Швидкість реакції між металом або сплавом з реакційним газом

Содержание

Слайд 2

Процеси газової корозії багатостадійні і протікають на кордоні розділу фаз метал -

Процеси газової корозії багатостадійні і протікають на кордоні розділу фаз метал -
газове середовище за такими стадіями: 1) дифузія газоподібних речовин до поверхні розділу фаз; 2) адсорбція газу поверхнею металу; 3) хімічну взаємодію;
4) дифузія через окисну плівку 5) відведення (десорбція, сублімація) продуктів корозії із зони реакції (здійснюється в окремих випадках).

Термодинамічний метод аналізу корозійних процесів може вказати лише на можливість корозії металу в даних умовах, але нічого не говорить про швидкість цього процесу. Тому термодинамічний аналіз можливого корозійного процесу слід доповнити кінетичними розрахунками.
Процес корозії металів в окислювальних газах при високих температурах може супроводжуватися утворенням суцільних (захисних) і несуцільних (незахисних, пористих) плівок продуктів окислення. Залежно від суцільності плівки швидкість корозії при даній температурі буде або зменшуватися з часом, або залишатися постійною.

Плівки продуктів корозії крихкі, малопластічний і утворення тріщин залежить від того, зазнає чи плівка в процесі росту розтягування, що сприяють її руйнуванню, або вона утворюється в умовах стиснення. Це залежить від співвідношення між обсягами продуктів корозії (Vокс) і металу (VMe), з якого вони утворилися:

Слайд 3

В 1923 р Піллінг і Бедвордс (Pilling and Bedworth) вперше сформулювали умови,

В 1923 р Піллінг і Бедвордс (Pilling and Bedworth) вперше сформулювали умови,
або критерій суцільності, що дозволяє оцінити можливість утворення на металі суцільний оксидної плівки. Цей критерій показує відношення молярного об'єму оксиду до обсягу металу, який пішов на його освіту. Для утворення суцільної плівки це відношення має перебувати в межах:
де α - фактор піллінгу-Бедвордса; Vокс , Vме - молярні обсяги оксиду і металу, відповідно; n - число атомів металу в молекулі оксиду
M (okc) - молярна маса оксиду; A (Me) - молярна маса металу; ρ (окс) - щільність оксиду; ρ (Ме) - щільність металу;
Якщо вказане відношення менше одиниці, то об'єму оксиду не вистачає для того, щоб повністю покрити поверхню металу, оксидна плівка виходить пористою. При чималій величині цього відношення (≥2,5) в плівці виникають великівнутрішні напруги, які призводять до її руйнування.

Значення фактора Піллінгу-Бедвордса
для деяких металів

Слайд 4

Виконання умови суцільності необхідно, але не достатньо для ефективного захисту металу від

Виконання умови суцільності необхідно, але не достатньо для ефективного захисту металу від
подальшого окислення. Якщо оксиди металу підкоряються умові суцільності, але мають недостатньо високі температури плавлення і кипіння (сублімації), вони не зможуть ефективно захищати метал від високотемпературної корозії, тому що в рідких плівкахсильно зростають швидкості дифузійних процесів, рідкий оксид стікає з похилих поверхонь або випаровується.
Швидкість дифузійних процесів в твердих плівках пов'язана з їхелектропровідністю, так як массо- і електроперено в нихздійснюється одними і тими ж частками - іонами. Отже, по електропровідності суцільних оксидних плівок можна судити про їх захисні властивості. Чим швидше дифундують іони в суцільний оксидной плівці, тим вище її електропровідність, тим швидше (за інших рівних умов) кородує метал, покритий цієї плівкою.

Закони росту окисних плівок
Під законом росту розуміють залежність товщини продукту корозії від часу при даній температурі, тобто рівняння
h = f (τ).
Знаючи вид цього рівняння, можна прогнозувати термін служби металевих виробівв даних умовах.

Метал/Сплав

Оксидна плівка

h

Газ

Слайд 5

При утворенні несуцільниої оксидної плівки газоподібний окислювач практично безперешкодно потрапляє до поверхні

При утворенні несуцільниої оксидної плівки газоподібний окислювач практично безперешкодно потрапляє до поверхні
металу, диффундуючи через пори і тріщини. Швидкість дифузії в газовій фазі досить велика, тому процес окислення лімітується хімічної реакцією окислення металу. У міру зростання оксидної плівки швидкість хімічної реакції не змінюється (при постійній температурі і концентрації газу-окислювача), тому за рівні проміжки часу товщина оксидної плівки збільшується на постійну величину, тобто виконується лінійний закон зростання оксидної плівки:
h = k ⋅τ

