Содержание
- 2. STARE MIASTO W KRAKOWIE Wpis na podstawie kryterium IV Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w
- 3. KRÓLEWSKIE KOPALNIE SOLI W WIELICZCE I BOCHNI Wpis na podstawie kryterium IV Podobnie jak Stare Miasto
- 4. AUSCHWITZ-BIRKENAU. NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1940-1945) Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w 1979
- 5. PUSZCZA BIAŁOWIESKA Obiekt transgraniczny polsko-białoruski Wpis na podstawie kryteriów IX i X Puszcza Białowieska położona na
- 6. STARE MIASTO W WARSZAWIE Wpis w 1980 r. na podstawie kryterium II i VI. W sierpniu
- 7. STARE MIASTO W ZAMOŚCIU Zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium IV Miasto zostało
- 8. ŚREDNIOWIECZNY ZESPÓŁ MIEJSKI TORUNIA Obszar wpisany w 1997 r. na podstawie kryteriów II i IV. Toruń
- 9. ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU Wpis w 1997 r. na podstawie kryteriów II, III i IV. XIII-wieczny,
- 10. KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: MANIERYSTYCZNY ZESPÓŁ ARCHITEKTONICZNY I KRAJOBRAZOWY ORAZ PARK PIELGRZYMKOWY Zespół wpisano w 1999 r. na
- 11. KOŚCIOŁY POKOJU W JAWORZE I ŚWIDNICY Kościoły zostały wpisane w 2001 r. na podstawie kryteriów III,
- 12. DREWNIANE KOŚCIOŁY POŁUDNIOWEJ MAŁOPOLSKI BINAROWA, BLIZNE, DĘBNO, HACZÓW, LIPNICA MUROWANA, SĘKOWA Wpis w 2003 r. na
- 13. PARK MUŻAKOWSKI Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki Wpis w 2004 r. na podstawie kryterium I i IV. Park
- 14. HALA STULECIA WE WROCŁAWIU Wpis w 2006 r. na podstawie kryteriów I, II i IV. Hala
- 15. DREWNIANE CERKWIE W POLSKIM I UKRAIŃSKIM REGIONIE KARPAT Seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński w 2013 r. na
- 16. KOPALNIA RUD OŁOWIU, SREBRA I CYNKU W TARNOWSKICH GÓRACH ORAZ SYSTEM GOSPODAROWANIA WODAMI PODZIEMNYMI Wpis w
- 18. Скачать презентацию
Слайд 2STARE MIASTO W KRAKOWIE
Wpis na podstawie kryterium IV
Miejsce wpisane na Listę Światowego
STARE MIASTO W KRAKOWIE
Wpis na podstawie kryterium IV
Miejsce wpisane na Listę Światowego
Stare Miasto Krakowa, dawnej stolicy Polski, rozciąga się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. XIII-wieczne miasto kupieckie posiada największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, z zabytkowymi synagogami, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka, w której pochowani są królowie Polski.
Слайд 3KRÓLEWSKIE KOPALNIE SOLI W WIELICZCE I BOCHNI
Wpis na podstawie kryterium IV
Podobnie jak Stare
KRÓLEWSKIE KOPALNIE SOLI W WIELICZCE I BOCHNI
Wpis na podstawie kryterium IV
Podobnie jak Stare
Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 360 km chodników, w których znajdują się wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne dzieła sztuki; etapy pasjonującej pielgrzymki ku przeszłości tego zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia przemysłowego.
Strefę Zabytkową Kopalni w Bochni stanowią 3 szyby: Sutoris (z połowy XIII w.), Campi (z połowy XVI w.) i Trinitatis (z początku XX w.) oraz 9 poziomów, usytuowanych pod powierzchnią. Cenną spuściznę kultury duchowej bocheńskich górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.
Слайд 4AUSCHWITZ-BIRKENAU. NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1940-1945)
Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w
AUSCHWITZ-BIRKENAU. NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY (1940-1945)
Tereny byłych obozów Auschwitz-Birkenau zostały wpisane w
Ogrodzenia, druty kolczaste, wieże strażnicze, baraki, szubienice, komory gazowe oraz krematoria świadczą o warunkach, w jakich odbywało się hitlerowskie ludobójstwo na terenie dawnego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, największego w III Rzeszy. Badania historyczne wykazały, że w obozie tym, stanowiącym symbol okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX wieku, systematycznie głodzono, torturowano i wymordowano 1, 5 miliona ludzi, w przeważającej części Żydów.
Слайд 5PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Obiekt transgraniczny polsko-białoruski
Wpis na podstawie kryteriów IX i X
Puszcza Białowieska położona
PUSZCZA BIAŁOWIESKA
Obiekt transgraniczny polsko-białoruski
Wpis na podstawie kryteriów IX i X
Puszcza Białowieska położona
W 1979 r. na Listę Światowego Dziedzictwa została wpisana część obszaru Białowieskiego Parku Narodowego. Białoruska część Puszczy Białowieskiej została wpisana w 1992 r. jako rozszerzenie wpisu. Od 1992 r. obie części Puszczy stanowią jeden obiekt transgraniczny. W 2014 roku miejsce Światowego Dziedzictwa zostało rozszerzone, przede wszystkim po stronie polskiej (z powierzchni 5.069 ha do 59.576,09 ha). Nastąpiła również zmiana nazwy (ang. Białowieża Forest, przedtem: Białowieża Forest/Belovezhskaya Pushcha) i zmiana kryteriów wpisu (poprzednio: kryterium VII).
