Слайд 2Боротьба за незалежність України
Зі створенням у Києві Центральної Ради у березні 1917
р. десятки викладачів і сотні студентів університету взяли активну участь у боротьбі за незалежність України. Найгероїчнішою сторінкою цих самостійницьких змагань став подвиг студентів Київського університету, здійснений під Крутами.
Слайд 3Об’єднання студентів
На початку січня 1918 р. на заклик лідерів Української Народної Республіки
понад триста київських студентів і гімназистів об'єдналися в студентський курінь
Слайд 4Важкі оборонні бої
Перша сотня добровольців (130 осіб) під командуванням сотника-студента Андрія Омельченка
вела важкі оборонні бої, захищаючи 29 січня 1918 р. важливий залізничний вузол - станцію Крути на Чернігівщині - та стримуючи наступ російських більшовицьких частин на Київ
Слайд 5Створення державного університету
У період існування Української держави Гетьмана П. Скоропадського Університет Св.
Володимира набув офіційного статусу російського університету Києва. Поряд з ним, у липні 1918 р. було створено Київський український державний університет.
Слайд 6Київський університет
У лютому 1919 р. більшовики зайняли Київ Університет Св. Володимира та
Київський український державний університет було об'єднано в одну установу -Київський університет - із головним завданням підготовки радянської інтелігенції
Слайд 7Криза
Загалом з початком Української революції кількість студентів, особливо з бідних родин, зростає.
Вони нерідко страждають від безгрошів'я та продовольчої кризи, яка виникла через Першу світову війну.
За таких умов студенти шукають підробіток - в основному це репетиторство. Однак у невеличких містах, наприклад у Ніжині, де діяв педагогічний університет, знайти таку роботу було майже не реально.
Слайд 8Гуртожитки і сифіліс
На початку 1920-х гуртожитків в УРСР бракувало. Старі були переповнені,
там не вистачало ліжок.Нові ж нерідко були малопридатні для життя.”У приміщеннях, які виділялися, часто спали на підлозі, вкривалися одягом. Без освітлення, були проблеми і з опаленням”."Ліжка стояли безпосередньо у церкві. Чудова акустика відлунювала гучним шумом, адже там жила величезна кількість студентів. Там вони варили їжу, стояли буржуйки. Під паливо виломлювали дерев'яне різьблення", - ділиться дослідниця свідченнями киян початку 1920-х.
Слайд 9Погані умови проживання
Такі умови не могли не впливати на здоров'я студентів. Багато
з них страждали на виснаження і цингу через погане харчування і холод.Не рідкістю тоді був і сифіліс та інші венеричні хвороби."Нова ідеологія пропонувала багато можливостей, й при цьому була відсутня сексуальна освіта, а моральні норми нівелювалися"
Слайд 10Стереотип
Саме у той період в українському суспільстві почав формуватися стереотип про неодмінну
вищу освіту: "Тоді, напевно, з'являється цей симптом - усі люди мають вступати до університету, незалежно від того, чи мотивовані вони там насправді навчатися".