Europa Środkowa obszarem zainteresowania geopolitycznego

Содержание

Слайд 2

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

W epoce napoleońskiej, po wycofaniu się Francji, gruntownie przeformułowano

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA W epoce napoleońskiej, po wycofaniu się Francji, gruntownie
polityczną mapę Europy. W tym okresie ukształtowały się nowoczesne nacjonalizmy i ruchy narodowe.
W Rosji przebywał wówczas polityk, Polak, książę Adam Jerzy Czartoryski, odpowiedzialny za politykę zagraniczną Rosji w latach 1804-1806. Jako liberał Czartoryski był przekonany, że Rosja, rządzona przez liberalnego cara Aleksandra I, może zastąpić Francję w tworzeniu nowego europejskiego sprawiedliwego porządku.

Слайд 3

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

Koncepcja Czartoryskiego opierała się na tworzeniu niepodległych państw narodowych

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA Koncepcja Czartoryskiego opierała się na tworzeniu niepodległych państw
pod auspicjami Rosji na bazie narodów Europy Środkowej, w tym Bałkanów. Czartoryski planował utworzenie na Półwyspie Bałkańskim federacji małych państw greckich lub słowiańskich prawosławnych pod nadzorem Rosji. Próbował połączyć sprawę polską ze śledztwem bałkańskim. Projekt był zatem skierowany nie tylko do polityki francuskiej w regionie, ale także przeciwko Austrii, a zwłaszcza Turcji.

Слайд 4

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

Wizje Czartoryskiego spotkały się z oporem innych członków tzw.

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA Wizje Czartoryskiego spotkały się z oporem innych członków
Koncertu jednej władzy, co zostało potwierdzone podczas obrad Kongresu Wiedeńskiego. Na kongresie Aleksander I, który pozostawał pod silnym wpływem austriackiego kanclerza Klemensa von Metternicha, przeszedł na konserwatywne stanowiska. W trakcie długich obrad Kongresu na podstawie sojuszniczego porozumienia między Rosją, Austrią i Prusami powstał nowy porządek europejski, udokumentowany w czasach przednapoleońskich. Wielka Brytania poparła również nowy porządek na starym kontynencie

Слайд 5

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

Postanowienia kongresu wiedeńskiego w niewielkim stopniu odnosiły się do

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA Postanowienia kongresu wiedeńskiego w niewielkim stopniu odnosiły się
europejskich gospodarstw tureckich na Bałkanach, gdzie zaczęły się zderzać wpływy rosyjskie, austriackie, aw przyszłości francuskie i niemieckie. Koncepcje pansłowiańskie skrystalizowały się w swojej formie w Rosji
Jednak dotkliwa porażka Rosji w wojnie krymskiej (1853–1856) z koalicją Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Piemontu uniemożliwiła realizację rosyjskiego projektu bałkańskiego. Petersburg próbował powrócić do tej polityki w latach 1877-1878 i wygrał wojnę z Turcją, ale dzięki polityce Wielkiej Brytanii i Niemiec. Decyzje kongresu berlińskiego (1878) poważnie ograniczyły wzrost reputacji i wpływów Rosji na Bałkanach oraz umożliwiły wzrost wpływów austro-węgierskich i niemieckich. W tym czasie Niemcy zaczęły postrzegać Rosję jako swojego głównego wroga w walce o panowanie na kontynencie, a Rosjanie zaczęli nawiązywać sojusznicze stosunki z Francją.

Слайд 6

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

Koncepcja neosłowizmu, która zakładała utworzenie federacji niezależnych państw narodowych

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA Koncepcja neosłowizmu, która zakładała utworzenie federacji niezależnych państw
pod kontrolą Rosji po przyszłej klęsce i upadku Austro-Węgier oraz sojuszu wszystkich państw słowiańskich i środkowoeuropejskich z Imperium Rosyjskim.
Neosłowizm jako nurt ideologiczny powstał w Czechach i głosił zasadę niezależności i równości wszystkich narodów słowiańskich. Jego idee przejęli liberalni rosyjscy panslawiści. Pierwszy kongres neoslawistów odbył się w Pradze w 1908 roku, a kolejne - w Petersburgu (1909) i Sofii (1910). Z czasem ruch nowosłowiański podpadł pod patronat Rosji i stał się narzędziem rosyjskiej polityki imperialnej, co doprowadziło do znacznych podziałów w ruchu nawet wśród rosyjskich ideologów i działaczy.