Слайд 6STARE MIASTO W WARSZAWIE
Wpis w 1980 r. na podstawie kryterium II i
STARE MIASTO W WARSZAWIE
Wpis w 1980 r. na podstawie kryterium II i
W sierpniu 1944, w czasie Powstania Warszawskiego, przeszło 85% zabudowy Starego Miasta zostało zniszczone przez oddziały hitlerowskie. Po wojnie, z woli społeczeństwa, podjęto trwające pięć lat dzieło odbudowy, pieczołowicie restaurując kościoły, pałace oraz Rynek Starego Miasta. Jest to wyjątkowy przykład niemal całkowitej odbudowy zabytków pochodzących z nieprzerwanego ciągu historycznego, od XIII do XX wieku.
Слайд 7STARE MIASTO W ZAMOŚCIU
Zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium
STARE MIASTO W ZAMOŚCIU
Zespół urbanistyczny wpisany w 1992 r. na podstawie kryterium
Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morandiego, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.
Слайд 8ŚREDNIOWIECZNY ZESPÓŁ MIEJSKI TORUNIA
Obszar wpisany w 1997 r. na podstawie kryteriów II
ŚREDNIOWIECZNY ZESPÓŁ MIEJSKI TORUNIA
Obszar wpisany w 1997 r. na podstawie kryteriów II
Toruń zawdzięcza swe początki Zakonowi Krzyżackiemu, który w połowie XIII w. zbudował tu zamek, mający służyć za bazę wypadową do podboju i ewangelizacji Prus. Miasto, należące do Hanzy, wkrótce zaczęło odgrywać istotną rolę handlową. O jego randze świadczą liczne okazałe, XIV i XV-wieczne budowle publiczne i prywatne (m.in. Dom Kopernika), wznoszące się na Starym i na Nowym Mieście.
Слайд 9ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU
Wpis w 1997 r. na podstawie kryteriów II, III i
ZAMEK KRZYŻACKI W MALBORKU
Wpis w 1997 r. na podstawie kryteriów II, III i
XIII-wieczny, warowny klasztor Zakonu Krzyżackiego został znacznie rozbudowany i upiększony po 1309 roku, kiedy przeniesiono tu z Wenecji siedzibę Wielkiego Mistrza. Ten znakomity przykład średniowiecznego zamku ceglanego popadł następnie w ruinę, ale został pieczołowicie odrestaurowany na przełomie XIX i XX w. To właśnie w Malborku powstało wiele obowiązujących dzisiaj technik konserwatorskich. Po poważnych zniszczeniach w czasie II Wojny Światowej, zamek został ponownie odrestaurowany na podstawie szczegółowej dokumentacji opracowanej przez jego wcześniejszych konserwatorów.
Слайд 10KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: MANIERYSTYCZNY ZESPÓŁ ARCHITEKTONICZNY I KRAJOBRAZOWY ORAZ PARK PIELGRZYMKOWY
Zespół wpisano w
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA: MANIERYSTYCZNY ZESPÓŁ ARCHITEKTONICZNY I KRAJOBRAZOWY ORAZ PARK PIELGRZYMKOWY
Zespół wpisano w
W Kalwarii Zebrzydowskiej uderza malowniczy krajobraz kulturowy o wymowie duchowej. Otoczenie naturalnei, w które wpisują się symboliczne miejsca odnoszące się do Męki Pańskiej oraz do życia Matki Boskiej, pozostało prawie niezmienione od XVII w. Kalwaria Zebrzydowska nadal stanowi cel pielgrzymek.
Слайд 11KOŚCIOŁY POKOJU W JAWORZE I ŚWIDNICY
Kościoły zostały wpisane w 2001 r. na
KOŚCIOŁY POKOJU W JAWORZE I ŚWIDNICY
Kościoły zostały wpisane w 2001 r. na
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, największe w Europie budowle sakralne o konstrukcji szkieletowej, zostały wzniesione na Śląsku w połowie XVII w., w następstwie Pokoju Westfalskiego, regulującego kwestie religijne. Ograniczone warunkami politycznymi i materiałowymi, świadczą o poszukiwaniu wolności religijnej i przyjmują formy wyrazu właściwe kościołom katolickim, lecz mało rozpowszechnione w tradycji luterańskiej.
