Презентация на тему My family (6 класс)

Содержание

Слайд 2

My family

My family

Слайд 3

Цель урока:

Обобщить и систематизировать знания учащихся на материале, изученном на уроках английского

Цель урока: Обобщить и систематизировать знания учащихся на материале, изученном на уроках
языка по теме: “Семья”
Форма урока:
Урок повторения и обобщения с применением ИКТ

Слайд 4

Задачи урока:

Учебный аспект:
формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать

Задачи урока: Учебный аспект: формирование лексических умений и навыков в устной речи
о своей семье.)
формирование грамматических навыков на материале грамматической структуры
I have got a … ,
отработка произносительных навыков..

Слайд 5

Познавательный аспект

- расширение эрудиции учащихся, их лингвистического и общего кругозора

Познавательный аспект - расширение эрудиции учащихся, их лингвистического и общего кругозора

Слайд 6

Развивающий аспект

интеллектуальное развитие учащихся, формирование логического мышления;
развитие языковых, интеллектуальных и познавательных способностей,

Развивающий аспект интеллектуальное развитие учащихся, формирование логического мышления; развитие языковых, интеллектуальных и
ценностных ориентаций, чувств и эмоций школьника, готовность к коммуникации;
гуманитарное развитие личности ученика;
продолжать развивать умение общаться на иностранном языке;
строить высказывания самостоятельно.

Слайд 7

Воспитательный аспект

формирование у учащихся уважения и интереса к культуре и народу страны

Воспитательный аспект формирование у учащихся уважения и интереса к культуре и народу
изучаемого языка;
воспитание культуры общения;
воспитывать чувство любви и уважения к семье, к родителям.

Слайд 8

Оборудование:

компьютер, мультимедийный проектор, раздаточный материал

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, раздаточный материал

Слайд 9

План урока:

1.Организационный момент .
2. Фонетическая зарядка.
3.Речевая разминка.
4.Тренировка орфографических и лексических навыков.
5.Физкультминутка.
6.Стихотворение “What

План урока: 1.Организационный момент . 2. Фонетическая зарядка. 3.Речевая разминка. 4.Тренировка орфографических
is a family?(презентация)
7. Карта ассоциаций.
8. Активизация навыков устной речи по теме «Взаимоотношения в семье»
9. Релаксация. Прослушивание песенки “Family”.
10. Защита презентаций.
11. Подведение итогов урока и выставление оценок.
12. Домашнее задание.

Слайд 10

Try to guess what we’ll talk today about.
This is my father.
This

Try to guess what we’ll talk today about. This is my father.
is my mother.
This is my brother Paul.
This is my sister.
This is my grandmother.
How I love them all.

Слайд 11

2.Phonetic drill

grandmother
mother
daughter
elder sister
younger sister
aunt
cousin
niece
wife

grandfather
father
son
elder brother
younger brother
uncle
nephew
husband
parents

2.Phonetic drill grandmother mother daughter elder sister younger sister aunt cousin niece

Слайд 12

You need to continue my poems
with the names of members of

You need to continue my poems with the names of members of
the family.
Ты не ленись, а повтори:
Семья иначе … family.
Она мечтает быть артисткой
Моя сестренка – моя … sister.
Мой брат разбил сегодня вазу
Мой брат – малыш,
Мой братик - … brother.
Дядя Скрудж поехал в банк,
Дядю называю … uncle.
Тетя! А теперь твой фант!
Тетя по-английски … aunt.
Дочку как вы назовете?
Дочка по-английски … daughter.
Мой сынок испортил кран.
Сын, сынишка значит … son
Ко мне пришел друг на обед
Друг по-английски просто … friend.

Слайд 13

Give the opposites: A father – (a mother),
a sister – (a

Give the opposites: A father – (a mother), a sister – (a
brother),
a dad – (a mum),
a man – ( a woman),
an uncle – (an aunt),
a son – (a daughter),
a granddad – (a grandma),
a nickname – (a real name),
many children – (an only child)

Слайд 14

3.Warming up Answer the questions

Have you got a mother?
Have you got a father?
Is

3.Warming up Answer the questions Have you got a mother? Have you
your mother elder than your father?
Have you got a sister?
How many sisters have you got?
How old is your sister?
Have you got a brother?
What is his name?
Have you got an aunt?
You have got an uncle, haven’t you?

