Слайд 2Актуальність теми
Економіка кожної країни розвивається нерівномірно, відбувається таке через циклічні коливання. У
роки спаду ВВП, зайнятість та реальні доходи населення падають, прибутки зменшуються, люди втрачають роботу. Невдовзі знову починається пожвавлення. Цей етап характеризується підвищенням життєвого рівня. Але за піднесенням настає новий спад економіки.
Слайд 4Основні ознаки тривалості циклу
цикли Кондратьєва або довгохвильові цикли
цикли Кузнєца
цикли Джаглера
цикли Китчина
приватні господарські цикли, що охоплюють період від одного до двох років та існують у зв'язку з коливаннями інвестиційної активності
Слайд 5Сучасній економічній теорії відомі такі концепції економічних циклів
теорія нагромадження капіталу М. І.
Туган-Барановського.
теорія диспропорційності між виробництвом предметів споживання і нагромадженням залежно від життєвого циклу основних фондів А. Афталіона;
теорія Й. Шумпетера.
теорія циклу Дж. Кейнса.
монетарна теорія циклу М. Фрідмена.
Слайд 6Фази економічного циклу
криза.
депресія.
пожвавлення.
підйом.
Слайд 7Кризи в Україні
1. 1990–1993 рр. – період першої економічної кризи
2. 1998–1999 рр.
– період другої економічної кризи.
3. 2008–2009 рр. – період третьої економічної кризи.
4. 2012–2015 рр. – період четвертої економічної кризи .
Слайд 8Україна в період кризи та впливу COVID-19
Неординарність кризи, спричиненої поширенням коронавірусу SARS-CoV-2,
полягає в тому, що її проявом є не стільки злам траєкторії розвитку, скільки суттєва зміна характеру розвитку як на макро, так і на мікрорівнях на тлі кардинальних змін способу життя суспільства. Зміни торкнулися всіх сфер життєдіяльності (спілкування ,режиму роботи,навчання тощо). А вимушене запровадження перманентних карантинних обмежень в переважній більшості країн світу і в Україні, які різнилися впродовж року своїми масштабами та термінами, зумовило безпрецедентну трансформацію поведінки економічних суб’єктів на рівні як споживання, так і виробництва, коли домінуючими принципами мотивації стала обережність на фоні перманентної невизначеності.
Слайд 9Висновки
Макроекономіка як складова частина єдиної економічної теорії спрямована на виявлення закономірностей
функціонування ринкової економіки як цілісної системи. Вона являє собою теоретичну основу економічної політики держави, створює методологічну основу для поглибленого вивчення галузевих, функціональних та інших спеціальних економічних дисциплін.
Основними характеристиками циклу є його причини, фази (спад, депресія, пожвавлення, піднесення), динамічні параметри, частота повторення, амплітуда показників ділової активності.
У 2020 році одним з головних чинників формування економічного розвитку виявився фактор розповсюдження пандемії COVID-19. У відповідь на пандемію COVID-19 відбулись суттєві зміни у життєдіяльності багатьох держав світу, у тому числі і в України, що й досі залишає свій слід у розвитку економіки нашої держави.