Содержание
- 2. Мета: проаналізувати сутність видатної пам’ятки української правничої науки та європейської суспільно- політичної думки – Конституції гетьмана
- 3. 1. Як Ви гадаєте що об’єднувало І. Мазепу та П. Орлика?
- 4. 2.Клас ділиться на дві групи кожній групі дається перелік запитань на які вони мають відповісти. Перша
- 5. Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.) І. …Гетьман повинен докладати особливих зусиль
- 6. Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.) VІІ "...Якщо хтось... учинить злочин, що
- 7. 3.Опрацювати фрагменти із тексту Конституції характеризують їх і на основі складається таблиця
- 9. Скачать презентацию
Слайд 2Мета: проаналізувати сутність видатної пам’ятки української правничої науки та європейської суспільно- політичної
Мета: проаналізувати сутність видатної пам’ятки української правничої науки та європейської суспільно- політичної
розвивати вміння учнів працювати і аналізувати історичні джерела і на їх основі вивчати історію, розвивати науково дослідниц0кі навички;
виховувати патріотичні почуття.
Слайд 31. Як Ви гадаєте що об’єднувало І. Мазепу та П. Орлика?
1. Як Ви гадаєте що об’єднувало І. Мазепу та П. Орлика?
Слайд 42.Клас ділиться на дві групи кожній групі дається перелік запитань на які
2.Клас ділиться на дві групи кожній групі дається перелік запитань на які
Перша група:
1.Якими мовами складений текст конституції
2. Із кількох статей вона складається
3. Скільки разів на рік скликалася генеральна влада
4. Ким обмежувалася влада гетьмана
Друга група
Продовжіть речення… Конституція П. Орлика- це угода між гетьманом і…
Кому згідно Конституції належала законодавча влада
Кому належала виконавча і судова влада
Хто був головою держави згідно Конституції П. Орлика
Слайд 5Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.)
І. …Гетьман повинен
Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.)
І. …Гетьман повинен
ІІ. Подібно до того ,як будь-яка держава існує і міцніє завдяки недоторканній цілісності кордонів ,так і наша Батьківщина , Мала Русь, нехай лишається у своїх кордонах , затверджених угодами Польської Речі Посполитої, славетної Порти Оттоманської і Московського Царства,зокрема тих, що по річці Случ, які визнані за правління Богдана Хмельницького як володіння Гетьмана і Війська Запорозького вищезгаданою Польською Річчю Посполитою і навічно встановлений та підтверджений силою договорів. Обов’язком Ясновельможного Гетьмана під час [укладення] угод його Священної Королівської Величності , короля Швеції , нехай стане турбота про це…
ІІІ. Оскільки своє походження колишнє Хозарське плем’я, назване згодом Козацьким , веде і виводить від відважних і непереможних готів… то нехай Ясновельможний Гетьман , наскільки це можливо за теперішніх умов , дбає через послів перед Найяснішим Ханом про відновлення давнього братерства з Кримським Ханством для збройного об’єднання і скріплення вічної дружби , щоб надалі сусідні землі зауваживши це , не пробували зухвалим нападом у спину підкорити собі Україну,а навпаки,самі побоювалися нападу….
ІV. …Подбати про такі сприятливі умови миру, за якими б Дніпро і землі Війська Зопорозького були звільнені від московських укріплень і фортець і повернуті у попередню власність згаданого Війська , і щоб надалі там не споруджували ніяких міст і сіл…
VІ.Якщо в незалежних державах дотримуються похвального і корисного для публічної рівноваги порядку ,а саме – і під час війни, і в умовах миру – збирати приватні і публічні ради ,обмірковуючи спільне благо Батьківщини , на яких і незалежні володарі в присутності Його Величності не відмовлялися б підкорити свою думку спільному рішенню урядовців і радників , то чому б вільній нації не дотримуватися такого ж прекрасного порядку?
…Щоб у нашій Батьківщині першість належала Генеральній Старшині ,як з огляду на її високі служби , так і у зв’язку з постійним перебуванням при Гетьмані . Після неї у звичному порядку мають бути вшановані цивільні Полковники, подібні за характером обов’язків до цивільних радників.
…Без їхнього попереднього рішення і згоди , на власний розсуд [Гетьмана] нічого не повинно ні починатися ,ні вирішуватися , ні здійснюватися . Через це вже тепер , при обранні Гетьмана , за одностайною ухвалою встановлюються три Генеральні Ради , які щороку збиратимуться у Гетьманській Резиденції…
Слайд 6Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.)
VІІ "...Якщо хтось...
Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького»(5 квітня 1710р.)
VІІ "...Якщо хтось...
VІІІ.Згадана Генеральна Старшина,яка постійно перебуває при Гетмані , повинна доповідати Ясновельможному Гетьману про всі публічні справи , що перебувають у її віданні…
ІХ….Належить на розсуд Гетьмана при публічній згоді обрати Генерального Скарбника, мужа видатного , заслуженого , багатого і прямодушного , який взяв би під свою опіку державну скарбницю ,відав би млинами і всіма прибутками і дбав би про них не для власної , а для загальної потреби , враховуючи думку Гетьмана…
Х...Подібно до того, як Ясновельможному Гетьману з обов’язку його уряду належить керувати й наглядати за порядком щодо всього Війська Запорозького, так само він повинен пильно дбати про те, щоб на рядовий і простий народ не покладали надмірних тягарів, утисків і надмірних вимог...Полковники повинні обиратися вільним волевиявленням і голосуванням , і після виборів затверджуватися гетьманською владою,хоча вибори цих виборних осіб не повинні оголошуватися і здійснюватися без гетьманської згоди…
ХІ. Встановлюється і оголошується непорушним , що вдови козаків, їхні дружини та діти-сироти,козацькі господарства і [господарства] жінок , чоловіки яких перебувають на війні або на якихось військових службах ,не притягатимуться до жодних обов’язкових для простого люду загальних повинностей і не будуть обтяжені оплатою податків…
ХІV. …Щоб у будь-якому місті був присяжний Скарбник , залежний від Полкового Скарбника , котрий відповідав би за всі громадські прибутки й видатки і опікувався б ними , а також контролював рахункові книги , з яких мав би складати рахунок за кожен рік…
ХVІ….Відкупники мита…повинні стягати на користь державної скарбниці платню за ввіз і вивіз лише тих товарів і в такому обсязі , який вказаний в універсалах , не стягаючи з купців взагалі нічого зайвого».
Слайд 73.Опрацювати фрагменти із тексту Конституції характеризують їх і на основі складається таблиця
3.Опрацювати фрагменти із тексту Конституції характеризують їх і на основі складається таблиця