Метал/Сплав

Газ

оксид

h

Слайд 6

Метал/Сплав

оксид

h

Кисень

О-2

Ме+2

В разі, якщо на металі утворюється суцільна оксидная плівка, процес корозії буде

Метал/Сплав оксид h Кисень О-2 Ме+2 В разі, якщо на металі утворюється
здійснюватися за рахунок дифузії іонів металу і окислювача через оксидну плівку. дифузія іонів металу відбуваєтьсяв напрямку від металу до зовнішньої поверхні плівки- Одночасно в цьому ж напрямку повинні переміщатися електрони. Іони ж O2-мають більший радіус, ніж атоми 0, тому з поверхні розділу фаз, газ/оксид вглиб плівки рухатися не іони, а атоми кисню, які в плівці ионизируются (О + 2е = O2-) і, зустрічаючись з іонами металу, утворюють оксиди . Швидкість корозії в цьому випадку визначається швидкістю дифузії газу через плівку до поверхні металу і зменшується
з потовщення плівки.
При досить великій товщині оксидної плівки стадія дифузії починає лімітувати швидкість корозійного процесу, тобто швидкість останнього буде визначатися швидкістю руху частинок в плівці.

Слайд 7

При стаціонарної дифузії концентрація дифундують речовини (С) змінюється лінійно по товщині оксидної

При стаціонарної дифузії концентрація дифундують речовини (С) змінюється лінійно по товщині оксидної
плівки від концентрації С1 награніце оксиду з газом до концентрації С0 на кордоні оксиду з металом.

Метал/Сплав

оксид

О2

С1

С0

Відповідно до першого закону Фіка величина дифузійного потоку частинок визначається таким рівнянням:

Розглянемо випадок, коли лимитирующей стадією є дифузія іонів кисню через оксидну плівку. Концентрація іонів кисню С0 для легкоокисляющихся металів мала (для Al2O3 рО2= 10-40 при 1000°C) в порівнянні з концентрацією С1. тоді нехтуючи нею, можна записати для швидкості дифузії:

Слайд 8

Після поділу змінних і інтегрування (в момент часу τ = 0 товщина

Після поділу змінних і інтегрування (в момент часу τ = 0 товщина
оксидної плівки h = 0) отримуємо рівняння параболіческого закону зростання оксидної плівки:

У загальному випадку, коли швидкості кристаллохимического перетворення і дифузійних процесів порівнянні, закон зростання плівки продуктів корозії може бути представлений у вигляді степеневого рівняння:

Для визначення коефіцієнтів k і n по експериментальної залежності h від τ, рівняння необхідно прологаріфувати:

Слайд 9

Тоді в координатах «lg h - lg τ» графік буде прямолінійним.
Залежність логарифма

Тоді в координатах «lg h - lg τ» графік буде прямолінійним. Залежність
товщини оксидної плівки від логарифма часу
Провівши пряму лінію через експериментальні точки , вибравши на цій прямій дві досить віддалені один від одного точки (наприклад, 1 і 2), можна скласти систему рівнянь:
Звідси
також

Слайд 10

Якщо n = 2 - процес корозії йде в дифузійному режимі і

Якщо n = 2 - процес корозії йде в дифузійному режимі і
швидкість зростання плівки продуктів корозії (dh /dτ) зменшується з часом. Якщо n = 1 - режим процесу корозії кінетичний (швидкість процесу лімітується реакцією утворення продукту корозії). При цьому швидкість зростання плівки залишається постійною.

Більшість металів що застосовуються в техніці кислюються по параболічному закону; до них відносяться: Сu, Ni, Fe, Co, Ti, Cr (t> 500 ° C), Zn, Cd, Sn тa ін.
Для деяких металів: [Сu (t <800C), Та (t> 1500C) Ni (t <650 ° C), Fe (t <400 ° C), Al, Cr] особливо при відносно не високих температурах спостерігається більш повільне зростання плівки, ніж це випливає з параболічного закону. Для цих металів характерна логарифмічна залежність між товщиною плівки і часом її зростання:
y = ln (kτ).
Такі плівки мають високі захисні властивості.

