Історія розвитку стандартизації

Содержание

Слайд 2

ЗМІСТ:
1. Поняття стандартизації
1.1 Історія розвитку стандартизації
1.2 Сутність стандартизації

ЗМІСТ: 1. Поняття стандартизації 1.1 Історія розвитку стандартизації 1.2 Сутність стандартизації

Слайд 3

1. ПОНЯТТЯ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

Стандартизація - це процес встановлення і застосування стандартів. Це діяльність

1. ПОНЯТТЯ СТАНДАРТИЗАЦІЇ Стандартизація - це процес встановлення і застосування стандартів. Це
із встановлення норм, правил і характеристик з метою забезпечення наступних аспектів: безпеки продукції, робіт і послуг для навколишнього середовища, життя, здоров'я та майна споживача; технічної та інформаційної сумісності, а також взаємозамінності продукції; якості продукції, робіт і послуг відповідно з рівнем розвитку науки, техніки і технології; єдності вимірювань; економії всіх видів ресурсів.

Слайд 4

1.1 ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

Історія стандартизації не набагато коротше історії людства.
В одних джерелах

1.1 ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ СТАНДАРТИЗАЦІЇ Історія стандартизації не набагато коротше історії людства. В
її опис починається з часів Стародавнього Єгипту, в інших зародження стандартизації пов'язують з початком будівництва Великої Китайської стіни (221-206 рр.. До н. Е..). Процес упорядкування, завжди супроводжував життя людини, і історію стандартизації можна простежити на основі еволюції принципів і методів трудової діяльності людей:
Первісний лад - Типові технології виготовлення знарядь праці (сокири, рубала). Люди прагнули відбирати найбільш вдалі результати для їх повторного використання.
Стародавній Єгипет - Дотримання розмірів снаряда для його ваги при виготовленні катапульт.
Київська Русь - Специфікація теслярської, гончарного, шкіряного, скляного, іконописного, друкарський та інших (більше 60) промислів і (більше 200) ремесел Московської Русі.
з Х по ХVI ст. в Росії - Нагляд за торговим вагою і всяким мірилом, дорученим церкви.
При Івані Грозному - Введення однаковості державних вимог: "у всій державі - одна віра, один вага, одна міра". Вводяться стандартні калібри кружала для вимірювання гарматних ядер.
При Бориса Годунова, XVI ст. - Введення еталона "великої государева цегла" (311 × 133 × 89 мм);

Слайд 5

За Петра I - Уральське залізо з клеймом "Старий соболь".
Також були введені

За Петра I - Уральське залізо з клеймом "Старий соболь". Також були
підвищені вимоги до якості вітчизняних товарів, що експортуються Росією (деревина, льон та ін.) Крім цього можна знайти і практичне підтвердження розвитку стандартизації на основі розроблених нормативних документів і подій:
1827 р. - зразкові міри й ваги в Росії порівняні з іноземними.
1835 р. - розроблено указ "Про систему російських мір і ваг".
1893 р. - Д. І. Менделєєвим створена Головна палата мір і ваг.
1899 р. - прийнятий перший російський метричний стандарт "Російський нормальний метричний сортамент фасонного заліза. Кутове, Таврове, Коритне та зетовое залізо".
1901 р. - створена Британська асоціація технічної стандартизації.

Слайд 6

1.2 СУТНІСТЬ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

Діяльність по стандартизації здійснюється на різних рівнях. Рівні стандартизації розрізняються

1.2 СУТНІСТЬ СТАНДАРТИЗАЦІЇ Діяльність по стандартизації здійснюється на різних рівнях. Рівні стандартизації
залежно від того, учасники якого географічного, економічного, політичного регіону світу беруть стандарт. Виділяють: міжнародний рівень (Участь відкрита для відповідних органів будь-якої країни); регіональний рівень (тільки для відповідних органів держав одного географічного, політичного або економічного регіону); національний рівень (В одному конкретному державі). При цьому національна стандартизація також може здійснюватися на різних рівнях: як на державному, галузевому, на рівні асоціацій, виробничих фірм; так і на адміністративно територіальному рівні (проводиться в адміністративно-територіальній одиниці (в провінції, краю).
Як і будь-яка діяльність, стандартизація базується на певних принципах. У своїй роботі І. М. Ліфиць, виділяє такі найважливіші принципи стандартизації:

Слайд 7

1. Добровільне застосування стандартів та забезпечення умов для їх однакового застосування. Національний

1. Добровільне застосування стандартів та забезпечення умов для їх однакового застосування. Національний
стандарт застосовується на добровільній основі рівним чином і в рівній мірі, незалежно від країни або місця походження продукції, виконання робіт і надання послуг.
2. Застосування міжнародного стандарту як основи розробки національного стандарту. Виняток можуть становити випадки, коли відповідність вимогам міжнародних стандартів неможливо внаслідок невідповідності їх вимог кліматичних, географічних або технічним особливостям країни.
3. Збалансованість інтересів сторін, що розробляють, виготовляють і споживають продукцію. Учасники робіт із стандартизації, виходячи з можливостей виробника продукції і виконавця послуг, з одного боку, та вимог споживача - з іншого, повинні знайти консенсус, який розуміється як відсутність заперечень по суттєвих питаннях у більшості заінтересованих сторін.

Слайд 8

4. Динамічність і випереджальний розвиток стандарту.
Науково-технічний процес вносить постійні зміни в діяльність

4. Динамічність і випереджальний розвиток стандарту. Науково-технічний процес вносить постійні зміни в
людей і в вироблену продукцію і послуги. Стандарти повинні адаптуватися до змін, що відбуваються, більше того, носити випереджаючий характер, щоб не стримувати господарський розвиток країни.
5. Ефективність стандартизації.
Застосування нормативних документів має давати економічний або соціальний ефект. Безпосередній економічний ефект дають стандарти, що ведуть до економії ресурсів, технічної та інформаційної сумісності, підвищення надійності. А соціальний ефект дають стандарти, спрямовані на забезпечення безпеки життя і здоров'я людей, навколишнього середовища.
6. Принцип гармонізації.
Даний принцип передбачає неприпустимість таких стандартів, які б суперечили технічним регламентам. З метою зняття бар'єрів у міжнародній торгівлі необхідно створення ідентичних документів, розроблених для одного і того ж об'єкта.

Слайд 9

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1.Бойцов В. В. "Стандарт і якість", "Стандартизація в народному господарстві

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ: 1.Бойцов В. В. "Стандарт і якість", "Стандартизація в народному
СРСР". 1917р.
2.Брянскій А. Н. "Метрологія та сертифікація. Законодавча та прикладна метрологія" .1997. № 1. С. 38-39;
3.Вестнік Російського інформаційного центру. 2002. № 3;
4.Ліфіц І. М. "Стандартизація, метрологія та сертифікація". М., 2006. С. 226;
5.Лаврентьева М. С. "Адміністративно-правове регулювання у сфері стандартизації та сертифікації. Автореферат." М., 2006. С. 17;
6.Кржіжановскій Г. М., Куйбишев В. В., Осадчий П. С., Перспективи стандартизації та реконструкція народного господарства СРСР, М., 1929;
Имя файла: Історія-розвитку-стандартизації.pptx
Количество просмотров: 35
Количество скачиваний: 0