Слайд 2«Всякий гриб в руки беруть, та не всякий в кузовок кладуть»
Під отруйними
грибами розуміють гриби, які при вживання в їжу можуть викликати отруєння. З відомих в Європі, близько 5000 видів грибів, отруйні близько 150. З них тільки кілька смертельно отруйні.
Слайд 4Червоний мухомор.
Головна розпізнавальна ознака - червона або оранжево-червоний капелюшок, усипаний білими
або жовтуватими лусочками. Помітити і пізнати цей мухомор дуже легко. Мухомор веснянний.
У складі м'якоті капелюшка і ніжки знаходяться найсильніші отрути, які призводять до смерті людини. Гриб має широку гладку капелюшок у вигляді перевернутого блюдця, колір може коливатися від білого до світлого кремового відтінку. Довжина ніжки може становити від 5 до 12 см.
Мухомор пантерний.
Капелюшок коричнева різних відтінків, покрита білими лусочками, по краях здається смугастій через просвічують пластинок. Ніжка біля основи роздута, як бульба, з приріс «комірцем». На ніжці є також широке смугасте біле кільце. М'якоть водяниста, біла.
Слайд 5Бліда поганка.
Гриб біла поганка - це справжній шедевр природи за своїм
зовнішнім естетичного вигляду. Неможливо, дивлячись на досконалі форми і забарвлення подумати про те, що саме цей гриб є найбільш небезпечним в лісовому царстві. Бліда поганка вважається найнебезпечнішим отруйним грибом. Ніякої кулінарною обробкою не можна видалити токсини цього гриба. Небезпека цих токсинів полягає в тому, що вони є незворотнім і непомітно для людини вражають внутрішні органи протягом 2-х діб. Досить з'їсти ¼ частина капелюшки блідої поганки, щоб отруєння виявилося смертельним. Період зростання з червня по самі заморозки. Зростає завжди групами, дуже рідко поодинці.
Слайд 6Сатанинський гриб
Є отруйним двійником їстівного білого гриба. Капелюшок гриба подушко- образна,
толстомясістая, гладка, оливково - сірого кольору. Цей гриб часто плутають з білим грибом. ЗАПАМ'ЯТАТИ: на зрізі м'якоть отруйного гриба червоніє, після синіє, а у їстівного гриба вона завжди біла.
Сірчаний опеньок.
Капелюшок за формою нагадує дзвіночок, особливо у молодих грибів, гола, чи не м'ясиста. Ніжка тонка, порожниста, донизу темніше. М'якоть жовта, з неприємним землистим запахом.
Дощовик несправжній
Плодове тіло приплюснуто-круглясте, рудувато-сірувато-коричнювате або кольору горіха, дрібно-, зрідка крупнолускате, часто тріщинувате, щільне, всередині спочатку білувате, з неприємним запахом, пізніше оливкуватокоричневе з світлішими тяжиками, далі коричневе, порохняве.
Слайд 7Правила збору грибів:
не висмикуйте, щоб не зруйнувати грибницю.;
плодові тіла слід витягувати,
а не зрізати;
ніколи не збирайте ті гриби, в яких сумніваєтеся;
не збирайте грибів уздовж доріг;
не збирайте старі гриби.
Слайд 8Ознаки отруєння отруйними грибами
наростаюча інтоксикація
спазмовий біль по всьому животу
зниження температури тіла
нудота
часті рідкі
випорожнення
рясне виділення слини, поту.
Слайд 9Перша допомога при отруєнні грибами:
Викликати швидку допомогу;
Промити шлунок - дати хворому випити
поспіль 5-6 склянок води або молока. Потім, подразнюючи пальцем або чайною ложкою корінь язика або задню стінку глотки, викликати блювоту, цю процедуру можна повторити 3-5 разів.
Укласти хворого в ліжко.
Докласти теплі грілки до рук і ніг.
Безперервно давати йому тепле питво, а при різкій слабкості -міцний чай.
Якщо немає рідкого випорожнення, тільки в перші години після отруєння грибами хворому можна дати легкий проносний засіб (одна столова ложка вазелінового або касторової олії або не більше 30-50 мілілітрів 33% -го розчину сульфату магнію).
Людям, схильним до гіпотонії, давати проносне малими дозами, щоб уникнути різкого падіння артеріального тиску через велику втрату організмом рідини.