Слайд 11

Плівки поділяють на тонкі (до 40 нм), середні (від 40 до 500

Плівки поділяють на тонкі (до 40 нм), середні (від 40 до 500
нм.) І товсті (понад 500 нм). Плівки товщиною 40-50нм, співмірні з довжиною хвилі видимих світлових променів, пофарбовані в кольори "побежалості". Плівка повинна мати деяку оптимальну товщину, щоб гальмувати зустрічну дифузію молекул окислювача і іонів металу. Найбільшим захисним ефектом володіють суцільні тонкі плівки, для них α = 1,2 ... 1,6.
Склад оксидних плівок по товщині не однорідний. Наприклад, на залізі склад плівки змінюється від FeO через Fe3O4 до Fe2O3.
Оксід заліза (III) Fe2O3 утвопюється в умовах високої температури і високого парціального друку кисню , a Fe3О4, при 400-575 ° С. Ці оксиди мають кристалічну градку складної будови і процеси дифузії кисню в них ускладнені, тоді як FeО утворюється при темтемпературі вище 570 ° С і має гратку гранецентрированного куба, що містить дефекти, в результаті чого FeO не володіє властивостями захисної плівки. Найкращі по стійкості оксидні плівки володіють структурою шпинелей складу MeO ∙ Mе2O3. Утворюючись на поверхні сплавів, вони служать надійним захистом від корозії, наприклад, FeO ∙ Cr2O3, NiO ∙ Cr2O3

Fe3O4

Fe2O3

FeO

Fe

1000°C

Слайд 12

Після досягнення певної товщини плівки на деяких металах починають розтріскуватися, даючи можливість

Після досягнення певної товщини плівки на деяких металах починають розтріскуватися, даючи можливість
хімічної корозії розвиватися далі. Руйнування плівки можливо по ряду причин.
Якщо об'єм плівки більше об'єму металу, на місці якого вона утворилася, то це призводить до появи внутрішніх напружень, що стискають плівку паралельно поверхні і прагнуть відірвати її від металу. При високих внутрішніх напругах плівки руйнуються.
При охолодженні металу в результаті різних коефіцієнтів термічного розширення в оксидній плівці також виникають внутрішні напруги. Крім цього механічні напруги виникають при роботі деталі (удари, вигини і т.д.).
Всі ці напруги можуть викликати руйнування захисних плівок і збільшення швидкості корозії. Дифузійний режим окислення при руйнуванні захисної плівки замінюється змішаним або кінетичним. Таким чином, при експлуатації металевих виробів необхідно вживати заходів щодо збереження захисних плівок. На збереження захисних плівок впливає ряд факторів:

σ

Напруги росту

σ

Т2

Т1

охолодження

метал

метал

метал

КТР Окс <КТР Ме

Слайд 13

а) величина і характер напружень і зовнішніх механічних навантажень; б) міцність і пластичність

а) величина і характер напружень і зовнішніх механічних навантажень; б) міцність і
плівки; в) міцність зчеплення плівки з металом (адгезія); г) відмінність коефіцієнтів теплового розширення.

При цьому можуть спостерігатися різні типи руйнувань. Якщо міцність плівки велика, а адгезія до поверхні металу мала, утворюються пухирі. При недостатній міцності плівки з'являються пухирі з розривом, що різко збільшує швидкість окислення металу. В деяких випадках в оксидної плівці виникають газонепроникні мікропузирей, які перешкоджають дифузії іонів металу і гальмують процес його окислення. На нерівностях металевої поверхні може відбуватися відшаровування оксидної плівки.

Слайд 14

Розтріскування характерно для плівок що мають велику адгезію до металу і порівняно

Розтріскування характерно для плівок що мають велику адгезію до металу і порівняно
малу міцністю. Цей вид руйнування не викликає різкого збільшення швидкості окислення металу.
Розтріскування на кутах може призводити до більш швидкого окислення гострих виступів і часто служить початком відшаровування плівок. Аналіз типів руйнувань і причин що їх викликають дозволяє сформулювати основні умови збереження на металі захисних плівок. Найкраще зберігаються захисні плівки середньої товщини (досить тонкі, щоб не мати внутрішніх напружень, але досить товсті, щоб затормозить дифузію). Вони утворюються на гладкій поверхні металу, міцні і еластичні, що мають хороше зчепленням з металом і з мінімальною різницею в лінійному коефіцієнті теплового розширення в порівнянні з металом.

Слайд 15

Залежність швидкості газової корозії від температури
З підвищенням температури швидкість корозії зростає, тому

Залежність швидкості газової корозії від температури З підвищенням температури швидкість корозії зростає,
що при цьому збільшуються і константа швидкості хімічної реакції, і коефіцієнти дифузії у всіх фазах (газової, оксидной, металевої). Залежність константи k в рівнянні від температури може бути виражена експоненціальним рівнянням:

k = k0 exp(−E /RT ) ,

де k0 - постійна величина, яка не залежить від температури; Е - енергія активації процесу корозії.

