Оноре де Бальзак. Повість “Гобсек”

Содержание

Слайд 2

Повість Оноре де Бальзака « Гобсек » - один із шедеврів

Повість Оноре де Бальзака « Гобсек » - один із шедеврів французької
французької літератури ХІХ ст.. Класика актуальна у всі часи, тому що стосується « вічних» питань людського буття. Одне з таких одвічно х питань – вплив « золотого мішка» на внутрішній світ людини - сьогодні як ніколи співзвучне питанням нашого часу. Чимало публіцистів, навіть науковців стверджують, що ми, як колись герої Бальзака, живемо за епохи « початкового накопичення капіталу », буяння його диких, нецивілізованих форм. Тож сьогодні буде особливо повчальним поміркувати над проблематикою твору, співзвучного сучасності. Над цінностями персонажа, основною і єдиною втіхою якого стала нажива, жадоба до золота, а також характерами героїв, які його оточують.

Слайд 3

КРОСЕНС ЗА БІОГРАФІЄЮ ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАКА

КРОСЕНС ЗА БІОГРАФІЄЮ ОНОРЕ ДЕ БАЛЬЗАКА

Слайд 4

1 - видатний французький письменник, один із основоположників літератури реалізму.
2 - Оноре

1 - видатний французький письменник, один із основоположників літератури реалізму. 2 -
де Бальзак народився в 1799 році в місті Тур. Був старшим сином у сім’‎ї, виховувався в селі.
3 - Навчаючись у коледжі, не був старанним учнем, проте його величезним захопленням стало читання. Особливо цікавили твори доби Просвітництва.
4 - Батьки обрали для свого сина фах нотаріуса і віддали його до школи права. Оноре працював писарем у нотаріальній конторі, але відчував у собі літературні здібності і попросив у батька відстрочку.
5 - Живучи в холодній вбогій комірчині на скромне утримання, фактично голодуючи, Бальзак повинен був написати вартісний літературний твір і довести свій непересічний талант. Але потерпів фіаско, і батько позбавив сина матеріальної підтримки.
6 - Твори літератора-початківця не мали успіху, хоча й приносили невеликі заробітки. Проте бурхливу вдачу Бальзака ніщо не могло зупинити. Захоплений бажанням розбагатіти, він робить спроби займатися видавничою справою, виробництвом дешевого паперу, видобутком срібла, зведенням будинків і навіть вирощуванням ананасових дерев. Але всі проекти закінчувалися величезними боргами, які тяжіли над ним усе життя.
7 - Бальзак не полишав літературну діяльність, працюючи по 18 годин. Завдяки впертій праці Бальзак перетворився на видатного майстра світового рівня. Слава до нього прийшла, коли йому виповнилося 30 років.
8 - у 1832 році Бальзак отримав листа від прихильниці свого таланту з підписом «Іноземка». Це була графиня Евеліна Ганська. Їх роман у листах тривав понад 15 років. Евеліна стала справжньою любов’‎ю письменника.
9 - справою всього життя письменника стала «Людська комедія» - цикл романів, над яким він працював усе життя. Бальзак зобразив життя Франції першої половини ХІХ століття і показав владу грошей над людиною.

Слайд 5

РЕАЛІ́ЗМ (ВІД ЛАТ. REALIS — «СУТТЄВИЙ», «ДІЙСНИЙ») — СТИЛЬ І НАПРЯМ У

РЕАЛІ́ЗМ (ВІД ЛАТ. REALIS — «СУТТЄВИЙ», «ДІЙСНИЙ») — СТИЛЬ І НАПРЯМ У
МИСТЕЦТВІ, ЯКІ СТАВИЛИ МЕТОЮ ПРАВДИВЕ ВІДТВОРЕННЯ ДІЙСНОСТІ В ЇЇ ТИПОВИХ РИСАХ.