Слайд 12DREWNIANE KOŚCIOŁY POŁUDNIOWEJ MAŁOPOLSKI
BINAROWA, BLIZNE, DĘBNO, HACZÓW, LIPNICA MUROWANA, SĘKOWA
Wpis w 2003
DREWNIANE KOŚCIOŁY POŁUDNIOWEJ MAŁOPOLSKI
BINAROWA, BLIZNE, DĘBNO, HACZÓW, LIPNICA MUROWANA, SĘKOWA
Wpis w 2003
Drewniane kościoły południowej Małopolski stanowią wyjątkowy przykład różnych aspektów tradycji budowlanych kościołów średniowiecznych w kulturze rzymsko-katolickiej. Do ich budowy wykorzystano technikę zrębową, rozpowszechnioną w Europie Północnej i Wschodniej od średniowiecza. Kościoły powstawały z fundacji rodzin szlacheckich i były symbolem prestiżu. Stanowiły interesującą alternatywę dla budowli murowanych, powstających w miastach.
Слайд 13PARK MUŻAKOWSKI
Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki
Wpis w 2004 r. na podstawie kryterium I i IV.
Park
PARK MUŻAKOWSKI
Obiekt transgraniczny polsko-niemiecki
Wpis w 2004 r. na podstawie kryterium I i IV.
Park
Слайд 14HALA STULECIA WE WROCŁAWIU
Wpis w 2006 r. na podstawie kryteriów I, II i IV.
Hala
HALA STULECIA WE WROCŁAWIU
Wpis w 2006 r. na podstawie kryteriów I, II i IV.
Hala
Jest to budowla przełomowa w historii architektury wykorzystującej żelazobeton. Wzniesiona została w latach 1911-1913 przez architekta Maxa Berga na terenach Wystawy Stulecia jako budowla wielofunkcyjna służąca rekreacji. Zbudowana na planie koła z czterema absydami, Hala mieści ogromną cylindryczną widownię na około 6000 osób. Wznosząca się na wysokość 23 metrów kopuła zwieńczona jest latarnią ze stali i szkła. Hala Stulecia jest rozwiązaniem pionierskim pod względem architektonicznym i inżynierskim, dokumentującym przenikanie się różnych wpływów we wczesnych latach XX wieku i stanowiącym zasadniczy punkt odniesienia dla dalszego rozwoju budownictwa w dziedzinie dużych konstrukcji zbrojonych.
Слайд 15DREWNIANE CERKWIE W POLSKIM I UKRAIŃSKIM REGIONIE KARPAT
Seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński w 2013
DREWNIANE CERKWIE W POLSKIM I UKRAIŃSKIM REGIONIE KARPAT
Seryjny wpis transgraniczny polsko-ukraiński w 2013
Wpis obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie. Są to: cerkiew św. Paraskiewy w Radrużu, cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku (Podkarpacie) i cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach, cerkiew św. Paraskiewy w Kwiatoniu, cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych (Małopolska) i osiem na Ukrainie (cerkiew Zesłania Ducha Świętego w Potyliczu, cerkiew św. Dymitra w Matkowie, cerkiew Świętej Trójcy w Żółkwi, cerkiew św. Jerzego w Drohobyczu (obwód lwowski), cerkiew Św. Ducha w Rohatyniu i cerkiew Narodzenia Theotokos w Werbiążu Niżnym (obwód iwanofrankowski), cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Jasinie i cerkiew św. Michała w Użoku (obwód zakarpacki).
Cerkwie są budowlami o konstrukcji zrębowej. Zostały wzniesione w okresie od XVI do XIX wieku jako świątynie społeczności wyznania prawosławnego i grecko-katolickiego. Według typów architektonicznych wyróżnia się cerkwie halickie, łemkowskie, bojkowskie i huculskie. Obrzędowość, ikonografia i technika związane z kulturą poszczególnych grup etnicznych rozwijały się na przestrzeni dziejów. Świątynie są świadectwem odrębnych tradycji budowlanych, zakorzenionych w tradycji Kościoła Wschodniego. Zawierają elementy lokalnego budownictwa i symboliczne odniesienia do kosmogonii danej społeczności. Trójdzielne świątynie wieńczą namiotowe lub cebulaste hełmy. W obrębie obszarów wpisanych, poza cerkwiami znajdują się drewniane dzwonnice, cmentarze i bramy, wewnątrz cerkwi – ikonostasy i polichromie.
Слайд 16KOPALNIA RUD OŁOWIU, SREBRA I CYNKU W TARNOWSKICH GÓRACH ORAZ SYSTEM GOSPODAROWANIA
KOPALNIA RUD OŁOWIU, SREBRA I CYNKU W TARNOWSKICH GÓRACH ORAZ SYSTEM GOSPODAROWANIA
Wpis w 2017 r. na podstawie kryteriów I, II, IV
Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku znajduje się na Górnym Śląsku, w jednym z głównym obszarów wydobywczych w Europie Środkowej. Obiekt obejmuje w całości podziemną kopalnię wraz ze sztolniami, szybami, galeriami oraz systemem gospodarowania wodami podziemnymi. Na powierzchni zachowała się XIX- wieczna przepompownia parowa, która jest świadectwem ciągłości prac nad odprowadzaniem wody z kopalni od ponad 300 lat. Dzięki specjalnemu systemowi zbędną wodę wykorzystywano do zaopatrywania miasta w wodę pitną i do użytku przemysłowego. Kopalnia w Tarnowskich Górach miała znaczący udział w światowej produkcji ołowiu i cynku.