Слайд 15

4. JOIN THE PARTS OF THE WORDS

MO TER BRO CLE
FAT THER NT MOTHER
SIS HER AU THER
FA TER

4. JOIN THE PARTS OF THE WORDS MO TER BRO CLE FAT
UN WI
DAUGH MILY GRAND FE

Слайд 16

CHECK YOUR ANSWERS

MO TER BRO CLE
FAT THER NT MOTHER
SIS HER AU THER
FA TER UN WI
DAUGH MILY GRAND FE

CHECK YOUR ANSWERS MO TER BRO CLE FAT THER NT MOTHER SIS

Слайд 17

Find as many words as you can in this puzzle? Go down

Find as many words as you can in this puzzle? Go down
and across

D A U G H T E R
W H E R E B S F
Y O A R F R I A
S U U M A O S M
O N N O T T T I
N C T T H H E L
N L T H E E R Y
K E I E R R H E
S W A R X M W S

Слайд 18


D A U G H T E R
W H E R E B S F
Y O A R F R I A
S U U M A O S M
O N N O T T T I
N C T T H H E L
H L T H E E R Y
K E I E R R H E
S W A R X M W S

CHECK YOUR ANSWERS

D A U G H T E R W H E R

Слайд 19

Guess who they are.

my father and my mother are my…
my mother’s

Guess who they are. my father and my mother are my… my
daughter is my …
my father’s mother is my …
my father’s brother is my …
my mother’s sister is my …
my aunt’s son is my …
the daughter of my brother or a sister is my…
the son of my brother or a sister is my …

Слайд 20

5. ФИЗКУЛЬТМИНУТКА

That is good. Stand up!
Hands up! Hands down!
Hands on hips!
Bend left!

5. ФИЗКУЛЬТМИНУТКА That is good. Stand up! Hands up! Hands down! Hands

Bend right!
Turn yourself around.
Hands up! Clap, clap!
Hands down! Shake, shake!
One, two, three-hop!
One, two, three-stop!
Sit down!

Слайд 21

6.What is a family?

6.What is a family?

Слайд 22

What is a family?                           
Who is a family?
One and another makes

What is a family? Who is a family? One and another makes two is a family,
two is a family,

Слайд 23

Baby and father and mother: a family, Parents and sister and brother:

Baby and father and mother: a family, Parents and sister and brother: a family.
a family.

Слайд 24

All kinds of people can make up a family,
All kinds

All kinds of people can make up a family, All kinds of
of mixtures can make up a family.

Слайд 25

What is a family? Who is a family?

What is a family? Who is a family?

Слайд 26

The children that lived in a shoe is a family! A pair

The children that lived in a shoe is a family! A pair
like Kanga and Roo is a family! A calf and a cow that go moo is a family!

Слайд 28

All kinds of creatures can make up a family,

All kinds of creatures can make up a family,

Слайд 29

All kinds numbers can make up a family.

All kinds numbers can make up a family.

Слайд 30

All of your family plus you is a family.

All of your family plus you is a family.

Слайд 32

7.Карта ассоциаций.

What is a family?
What associations have you with a

7.Карта ассоциаций. What is a family? What associations have you with a
word “family”?
What is a family for us?

Слайд 33

8.Активизация навыков устной речи по теме «Взаимоотношения в семье».

Relations in the family

8.Активизация навыков устной речи по теме «Взаимоотношения в семье». Relations in the
are very important. And so parents and children have responsibilities at home.
What do you think about parent’s responsibilities?
What are the children’s responsibilities?

Слайд 34

Helping mother

Help your mother sat the table
With a knife and fork and

Helping mother Help your mother sat the table With a knife and
spoon
Help your mother sat the table
Every afternoon
Help your mother clear the table
Take a knife and fork and spoon
Help your mother clear the table
Morning ,night and noon

Слайд 35

9.Listen to the song and relax

9.Listen to the song and relax

Слайд 36

10.Presentations

Bukhalyonkova Irina
Gavrilova Natasha
Zhurin Grisha

10.Presentations Bukhalyonkova Irina Gavrilova Natasha Zhurin Grisha

Слайд 37

11. Подведение итогов урока и выставление оценок.

So, today you work

11. Подведение итогов урока и выставление оценок. So, today you work very
very well. It was interesting to know about your families. I’d like to thank you for good work at the lesson. Do you like our lesson? What do you like to do?