Слайд 2Чоловічі статеві клітини хребетних — сперматозоїди — зазвичай дуже малі й рухливі.
Типові сперматозоїди мають головку, шийку і хвіст. Головка майже цілком складається з ядра, вкритого тонким шаром цитоплазми. Спереду на головці є гострий твердий горбик (акросома), який сприяє проникненню сперматозоїда в яйцеклітину. До складу шийки входить цитоплазма, в якій є центріоль (складова частина клітинного центру), мітохондрії та АТФ як джерело енергії для забезпечення руху сперматозоїда. Хвіст сперматозоїда складається з тонких волокон, вкритих цитоплазматичним циліндром, — це орган руху. Загальна довжина сперматозоона у ссавців і людини становить 5 060 мкм.
Слайд 4Жіночі статеві клітини хребетних (яйцеклітини) нерухливі та, як правило, більші від сперматозоїдів.
Зазвичай вони мають кулясту або овальну форму й різну будову оболонок. Характерною рисою яйцеклітини є наявність у ній запасних поживних речовин у виді жовтка, необхідних для розвитку нового організму, наявність особливого поверхневого, чи кортикального (cortex — кора), шару цитоплазми і спеціальних оболонок, що вкривають яйцеклітину. Яйцеклітина може мати до трьох оболонок.
Слайд 6Сперматозоїди і яйцеклітина
в процессі запліднення
Слайд 7В основі утворення статевих клітин лежить процес мейозу. Характерним для нього є
зменшення числа хромосом і кількості ДНК вдвічі.
Слайд 8Процес утворення статевих клітин називають гаметогенезом. Гамети утворюються у статевих залозах або
спеціалізованих клітинах. У тварин це сім’яники та яєчники. Гаметогенез відбувається послідовно у трьох зонах і закінчується дозріванням гамет. Розрізняють сперматогенез (процес утворення чоловічих статевих клітин) та овогенез (процес утворення жіночих статевих клітин).
Слайд 9Лабораторна робота
Тема: Будова статевих клітин
Мета: на прикладі сперматозоїдів та яйцеклітин хребетних докладно
розглянути особливості будови статевих клітин.
Обладнання й матеріали: мікроскопи, постійні мікропрепарати або фотографії сперматозоїдів і яйцеклітин хребетних тварин, підручник, робочий зошит.