Практична робота №1 (1)

Содержание

Слайд 2

Метою паспортизації санітарно-технічного стану, робочого місця є виявлення усіх виробничих небезпек для

Метою паспортизації санітарно-технічного стану, робочого місця є виявлення усіх виробничих небезпек для
розробки проектів інженерно-технічних та організаційних рішень у створенні безпечних і здорових умов праці. Відповідно до типової ієрархічної структури виробництва (цех, дільниця, робоча зона бригади, робоче місце) одиничним елементом виробництва є робоче місце. На ньому проявляються всі шкідливі і небезпечні виробничі фактори, які діють на працюючого і визначають ефективність його виробничої діяльності. Базовим елементом паспортизації є карта умов праці, яка відбиває три трудових, санітарно-гігієнічних і технічних факторів безпеки.

Слайд 3

Фактичний стан умов праці оцінюється на робочих місцях, де виконуються роботи, передбачені

Фактичний стан умов праці оцінюється на робочих місцях, де виконуються роботи, передбачені
галузевим переліком робіт з важкими і шкідливими, особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці, на яких можуть встановлюватися доплати робітникам за умови праці, затвердженим міністерством, відомством за погодженням з комітетом профспілки.

Слайд 4

Атестація робочих місць за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища

Атестація робочих місць за умовами праці – це комплексна оцінка всіх факторів
і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.

Атестація робочих місць проводиться відповідно до НПАОП 0.00-6.23-92: Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.92 за № 442, та “Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці”, затверджених постановою Міністерства праці України від 01.09.92 за № 41.

Атестація проводиться на підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Слайд 5

Атестація робочих місць передбачає:

- виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних виробничих факторів

Атестація робочих місць передбачає: - виявлення на робочому місці шкідливих і небезпечних
та причин їх виникнення;
- дослідження санітарно-гігієнічних факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;
- комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці щодо відповідності їх вимогам стандартів, санітарних норм і правил;
- обґрунтування віднесення робочого місця до відповідної категорії за шкідливими умовами праці;
- підтвердження (встановлення) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочений робочий день, інші пільги і компенсації залежно від умов праці;
- перевірку правильності застосування списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
- розв'язання спорів, які можуть виникнути між юридичними особами і громадянами (працівниками) стосовно умов праці, пільг і компенсацій;
- розроблення комплексу заходів по оптимізації рівня гігієни і безпеки, характеру праці і оздоровлення трудящих;
- вивчення відповідності умов праці рівневі розвитку техніки і технології, удосконалення порядку та умов установлення і призначення пільг і компенсацій.

Слайд 6

Періодичність атестації встановлюється  підприємством  у колективному договорі, але не рідше одного разу

Періодичність атестації встановлюється підприємством у колективному договорі, але не рідше одного разу
на 5 років.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення  атестації покладається на керівника (власника) підприємства, організації.

За результатами атестації складається перелік:
- робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством;
- робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких пропонується встановити пільги і компенсації за рахунок коштів підприємства згідно з ст.26 Закону України "Про підприємства", і ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно здійснити першочергові заходи по їх поліпшенню.

Слайд 7

Система пільг та компенсацій за роботу з важкими та шкідливими умовами (Ст.

Система пільг та компенсацій за роботу з важкими та шкідливими умовами (Ст.
7 Закону України «Про охорону праці» )

Доплати до
заробітної плати

Додаткові
відпустки

Пільгове пенсійне
забезпечення

Скорочений
робочий
час і робочі дні

Лікувально -
профілактичне
харчування

Пільги і компенсації,
не передбачені
законодавством,
додатково за
колективним договором

Слайд 8

Згідно зі ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсії за віком на

Згідно зі ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсії за віком на
пільгових умовах призначаються працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з шкідливими та важкими, особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.03, і за результатами атестації робочих місць.
За Списком №1 з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці,
- чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах
За Списком №2 із шкідливими і важкими умовами праці,
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Слайд 9

Законом України “Про відпустки” ст.7 встановлено, що щорічна додаткова відпустка за роботу

Законом України “Про відпустки” ст.7 встановлено, що щорічна додаткова відпустка за роботу
в шкідливих і важких умовах праці надається працівникам за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 № 1290 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.05.03 №679 із змінами за постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.04 №1674) і за результатами атестації робочих місць.

