partіynі-sistemi-ta-їh-tipologіya

Содержание

Слайд 2

Політична партія

- це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників

Політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян -
певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Слайд 3

Типологія партій за Дюверже

Типологія партій за Дюверже

Слайд 4

Ж. Блондель

Представницькі західного типу

Комуністичні

Популістські

Ж. Блондель Представницькі західного типу Комуністичні Популістські

Слайд 5

Соціалістична
модель

Комуністична
модель

Фашистська
модель

Р.Ж.Шварценберг

Соціалістична модель Комуністична модель Фашистська модель Р.Ж.Шварценберг

Слайд 6

Соціалістична
модель

Фашистська
модель

Комуністична
модель

Централізм і авторитаризм комуністичних партій були породжені їх прагненням до гегемонії і

Соціалістична модель Фашистська модель Комуністична модель Централізм і авторитаризм комуністичних партій були
лідерства не тільки по відношенню до пролетаріату, але і до суспільства загалом.

Головна задача соціалістичних, соціал-демократичних партій пов'язана з висуненням на виборах кандидатів від робітників. Звільнення від опіки буржуазних партій в них досягається за рахунок заміни буржуазного, приватного фінансування на колективне, що і зумовлює прагнення до можливо більшого числа членів.

Фашистські партії сформувалися майже повністю з рухів колишніх військовослужбовців, користуються військовими коштами для політичної мобілізації маси, засновані на культі сили і жорстокості, мають антидемократичний і антисоціалістичний характер.

Слайд 7

По відношенню до інших елементів політичної системи
Демократичні
Авторитарні
Тоталітарні

По відношенню до інших елементів політичної системи Демократичні Авторитарні Тоталітарні

Слайд 8

Демократичні партії характеризуються великою терпимістю до інших партій, плюралістичним підходом до партійної

Демократичні партії характеризуються великою терпимістю до інших партій, плюралістичним підходом до партійної
конкуренції. Демократичні партії поділяються на прагматичні, доктринальні, партії інтересів. Прагматичні партії спираються в більшій
Міри на програму або лідера, в меншій – на ідеологію і принципи.

Демократичні

Слайд 9

Тоталітарні партії прагнуть до абсолютного підкорення інших політичних інститутів, в тому числі

Тоталітарні партії прагнуть до абсолютного підкорення інших політичних інститутів, в тому числі
державних органів і права. Партії цього типу спрямовані до домінуючого, монопольного положення в партійної системі, для чого усувають зі свого шляху інші партії. З соціальної точки зору вони прагнуть об'єднати всіх незадоволених, направити всі види соціального протесту в одне русло, орієнтовані на підкорення всіх соціальних груп і шарів. Для них характерні жорстка регламентація членства, сувора дисципліна, відсутність фракцій і розбіжностей, доктринальність або величезне значення ідеологічного чинника, обов'язкова вимога згоди з ідеологією і партійною програмою.

Тоталітарні

Слайд 10

Авторитарні партії діють, як правило, в країнах, що розвиваються і виникають з

Авторитарні партії діють, як правило, в країнах, що розвиваються і виникають з
модернізаторських або національних рухів, що протистоять колоніальному правлінню. За повну лояльність режиму вони користуються його підтримкою у відповідь, використовують переважно силові методи, що обмежують політичні свободи і представництво соціальних інтересів.

Авторитарні

Слайд 11

Істотний критерій типологізації партій пов'язаний з їх ідеологічними основами. Так, Дюверже ввів

Істотний критерій типологізації партій пов'язаний з їх ідеологічними основами. Так, Дюверже ввів
в обіг поняття "політичні сім'ї", якими визначив найбільші партійні течії – лібералів, християн, соціалістів, комуністів, правих.
Іноді партії розміщуються по шкалі політичного спектра з права наліво. Лівими в світовій політології вважають тих, хто виступає за зміни, за соціалізацію виробництва, захищає інтереси трудящих; правими – тих, хто відстоює сильну державу, що охороняє приватну власність, визнаючу статус-кво і др.
На полюсах цього спектра іноді розміщують радикалів-консерваторів – лібералів. Відмінності між консерваторами і лібералами визначаються їх орієнтацією на порядок (стійкість) або прогрес (зміни). Радикали на відміну від лібералів і консерваторів схильні до використання незаконних, насильних коштів.

Слайд 12

У залежності від участі в здійсненні влади

Правлячі
Відрізняються великим консерватизмом.
Різко зростає питома

У залежності від участі в здійсненні влади Правлячі Відрізняються великим консерватизмом. Різко
вага і значення парламентської діяльності і особливо робіт в складі урядових органів. Змінюється ієрархія пріоритетів задач, що вирішуються, більш значущими стають задачі економічні, управлінські. Політичні дії в результаті мають більш прагматичний характер, що може приводити до розриву з передвиборною ідеологією.

Опозиційні
Відрізняються великим динамізмом, орієнтацією на зміни і реформи.
Можна розділити на легальні, дозволені і зареєстровані державою, що діють в рамках закону; напівлегальні, не зареєстровані, але і не заборонені; нелегальні, заборонені державою і часто діючі в умовах конспірації.

Слайд 14

Типологія партійних систем заснована на кількісному критерії

Виділяють
однопартійну,
двопартійну (бипартизм)
і багатопартійну

Типологія партійних систем заснована на кількісному критерії Виділяють однопартійну, двопартійну (бипартизм) і багатопартійну системи
системи

Слайд 15

Про однопартійну систему, точніше, однопартійний режим функціонування політичної системи можна говорити,

Про однопартійну систему, точніше, однопартійний режим функціонування політичної системи можна говорити, маючи
маючи на увазі взаємодії партій з державою, всім політичним і неполітичним оточенням. Цей режим характерний для авторитарних і тоталітарних товариств. Однопартійні системи виникають внаслідок прагнення держави злити різні партії в одну лояльну політичну організацію, орієнтації партії на монополізацію всієї політичної влади.
Двопартійні системи зовсім не виключають наявності інших партій, які практично не мають реальних шансів прийти до влади. Класичний приклад – британська система з консервативною і лейбористською партіями, що мають єдину структуру, централізацію, тверду парламентську дисципліну. При цьому існує біля десятка дрібних партій, що збирають останнім часом біля чверті голосів виборців. Партійна система США, також двопартійна, в порівнянні з британською менш організована в національному масштабі, менш централізована. У деяких країнах діють двох з половиною партійні системи, в яких відносно слаба третя партія допомагає одній з основних добитися перемоги на виборах.
Багатопартійні системи виникають, коли в них діють три і більш партій, кожна з яких збирає на виборах значне число голосів. Вони існують більш ніж в 30 державах світу, породжуються релігіозними, національними, соціально-економічними і др. чинниками, підтримуються пропорційною системою виборів.
Имя файла: partіynі-sistemi-ta-їh-tipologіya.pptx
Количество просмотров: 22
Количество скачиваний: 0