У більшості випадків зі зміною температури змінюється і кінетичний закон окислення металу, тобто в рівнянні величина n не залишається постійною, тому використання залежності ускладнено. В цьому випадку для виявлення якісних змін в протіканні процесу зі зміною температури прийнято використовувати емпіричне рівняння температурної залежності будь-якого показника корозії Y за час τ =1

Слайд 16

де Y - показник корозії (Km, Kn і ін.) за τ =

де Y - показник корозії (Km, Kn і ін.) за τ =
1.
Після логарифмування рівняння отримаємо:
графік, побудований за експериментальними даними в координатах «lnY -1/ T», може бути представлений у вигляді ламаної лінії з прямолінійними ділянками, відповідними різним значенням ефективної (усередненої) енергії активації E '', і зламами, характеризують якісні зміни в металі або в плівці продуктів корозії. Наприклад, при окисленні сталей такі злами можуть спостерігатися при магнітному, аллотропическими, евтектоїдних перетвореннях в металі або при появі подслоя вюстіта в окалині.

Температурна залежність показника корозії Y при наявності структурних змін в металі і оксидної плівці.

Слайд 17

Значення ефективної енергії активації в кожному температурному діапазоні можна визначити, підставивши координати

Значення ефективної енергії активації в кожному температурному діапазоні можна визначити, підставивши координати
двох точок, що належать даній прямолінійній ділянці на графіці, в систему рівнянь:
звідки

Обладнання для дослідження високотемпературної газової корозії
Печі в яких контролюється газова атмосфера
Високотемпературні ваги
Обладнання для приготування шліфів
Оптична та електронна мікроскопія
Ренгенівська дифракція

Слайд 18

Печі для дослідження високотемпературної корозії в газових сумішах

Зразки після окислення

пічь

Блок підготовки газів

Блок

Печі для дослідження високотемпературної корозії в газових сумішах Зразки після окислення пічь
контролю температури

Слайд 19

Принципова схема

Термоваги для дослідження високотемпературної корозії

Принципова схема Термоваги для дослідження високотемпературної корозії

Слайд 20

Зразок після окислення

Термоваги для дослідження високотемпературної корозії

Блок підготовки газів

пічь

Блок контролю температури

Зразок після окислення Термоваги для дослідження високотемпературної корозії Блок підготовки газів пічь Блок контролю температури

Слайд 21

Зразоки після окислення

Печі для дослідження високотемпературної корозії в умовах термічних циклів

Блок підготовки

Зразоки після окислення Печі для дослідження високотемпературної корозії в умовах термічних циклів Блок підготовки газів
газів

Слайд 22

Печі для дослідження високотемпературної корозії в водяному парі

Печі для дослідження високотемпературної корозії в водяному парі

Слайд 23

Обладнання для дослідження високотемпературної газової корозії тонких зразків

Обладнання для дослідження високотемпературної газової корозії тонких зразків

Слайд 24

Temperaturen bis 1200°C
Versuche mit 18O2 - , 15N2 - and D2 -

Temperaturen bis 1200°C Versuche mit 18O2 - , 15N2 - and D2
Tracern.

Обладнання для дослідження механізму високотемпературної корозії з допомогою ізотопів

Слайд 25

Обладнання для дослідження електропровідності окисних плівок

Обладнання для дослідження електропровідності окисних плівок

Слайд 26

Обладнання для дослідження високотемпературної газової корозії під напруною

Обладнання для дослідження високотемпературної газової корозії під напруною

Слайд 27

Виготовлення шліфів

Виготовлення шліфів

Слайд 28

Оптична мікроскопія
(Механічна поліровка)

Електронна мікроскопія
(йонна поліровка)

Оптична мікроскопія (Механічна поліровка) Електронна мікроскопія (йонна поліровка)

Слайд 29

Електронні мікрофотографії струкрури оксидної плівки

Електронні мікрофотографії струкрури оксидної плівки

Слайд 30

Selected phase: Cr2O3
Maximum residual error: 1.5
Minimum bands indexed: 5

Failed to access file

Selected phase: Cr2O3 Maximum residual error: 1.5 Minimum bands indexed: 5 Failed
C:\Programme\INCA\Data\Oxford Applikation.txt

SEM cross-sections of Cr99.95 (NER) after 24 h isothermal oxidation in Ar-1% O2-2% D2O at 1000°C

texture

large

fine

fine

Имя файла: Швидкість-реакції-між-металом-або-сплавом-з-реакційним-газом.pptx
Количество просмотров: 49
Количество скачиваний: 0