Porównanie jakości powietrza w Polsce z jakością powietrza

Слайд 2

Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej

Niestety, ale Polska należy do

Jakość powietrza w Polsce na tle Unii Europejskiej Niestety, ale Polska należy
najgorszych państw w UE pod względem zanieczyszczenia powietrza.
To nie tylko degradacja środowiska, ale również zaniedbanie rozwojowe kraju.
Polska polityka ochrony powietrza jest reaktywna, bardzo ograniczono zanieczyszczanie powietrza przez przemysł I energetykę z powodu wymogów dla tego sektora wprowadzonych na poziomie prawodawstwa unijnego. 
W Polsce brakuje regulacji w zakresie instalacji w gospodarstwach domowych, mowa o kominkach czy piecach I kotłach na paliwa stałe.

Слайд 3

Pył zawieszony PM10

PM10 jest mieszaniną zawieszonych w powietrzu cząstek, których średnica nie

Pył zawieszony PM10 PM10 jest mieszaniną zawieszonych w powietrzu cząstek, których średnica
przekracza 10 mikrometrów. Jest szkodliwy z powodu zawartości elementów takich jak: furany, dioksyny, benzopireny – czyli rakotwórczych metali ciężkich. PM10 głównie wpływa negatywnie na układ oddechowy. Powoduje świszczący oddech, ataki kaszlu, a także ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. 
Jeśli spojrzymy przez ile dni w roku dobowe stężenią PM10 są przekraczane okazuje się, że w czołówce dominują miasta z Polski I Bułgarii. Większość stacji o najgorszych wynikach zlokalizowana jest w południowej części Polski, np. Nowy Sącz, Kraków, Zabrze. 

Слайд 4

Pył zawieszony PM2,5

PM2,5 są to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa

Pył zawieszony PM2,5 PM2,5 są to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest
niż 2,5 mikrometra. Uznawany jest za najbardziej groźny dla zdrowia człowieka. Pył ten jest bardzo drobny, przez co w takiej postaci może przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu. Powoduje m.in.: nowotwory krtani, płuc i gardła, nasilenie astmy czy miażdżycę. Mapa zanieczyszczenia pyłem PM2,5 dobitnie pokazuje, że Polska znajduje się wśród miejsc z najwyższymi średniorocznymi stężeniami pyłu PM2,5. Duża ilość stacji w których odnotowano przekroczenia znajduje się również w północnych Włoszech.  Ciemnoczerwone punkty pokazują stacje, na których roczne stężenie pyłu PM2,5 znacząco przekroczyło normę i osiągnęło ponad 30 µg/m³. Jasnoczerwone punkty to stacje, gdzie stężenie przekroczyło dopuszczalny poziom 25 µg/m³ ale było poniżej 30 µg/m³. Punkty żółte, jasnozielone oraz ciemnozielone to stacje, gdzie stężenie nie przekroczyło normy.

Слайд 5

Polskie powietrze najbardziej "rakotwórcze" w UE

Pył w powietrzu zabija rocznie prawie 380

Polskie powietrze najbardziej "rakotwórcze" w UE Pył w powietrzu zabija rocznie prawie
tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej. Aż 46 tysięcy przedwczesnych zgonów spowodowanych pyłem PM2,5 pochodzi z Polski. To co ósma ofiara. W Europie statystyki dotyczące przedwczesnych zgonów poprawiają się. Choć Polska jest krajem, w którym sytuacja się pogarsza, w latach 2016-2018 widać wzrost liczby przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Prawie wszystkie stacje mierzenia jakości powietrza w Polsce pokazują stężenie pyłów powyżej europejskich norm. Obok Polski na listach przodują Chorwacja, Bułgaria, Włochy czy Rumunia. Najlepszą jakością powietrza mogą się pochwalić: Finlandia, Estonia I Irlandia.