Слайд 2
Стороженко Олекса Петрович
(1806-1874)
Слайд 3Біографія
Народився 24 листопада 1806 у Лисогори Борзнянського повіту (нині Южненська сільрада Ічнянського
району Чернігівської обл.) в сім'ї дрібного поміщика, відставного армійського офіцера Петра Стороженка.Козацький рід Стороженків відомий з XVII ст.; відомості про його представників є в гетьманських універсалах і документах Генеральної військової канцелярії XVIII ст.
Слайд 4Предків письменника можна знайти серед прилуцьких полковників, ічнянських і повстинських (Лубненского полку)
сотників, вони володіли чималими маєтками в Україні, зокрема на Полтавщині. Пізніше Стороженки відомі як офіцери російської імператорської армії, зокрема, батько письменника — Петро Даниилович Стороженко — 18 років служив у війську, брав участь у російсько-турецьких війнах, в облозі і штурмі Хотина 1787.
Слайд 5Дитячі роки письменника
Дитячі роки письменника минули в містечку Великі Будища Зінківського повіту
на Полтавщині. Дані про освіту письменника дослідники подають різні. Так Арсен Іщук зазначає, що Олекса Стороженко з молодих літ навчався у військовій школі. Коли йому минуло 18 років, він пішов на військову службу і майже не жив у рідних місцях, де народився і провів свої дитячі роки
Слайд 6Творчість
Літературна діяльність Олекси Стороженка припадає на 1850-1860-ті роки — переломний і суперечливий період
у суспільно-політичному, економічному та духовному житті українського народу. Під час тодішнього національно-культурного пробудження на українському літературному обрії з'явилося ім'я Стороженка. Він почав писати російською мовою, друкувався у 1850-х у російських журналах «Северная пчела» і «Библиотека для чтения». Тут опубліковані «Рассказы из крестьянского быта малороссиян» (1858), роман-хроніка «Братья-близнецы» (1857) та інші.
Слайд 7З появою журналу «Основа» Стороженко почав писати українською мовою. Україномовна спадщина тематично
не дуже розмаїта. Побут, звичаї, фантастика і демонологія тогочасного українського селянства та сторінки козацької держави, пов'язані з останнім періодом Запорозької Січі, з Коліївщиною, з образами колишніх січовиків — ось майже все коло порушених письменником тем.