Презентація на тему : “ПРОБЛЕМА ДЕГРАДАЦІЇ ПРИРОДНИХ КОМПОНЕНТІВ”

Содержание

Слайд 2

Деградація природи

Деградація природи — це процес порушення екологічної рівноваги, який спричиняється природними

Деградація природи Деградація природи — це процес порушення екологічної рівноваги, який спричиняється
чи антропогенними факторами і призводить до руйнації навколишнього середовища

Слайд 3

Сучасна екологічна криза має якісно іншу природу порівняно з усіма по­передніми кризами.

Сучасна екологічна криза має якісно іншу природу порівняно з усіма по­передніми кризами.
Це перша криза, що охопила всю планету і яка повністю спричинена не природними процесами, а діяльністю людства . Темпи зміни параметрів біосфери, породжені цією екологічною кризою, ви­явились у сотні й тисячі разів вищими за темпи природної еволюції. Розпоча­лася загальна глобальна деградація природного середовища проживання, яка проявляється у двох типах: порівняно невеликих за потужністю, але які діють упродовж тривалого часу; разових катастрофічних, які виникають у разі аварій і небезпечні не лише за потужністю, а й за раптовістю й різкістю дії

Слайд 4

На фоні загальної деградації природного середовища створюються переду­мови для розвитку надзвичайних екологічних

На фоні загальної деградації природного середовища створюються переду­мови для розвитку надзвичайних екологічних
ситуацій та екологічних ката­строф. Під надзвичайними екологічними ситуаціями розуміють виникнення раптових природних лих чи техногенних аварій, що супроводжуються велики­ми економічними збитками. Тривалий стан надзвичайної екологічної ситуації спричинює виникнення екологічної катастрофи. Моделями особливо великих екологічних катастроф стали Чорнобильська, Аральська екологічна криза, ві­йни в Ірані та Іраці .Головна небезпека для людства полягає не в окремих екологічних ката­строфах, якими б трагічними не були їхні наслідки, а в поступовій деградації природного середовища під впливом, здавалося б, малопомітних результатів виробничої діяльності. Вони спричинюють такі глобальні явища, як глобальне потепління, руйнування озонового шару, кислотні дощі, забруднення всіх гео­сфер планети, деградацію лісів, накопичення і неконтрольоване переміщення токсичних речовин і відходів, спустелювання, ерозію ґрунтів, зменшення біо­логічної різноманітності.

Слайд 5

Демографічний фактор

За даними американського експерта Р. Макнамари, протягом багатьох тисячоліть кількість населення

Демографічний фактор За даними американського експерта Р. Макнамари, протягом багатьох тисячоліть кількість
на планеті збільшувалася зі швидкістю руху равлика: понад мільйон років знадобилося, щоб до 1800 р. вона досягла 1 млрд. чоловік. Однак далі темп почав різко зростати: наступний мільярд додався вже за 130 років, третій — за 30, четвертий — за 15 і п'ятий — усього за 12 років!

Слайд 6

За висновками експертів, некероване зростання населення планети — головна причина розвитку глобальної

За висновками експертів, некероване зростання населення планети — головна причина розвитку глобальної
екологічної кризи, яка спричинила решту криз (виснаження ресурсів, забруднення геосфер, негативні кліматичні зміни тощо). У 1750 р. чисельність населення Землі становила близько 500 млн. чоловік; протягом наступних 200 років вона збільшилася вдвоє, ще раз удвоє зросла вже за 80 наступних років, у 1975 р. досягла 4 млрд. чоловік, а в 2002 р. перевищила 6 млрд.Чисельність населення Землі нині вже така, що якби людей рівномірно розподілити на поверхні планети, то відстань між ними дорівнювала б лише 300 м.

Слайд 7

Щохвилини населення нашої планети збільшується на 172 людини. Це означає: щотижня до

Щохвилини населення нашої планети збільшується на 172 людини. Це означає: щотижня до
населення Землі додається 1,7 млн. чоловік — стільки, скільки зараз проживає в таких містах України, як Запоріжжя, Житомир і Вінниця разом узятих. За прогнозами, в найближчому майбутньому чисельність населення зростатиме приблизно на три особи щосекунди, тобто на 90—100 млн. на рік, а в першій половині XXI ст. досягне 7— 8 млрд.При цьому приріст населення відбуватиметься за рахунок країн, що розвиваються (88 %). Учені-демографи вважають, що до 2100 р. чисельність населення Землі має стабілізуватися десь на рівні 9—13 млрд. чоловік