Слайд 6

“ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ” – ГРАНДІОЗНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ЖИТТЯ ФРАНЦІЇ XIXСТОЛІТТЯ

“Людська комедія”
задумано 144 твори написано

“ЛЮДСЬКА КОМЕДІЯ” – ГРАНДІОЗНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ ЖИТТЯ ФРАНЦІЇ XIXСТОЛІТТЯ “Людська комедія” задумано 144
96 творів

“Аналітичні етюди”

“Філософські етюди”

“Етюди про звичаї”

Сцени воєнного життя

Сцени
провінційного
життя

Сцени приватного життя

Сцени сільського життя

РО
З
Д
І
ЛИ

Сцени політичного життя

Сцени паризького життя

Слайд 7

«Гобсе́к» (фр. Gobseck) — повість Оноре де Бальзака, надрукована вперше в 1830,

«Гобсе́к» (фр. Gobseck) — повість Оноре де Бальзака, надрукована вперше в 1830,
відкриває епопею «Людська комедія» як частина «Сцен приватного життя». Основною темою повісті є влада грошей, а головним персонажем, навколо якого відбуваються всі дійства, є лихвар Гобсек.
Над повістю «Ґобсек» Бальзак працював досить довго й особливо ретельно. Письменник наполегливо прагнув досягти в ній художньої досконалості, переконливо й достовірно передати в образі лихваря сутність сучасної йому епохи. Про це свідчать три редакції, здійснені письменником упродовж 18 років, і зміни до кожної нової редакції твору.

Слайд 9

ПОВІСТЬ “ГОБСЕК” (КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ)

Повість складається з троьх частин

Історія
оповідача, адвоката
Дервіля

Історія
Старого

ПОВІСТЬ “ГОБСЕК” (КОМПОЗИЦІЯ ТВОРУ) Повість складається з троьх частин Історія оповідача, адвоката
лихваря
Гобсека

Трагічна
історія
родини
де Ресто

Слайд 10

ПОВІСТЬ « ГОБСЕК» МАЄ КОМПОЗИЦІЮ РОЗПОВІДЬ У РОЗПОВІДІ ПРО ПОДІЇ У ТВОРІ ЧИТАЧ

ПОВІСТЬ « ГОБСЕК» МАЄ КОМПОЗИЦІЮ РОЗПОВІДЬ У РОЗПОВІДІ ПРО ПОДІЇ У ТВОРІ
ДІЗНАЄТЬСЯ ВІД АВТОРА ТА АДВОКАТА ДЕРВІЛЯ

Слайд 11

ІМ'Я

Ім'я головного героя повісті Бальзака — Гобсек — не є випадковим.

ІМ'Я Ім'я головного героя повісті Бальзака — Гобсек — не є випадковим.
Воно означає те, що є сутністю героя — «глитай», «сухоглот»,
і розуміти це можна так:
Гобсек поглинав, збирав золото,
а золото поглинало його.

Слайд 12

ГОБСЕК- ЛИХВАР

Колись лихварями називали людей, які позичали іншим гроші під великі відсотки.

ГОБСЕК- ЛИХВАР Колись лихварями називали людей, які позичали іншим гроші під великі
Така діяльність вважалась протизаконною, але у 17 ст. стала легалізованою. Чимало людей будували свій бізнес саме на лихварстві.

Слайд 13

Повість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси

Повість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси
де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації БурбонівПовість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації Бурбонів, приблизно у 1829. Аристократія на той час повернула собі положення, втрачене під час Французької революціїПовість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації Бурбонів, приблизно у 1829. Аристократія на той час повернула собі положення, втрачене під час Французької революції, але в суспільстві правили грошіПовість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації Бурбонів, приблизно у 1829. Аристократія на той час повернула собі положення, втрачене під час Французької революції, але в суспільстві правили гроші. Багата буржуазіяПовість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації Бурбонів, приблизно у 1829. Аристократія на той час повернула собі положення, втрачене під час Французької революції, але в суспільстві правили гроші. Багата буржуазія прагнула поріднитися із розореним дворянством, усе купувалося й продавалося. Саме поклоніння грошей виходить у на перший план.

Слайд 14

Розповідь починається в салоні мадам де Гранльє розмовою господині з родинним другом адвокатом Дервілем.

