Слайд 2Колізе́й чи раніша назва Амфітеатр Флавіїв — найбільший амфітеатр Стародавнього Риму, символ імператорської могутності.
Розташований у Римі, в
улоговині між Есквілінським, Палатинським і Целійським пагорбами, на тому місці, де колись був ставок, що належав до «Золотого Будинку» Нерона. Вміщав близько 50000 глядачів.
Слайд 4Будівництво цієї споруди розпочато імператором
Веспасіаном після його перемог в Юдеї і закінчено у 80 р. н. е. імператором Титом, який
ознаменував його відкриття влаштуванням ігор, що тривали
сто днів і коштували життя багатьом сотням гладіаторів і
5 тисячам диких звірів. Довгий
час Колізей був для
жителів Рима та гостей міста головним місцем розважальних видовищ, таких як бої гладіаторів, цькування диких звірів, морські битви (навмахії).
Слайд 6Подібно до інших римських амфітеатрів, Амфітеатр Флавіїв в плані являє собою еліпс,
середина якого зайнята ареною і концентричними кільцями глядацьких місць, які її оточують. Від всіх споруд такого роду Колізей відрізняється велетенськими розмірами. Це найграндіозніший античний амфітеатр: довжина його зовнішнього еліпса дорівнює 524 м, довжина арени — 85,75 м, її ширина 53,62 м; висота його стін — від 48 до 50 метрів. При таких розмірах він міг вміщати в себе до 87000 глядачів.
Слайд 8Амфітеатр Флавіїв побудований з великих брил травертинського каменя, які колись були сполучені між собою
залізними зв'язками; для внутрішніх частин використані також місцевий туф і цегла. Глядачі входили в амфітеатр з-під арок нижнього поверху, помічених цифрами від I до LXXVI, і піднімалися до своїх місць по сходах, яких було також 76.
Слайд 10Під ареною, у фундаменті внутрішньої стіни, розміщали клітки для хижаків, а ближче
до середини арени виявлено, як вже було сказано вище, безліч стін, стовпів і зведень, що підтримували арену або що служили для миттєвої появи з-під неї людей, тварин, машин і декорацій. Хоча новітні розкопки проведені більш ніж на половину всього простору арени, призначення багатьох з цих стін і стовпів поки що достовірно невідоме. Достовірно відомо лише, що Колізей був найбільшою фабрикою убивств в імперії.
Слайд 11Колізей втратив дві третини своєї первинної маси; проте, він і понині безсумнівно
величезний: один архітектор у XVIII сторіччі взявся приблизно порахувати кількість будівельного матеріалу, використаного на будівництво Колізею, і визначив що по цінах того часу, в 1 мільйон скудо (близько 8 млн франків). Тому Колізей спрадавна вважався за символ величі Риму.