Слайд 8

Деградація ґрунтів

Останнім часом багато проблем у людства виникло також у зв'язку з

Деградація ґрунтів Останнім часом багато проблем у людства виникло також у зв'язку
безжалісною експлуатацією земельних угідь. У всьому світі швидкими темпами відбуваються деградація й ерозія ґрунтів. Як відомо, для утворення шару родючого ґрунту потрібні тисячі, навіть мільйони (залежно від клімату й складу материнської породи) років. А сучасна людина здатна зруйнувати ґрунт за 1—2 роки. Підраховано: щорічно з оброблюваних земель виноситься понад 25 млрд. т корисних речовин. За оцінкою Міжнародного Ґрунтового центру (Нідерланди), в результаті діяльності людини вже деградувало більш як 15 % усієї площі світової суші, причому близько 6 % земель знищено водною ерозією, 28 % — вітровою, 12 % — засолено через неправильне зрошення, близько 5 % виведено з обороту внаслідок перехімізації та фізичної деструкції (витоптування худобою, розробка кар'єрів, екстенсивне переорювання та ін.).

Слайд 9

Таким чином людина сама себе позбавила багатьох мільйонів гектарів землі-годувальниці. Щороку землі

Таким чином людина сама себе позбавила багатьох мільйонів гектарів землі-годувальниці. Щороку землі
України втрачають 24 млн. т гумусу (перегною), що визначає родючість ґрунтів. Через те що ґрунти стали неродючими, активізувалося спустелювання й триває вирубування лісів, лише в 21 державі Африки в 1984—1985 рр. потерпіло близько 30 млн. чоловік, 10 млн. людей змушені були змінити місце свого проживання, ставши «екологічними» біженцями.

Слайд 10

Забруднення атмосфери.

Величезну тривогу в світі викликає перезабруднення атмосфери шкідливими газами, що призводить

Забруднення атмосфери. Величезну тривогу в світі викликає перезабруднення атмосфери шкідливими газами, що
до збільшення площ озонових «дір» та активізації розвитку парникового ефекту на планеті. Перше явище спричинило зниження захисної дії озонового шару від сонячного ультрафіолетового випромінювання й, як наслідок, — масові захворювання людей (рак шкіри, опіки, втрата зору) і тварин — дельфінів, китів, які проживають під озоновими «дірами» (Австралія, Південна Аргентина, Ірландія, Скандинавія).

Слайд 11

Парниковий ефект призводить до потепління клімату, танення льодовиків, значного глобального підвищення рівня

Парниковий ефект призводить до потепління клімату, танення льодовиків, значного глобального підвищення рівня
Світового океану, до змін режиму утворення циклонів і буревіїв, порушення функціонування, навіть деградації екосистем окремих районів суші. Знищення лісів. Вирубування лісів у Бразилії, США, Південній Азії, Альпах, Карпатах призвело до почастішання повеней, у тому числі катастрофічних, на річках цих регіонів, а отже, й до значного збільшення економічних втрат.

Слайд 12

Ставлячись так до природи і її багатств, люди начебто забули, що для

Ставлячись так до природи і її багатств, люди начебто забули, що для
підтримання існування життя на Землі іншого джерела, крім біосфери та її ресурсів, немає. А за сучасних енергоозброєності й передових технологій швидкість використання ресурсів набагато перевищує можливості їх відтворення. Такий спосіб життя сьогодні стає згубним для людства. Вихід із критичної ситуації, що склалася, може бути знайдений лише за умови екологічно грамотного господарювання, розумних взаємин з Природою, реалізації в глобальному масштабі стратегії розумного самообмеження, ресурсозбереження, впровадження нових технологій природокористування, які не суперечать законам функціонування й розпитку біосфери.

Слайд 13

Людству залишається одне: почавши з підвищення рівня освіченості народів, їхньої загальної культури,

Людству залишається одне: почавши з підвищення рівня освіченості народів, їхньої загальної культури,
формування в них екологічної свідомості, із забезпечення технологічної дисципліни на виробництві, підвищення екологічної ефективності науки, поступово, але якомога швидше, створити нову спільноту — високоінформаційну, з могутнім колективним інтелектом, здатну організувати свій збалансований розвиток у злагоді з природою.
Имя файла: Презентація-на-тему-:-“ПРОБЛЕМА-ДЕГРАДАЦІЇ-ПРИРОДНИХ-КОМПОНЕНТІВ”.pptx
Количество просмотров: 346
Количество скачиваний: 2