Слайд 10

Скорочена тривалість робочого тижня встановлюється працівникам, які працюють в шкідливих умовах праці,

Скорочена тривалість робочого тижня встановлюється працівникам, які працюють в шкідливих умовах праці,
передбачених в Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.02 №163(редакція від 28.10.2016) і за результатами атестації робочих місць.

Слайд 11

Нормативним документом для видачі молока є постанова Державного комітету СРСР з праці

Нормативним документом для видачі молока є постанова Державного комітету СРСР з праці
та соціальних питань Президії ВЦРПС від 16.12.87 №731/П-13 “О порядке бесплатной выдачи молока или других равноценных пищевых продуктов рабочим и служащим, занятым на роботах с вредными условиями труда” на підставі Переліку хімічних речовин, під час роботи з якими в профілактичних цілях рекомендується вживати молоко або інших рівноцінних харчових продуктів, у разі перевищення гранично допустимих концентрацій цих речовин на робочому місці.
Молоко видається по 0,5 л за зміну незалежно від її тривалості в дні фактичної зайнятості працівника на роботах, пов’язаних з їх виробництвом або застосуванням, і за результатами атестації робочих місць у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442.

Слайд 12

Визначення розміру доплат, в залежності від фактичного стану умов праці, проводиться згідно

Визначення розміру доплат, в залежності від фактичного стану умов праці, проводиться згідно
„Типового положення “Об оценке условий труда на рабочих местах и порядок применения отраслевых перечней работ, на которых могут устанавливаться доплаты рабочим за условия труда” від 03.10.1986 № 387/22-78 (редакція від 04.06.2013).

Методика визначення полягає в розрахунку кількості балів за ступінь шкідливості факторів виробничого середовища і важкості робіт. Бали, що присвоюються факторам обираються згідно „Критеріям оцінки умов праці” (Додаток Б). При цьому для оцінки впливу даного фактора на стан умов праці враховується тривалість його дії протягом зміни. Бали, встановлені за ступенями шкідливості факторів і важкості робіт, коригуються за формулою:
                       Хфакт. = Хст. · Т, (1.1)
де Хст. - ступінь шкідливості або важкості робіт, що встановлена згідно „Критерій оцінки умов праці” (Додаток Б), та зазначається у графі 5 Карти умов праці;
Т - відношення часу дії даного чинника до тривалості робочої зміни. Якщо час дії цього чинника складає більше 90% робочої зміни, то Т = 1.
Таблиця 1.1 - Розмір доплат залежно від фактичного стану умов праці

Слайд 13

Карта умов праці на робочому місці становить основу санітарно-технічного паспорту виробничої дільниці

Карта умов праці на робочому місці становить основу санітарно-технічного паспорту виробничої дільниці
(бригади, майстерні, цеху тощо). До санітарно-технічного паспорта дільниці входить збірна інформація з карт умов праці на робочих місцях, додаткова характеристика засобів колективного користування (будівлі, побутові й допоміжні приміщення, засоби колективного захисту, під'їзні шляхи).

Слайд 14

КАРТА УМОВ ПРАЦІ
Підприємство (організація,       Номер робочого місця __________
установа) ___________________    Професія (посада) ______________
Виробництво

КАРТА УМОВ ПРАЦІ Підприємство (організація, Номер робочого місця __________ установа) ___________________ Професія
______________   _______________________________
Цех (дільниця, відділ) ________  (код по ЄТКД, КД, повне найменування)  
____________________________    Номери аналогічних робочих місць_____
Таблиця А.1 - Оцінка факторів виробничого і трудового процесу

I. Гігієнічна оцінка умов праці _________________________________
II. Оцінка технічного та організаційного рівня __________________
III. Атестація робочого місця __________________________________
IV. Рекомендації щодо поліпшення умов праці, їх економічне обґрунтування ____________________________________________________
V. Пільги і компенсації

Таблиця А.2 – Пільги та компенсації
Голова атестаційної комісії ___________________
Члени атестаційної комісії  ___________________
З атестацією ознайомлені ______________________

Слайд 15

Завдання для практичної роботи
За вихідними даними, що наведені в таблиці В.1 (Додаток

Завдання для практичної роботи За вихідними даними, що наведені в таблиці В.1
В) оцінити умови праці, занести результат до табл.1.3, визначити категорію умов праці, запропонувати систему пільг та компенсацій (у разі потреби), встановити існує (чи ні) необхідність у поліпшенні умов праці.
Имя файла: Практична-робота-№1-(1).pptx
Количество просмотров: 29
Количество скачиваний: 0