Розповідь починається в салоні мадам де Гранльє розмовою господині з родинним другом
Дервіль чув розмову мадам де Гранльє зі своєю донькою Каміллою, й довідався, що Камілла закохана в молодого Ернеста де Ресто, сина Анастасії де Ресто, при народженні Горіо. Мадам де Гранльє невдоволена цим коханням, оскільки мати Ернеста розтратниця, пов'язана незаконним зв'язком з Максимом де Траєм, заради якого розтринькала свої статки. Втім, це тільки відмовка, справжня причина в тому, що в Ернеста нема грошей.
Дервіль приходить на допомогу Каміллі — Ернест нещодавно зумів повернути собі родинну спадщину. Розповідь про те, як це сталося, повертає читача в часи, коли молодий адвокат-початківець Дервіль, познайомився з Жаном-Естером де Гобсеком, лихварем. Ці два персонажі з'являються в багатьох романах «Людської комедії», хоча б у вигляді згадок: «Полковник Шабер», «Розкоші та злидні куртизанок» та інших.

Слайд 15

Дервіль познайомився з Гобсеком давно, коли вони обидва мешкали в одному дешевому

Дервіль познайомився з Гобсеком давно, коли вони обидва мешкали в одному дешевому
пансіоні. Гобсек вже тоді жив відлюдькувато й розмовляв тільки з Дервілем, розповідаючи йому історії зі свого ремесла, приправлені цинічною філософією. Згодом Дервіль зумів викупити адвокатську практику, взявши під здирницькі відсотки позику в Гобсека.
Дервіль продовжує свою розповідь, оповідаючи про те, як він познайомив із Гобсеком франта Максима де Трая, який сподівався позичити в лихваря гроші. Гобсек відмовився дати позику графу, зважаючи на його 300 тис. франків боргів і ні су за душею. Максим де Трай, утім, залучив до справи жінку, свою коханку, графиню де Ресто. Йому вдалося награними страданнями умовити графиню взяти в Гобсека позику, з невиправдано великою заставою.
Чоловік графині довідався про аферу й з'явився до Гобсека, вимагаючи повернути заставу. Гобсек радить графу сховати гроші від дружини-марнотратниці, начебто передавши майно надійній людині, в якості якої пропонує себе. Посередником у справі виступає Дервіль.

Слайд 16

Не отримавши від де Ресто розписки про фіктивність операції з передачею майна,

Не отримавши від де Ресто розписки про фіктивність операції з передачею майна,
Дервіль відвідує графа. Той важко хворий. Графиня де Ресто робить усе можливе, щоб не допустити адвоката до чоловіка. Вона вже розірвала стосунки з Максимом де Траєм. Не маючи змоги зустрітися з Дервілем, граф хоче передати документи сину, але графиня перешкоджає й цьому. Перед смертю графа де Ресто вона на колінах благає у чоловіка прощення, але марно. Граф помирає, а наступного дня Гобсек з Дервілем застають в його будинку страшну картину — графиня перевернула все догори ногами, шукаючи заповіт. Почувши кроки людей, вона жбурляє у вогонь документи, призначені Дервілю, внаслідок чого Гобсек стає власником усього майна покійника.
Гобсек вступив у володіння новими маєтками. Дервіль звертався до нього з благанням пожаліти графиню та її дітей, але лихвар цинічно відповідав, що «біда навчить» — він поверне спадщину Ернесту тільки тоді, коли той пізнає ціну грошам і людям.
Розповідь Дервіля закінчується його останнім візитом до Гобсека, коли той уже помирав. Дервіль хотів ще раз спробувати вблагати лихваря, щоб допомогти молодим закоханим. Під кінець життя жадібність Гобсека перетворилася в божевілля — його будинок став звалищем накопичених речей. Але старий скнара вже на порозі смерті. Перед смертю він заповідає все своє майно Дервілю, а замок де Ресто повертає Ернесту. Таким чином Ернест повернув свій маєток.
Вислухавши розповідь Дервіля віконтеса де Гранльє наче згоджується, якщо Ернест дуже багатий.
Имя файла: Оноре-де-Бальзак.-Повість-“Гобсек”.pptx
Количество просмотров: 25
Количество скачиваний: 0