Слайд 7

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA

Jako przykład zrealizowanego projektu geopolitycznego, który wpisuje się w

KONCEPCJE ROSYJSKA I RADZIECKA Jako przykład zrealizowanego projektu geopolitycznego, który wpisuje się
program rosyjskich neoslawistów, można uznać przyszlą strefę wpływy ZSSR, który obejął Europę Środkową, satelitarny blok państw socjalistycznych, które istniały w okresie zimnej wojny podporządkowanej Związkowi Radzieckiemu.
Jednak poza tym blokiem była Jugosławia, niezależna od Kremla. Zbrojnym ramieniem Sojuszu Europejskich Krajów Komunistycznych był Układ Warszawski, który działał w latach 1955–1991 i konkurował w skali światowej z Paktem Północnoatlantyckim (NATO).

Слайд 8

KONCEPCJE NIEMIECKIE

Niemieckie wizje Europy Środkowej najlepiej wyraziły koncepcje szwedzkich politologów i

KONCEPCJE NIEMIECKIE Niemieckie wizje Europy Środkowej najlepiej wyraziły koncepcje szwedzkich politologów i
polityków Rudolfa Kjelléna i Friedricha Naumanna. Obaj politolodzy pozostawali pod silnym wpływem idei niemieckiego geografa Friedricha Ratzla. Rudolf Kjellén postulował utworzenie bardzo rozległego bufora geopolitycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, wyznaczonego na zachodzie przez linię Gdańsk-Triest, a na wschodzie przez Archangielsk-Azow. Jego zdaniem głównym wrogiem Cesarstwa Niemieckiego była barbarzyńska Rosja, która zagrażała całej Europie, w tym Szwecji, i tylko Niemcy mogły wyeliminować zagrożenie rosyjskie.

Слайд 9

KONCEPCJE NIEMIECKIE

Niemiecki projekt dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej to koncepcja Mitteleuropy. Jego

KONCEPCJE NIEMIECKIE Niemiecki projekt dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej to koncepcja Mitteleuropy. Jego
autorstwo przypisuje się niemieckiemu politologowi Friedrichowi Naumannowi. Autorem tego terminu, czyli Europy Środkowej, jest austriacki polityk i dyplomata Feliks zu Schwarzenberg. Koncepcja Europy Środkowej Naumanna została sformułowana dopiero w 1915 roku.
Do rozwoju Mitteleuropy doszło na podstawie szeregu podobnych koncepcji popularnych w Niemczech w czasie I wojny światowej. Przewidywał on utworzenie podporządkowanej Berlinie sporej ilości państw w Europie Środkowo-Wschodniej. Koncepcja stała się podstawą podyktowanego przez Niemcy traktatu brzeskiego w marcu 1918 roku. Plan Naumanna przewidywał oddzielenie ważnych obszarów od Imperium Rosyjskiego - od Finlandii przez gubernatorstwa bałtyckie, Królestwo Polskie, Ukrainę (później także Białoruś), Kozaków z Donu i Kubaniu i Przedkaaukaz po Kaukaz (w tym Zakaukaz).

Слайд 10

KONCEPCJE NIEMIECKIE

Środkiami do realizacji tej koncepcji miały się stać powszecchna germanizacja

KONCEPCJE NIEMIECKIE Środkiami do realizacji tej koncepcji miały się stać powszecchna germanizacja
i madziaryzacja, czystki etniczne i ograniczanie populacji rdzennej ludności poprzez wywoływanie głodu.
Friedrich Nauman skrytykował najbardziej brutalną z tych metod, argumentując, że Niemcy nie powinny konfrontować się z krajami, którymi rządzą. Jednak wielu ówczesnych polityków niemieckich uważało, że koncepcję Mitteleuropy należy realizować radykalnie. Nietrudno zauważyć, że koncepcja Mitteleuropy była w dużej mierze inspiracją dla polityki hitlerowskich Niemiec (III Rzeszy) wobec Europy Środkowo-Wschodniej w czasie II wojny światowej, zwłaszcza, że przewidywała również usunięcie ludności żydowskiej z imperium.

Слайд 11

BIBLIOGRAFIA

Świder, K., (2/2018) Europa Środkowa jako obszar projektowania geopolitycznego.
Proks, P., „Mitteleuropa-zwischeneuropa”. Niemieckie

BIBLIOGRAFIA Świder, K., (2/2018) Europa Środkowa jako obszar projektowania geopolitycznego. Proks, P.,
koncepcje Europy Środkowej w czasie wielkiej wojny w latach 1914-1918
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitteleuropa
Имя файла: Europa-Środkowa-obszarem-zainteresowania-geopolitycznego.pptx
Количество просмотров: 21
Количество скачиваний: 0