Слайд 2PYTANIE BADAWCZE
Czy w polskich uwarunkowaniach
islam interpretowany jest jako religia terrorystów?
![PYTANIE BADAWCZE Czy w polskich uwarunkowaniach islam interpretowany jest jako religia terrorystów?](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-1.jpg)
Слайд 3CEL BADANIA
Celem badań było określenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat terroryzmu islamskiego
![CEL BADANIA Celem badań było określenie poziomu wiedzy społeczeństwa na temat terroryzmu](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-2.jpg)
jako najgroźniejszej formy terroryzmu.
Cele szczegółowe to:
charakterystyka terroryzmu,
wskazanie tendencji rozwojowych terroryzmu,
charakterystyka religii islamskiej,
analiza działalności islamskich grup terrorystycznych,
prezentacja przyczyn i przebiegu ataków terrorystycznych.
Слайд 4Badanie na potrzeby niniejszej pracy zostało przeprowadzone zarówno za pośrednictwem Internetu, jak
![Badanie na potrzeby niniejszej pracy zostało przeprowadzone zarówno za pośrednictwem Internetu, jak](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-3.jpg)
i w formie papierowej.
Za pomocą portalu internetowego interankiety.pl stworzono elektroniczną wersję ankiety dla studentów WSA w Bielsku-Białej. Papierową wersję ankiety rozdano w budynku WSA w Bielsku-Białej studentom oraz wykładowcom, a także pracownikom tejże Uczelni.
Każdy z respondentów samodzielnie odpowiedział na pytania zawarte w ankiecie.
Слайд 5EKSPLIKACJA
ORAZ USZCZEGÓ£OWIENIE PROBLEMATYKI BADAWCZEJ
Badania i rozważania podjęte w pracy nie wyczerpują całokształtu
![EKSPLIKACJA ORAZ USZCZEGÓ£OWIENIE PROBLEMATYKI BADAWCZEJ Badania i rozważania podjęte w pracy nie](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-4.jpg)
problematyki związanej z terroryzmem islamskim, gdyż jest to temat bardzo obszerny i wymagający większej liczby badań. Przedmiotem rozważań jest terroryzm i jego charakterystyka, podłoże terroryzmu islamskiego oraz działalność wybranych islamskich grup terrorystycznych.
Terroryzm stanowi największe zagrożenie i wyzwanie dla współczesnego świata. Jest to zjawisko trudne do zdefiniowania, głównie ze względu na jego wieloaspektowość, złożoność i dynamiczność. Rozwój postępu cywilizacyjnego i technicznego dał terrorystom możliwość wykorzystania najnowszych metod terrorystycznych.
Слайд 6Problemy szczegółowe w postaci konkretnych pytań:
Jaka jest główna przyczyna terroryzmu?
Co skłania muzułmanów
![Problemy szczegółowe w postaci konkretnych pytań: Jaka jest główna przyczyna terroryzmu? Co](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-5.jpg)
do samobójczych zamachów?
Kto jest najbardziej znanym terrorystą?
Jaki był najgroźniejszy atak terrorystyczny?
Jaka jest najbardziej znana organizacja terrorystyczna?
Слайд 7HIPOTEZA
Co do wcześniej wysuniętych problemów badawczych sformułowano hipotezę ogólną
w brzmieniu:
Islam
![HIPOTEZA Co do wcześniej wysuniętych problemów badawczych sformułowano hipotezę ogólną w brzmieniu:](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-6.jpg)
nie jest religią terrorystów,
jednak w opinii wielu Polaków jest on w ten sposób postrzegany.
Winę za to ponoszą media, w których często słyszy się określenia takie, jak: terrorysta, zamach, dżihad, Al-Kaida, Hezbollah. Po zamachach na WTC i Pentagon w 2001 roku islam jest postrzegany jako religia konfliktogenna. Zagrożenie atakami terrorystycznymi w Polsce jest niewielkie, jednak poprzez zaangażowanie naszych wojsk w misjach pokojowych w Iraku
i Afganistanie nasz kraj może stać się celem zamachów islamskich bojowników.
Слайд 8NARZĘDZIA BADAWCZE
Narzędziem badawczym jest kwestionariusz ankiety.
W badaniach naukowych istotą jest rozwiązywanie
![NARZĘDZIA BADAWCZE Narzędziem badawczym jest kwestionariusz ankiety. W badaniach naukowych istotą jest](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/913711/slide-7.jpg)
problemów, za pomocą dokładnie przemyślanych i uporządkowanych działań, aby możliwe było osiągnięcie zakładanego celu badawczego. Możliwe to jest za pomocą odpowiednich metod i technik badawczych.
Na potrzeby niniejszej pracy wybrano metodę sondażu diagnostycznego. Metoda ta polega na gromadzeniu informacji na temat interesujących badacza problemów za pomoc¹ relacji słownych osób badanych. Cechą charakterystyczną tej metody jest ankietowanie i sondowanie opinii na dany temat.
Jako technikę sondażu diagnostycznego wybrano ankietę.