИЩУЮТЬ БУР’ЯНИ. ОСОБЛИВО ВАЖЛИВО РОБИТИ РОЗПУШУВАННЯ ПІСЛЯ ДОЩУ ЧИ ПОЛИВАННЯ, ЩОБ ЗАПОБІГТИ УТВОРЕННЮ КІРКИ, ЯКА ПЕРЕШКОДЖАЄ ПОТРАПЛЯННЮ ПОВІТРЯ У ҐРУНТ І ПРИСКОРЮЄ ВИПАРОВУВАННЯ ВОДИ.
Слайд 7РІЗНІ РОСЛИНИ ВБИРАЮТЬ ІЗ ҐРУНТУ НЕОДНАКОВУ КІЛЬКІСТЬ ПОЖИВНИХ РЕЧОВИН. ТОМУ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ
РОДЮЧОСТІ ҐРУНТУ ПОСІВИ РІЗНИХ РОСЛИН НА ОДНІЙ ДІЛЯНЦІ ЧЕРГУЮТЬ, А ЩЕ ПІДЖИВЛЮЮТЬ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ ДОБРИВА (МАЛ. 106). НА ПРИСАДИБНИХ ДІЛЯНКАХ З ЦІЄЮ МЕТОЮ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ПОПІЛ.