Слайд 2Скільки живуть українці?
Один з основних показників, який показує рівень життя населення –
очікувана тривалість життя.
За даними ВООЗ, у 2015 році середня тривалість життя в Україні становила 71,3 року.
Як наслідок, у світовому рейтингу тривалості життя Україна опинилася на 104 місці – між Суринамом (71,6 року) та Тринідад і Тобаго (71,2). Найдовше живуть в Японії – 83,7 років, а найменше – в Сьєрра-Леоне, лише 50,1 рік.
Згідно з доповіддю World Population Prospects, The 2015 Revision, яку підготувала Організація Об’єднаних Націй, очікувана тривалість життя в Україні – 70,7 років (у жінок – 75,6, у чоловіків – 65,7). У цьому рейтингу ми опинилися ще нижче – на 121 місці разом з Єгиптом та Азербайджаном.
Слайд 3За прогнозами, тривалість життя українців досягне рівня сьогоднішньої Західної Європи лише наприкінці
століття і складатиме 79 років. Зростатиме тривалість поступово: 2025 – 72, 2050 – 73,8, 2095-2100 – 79,1.
Однак, це менше ніж у Сербії, Саудівській Аравії, Сенегалі, Шрі-Ланці, Танзанії, Тунісі, Туреччині тощо.
У Європі Україна є одним з аутсайдерів за очікуваною вартістю життя. Гірше лише в Російській Федерації, де за даними ВООЗ цей показник становить 70,5 років.
Другим важливим показником є очікувана тривалість здорового життя (healthy life expectancy). Це показник, який вимірює тривалість років, протягом яких людина може вести здоровий, активний спосіб життя (не плутати з середньою тривалістю життя!).
Слайд 4Середня тривалість життя визначається уразливістю до нещасних випадків та більшості хвороб. Її
збільшення може бути досягнуто покращенням медичного обслуговування, санітарії, здоровою дієтою, фізичними вправами та запобіганням ризиків та шкідливих факторів, наприклад, паління, надмірного споживання цукру та ін.
Максимальна тривалість життя визначається швидкістю старіння, характерною для даного виду, що закладена в генах та, можливо, дещо змінюється під впливом деяких інших факторів. Старіння проявляється у збільшенні ймовірності будь-яких хвороб, особливо хвороб похилого віку (рак, серцево-судинні хвороби) та збільшення ймовірності смерті в результаті будь-якого стресу.
Слайд 5Показники тривалості життя громадян україни
Слайд 6Чинники що впливають на показник:
Основними причинами низької тривалості життя та високої смертності
українців у молодому віці у Світовому банку називають недбале ставлення до власного здоров’я та згубні звички.
Проте основну роль грає саме неспроможність нинішньої системи охорони здоров’я запобігти, виявити і вилікувати хворобу ефективно.
На першому місті за кількістю смертей, за даними відомства, хвороби системи кровообігу. Від них померло 276 070 українців, у тому числі від ішемічної хвороби серця – 192 343 особи, від інсульту (цереброваскулярних захворювань) – 53 470 людей.
Слайд 7 Згідно з даними ранжування, складеного на основі кількості смертей населення в Україні,
найчастішими причинами є:
1. Серцево-судинні захворювання (64,3 %)
2. Новоутворення (14,1 %)
3. Хвороби органів травлення (4,3 %)
4. Неврологічні розлади (3,1 %)
5. Самоушкодження та міжособистісне насильство (2,7 %)
У національному масштабі смертність від серцево-судинних захворювань за останні 29 років зросла майже на 8 %: до 449 376 у 2019 році і складає 64.3 % від загальної кількості смертей, тоді як у 1990 році зафіксували 350 605 смертей від серцево-судинних захворювань, що склало 56.5 % відповідно.
Слайд 9Куріння – соціальна проблема суспільства, як для курящий, так і для некурящих
. Для перших- проблема кинути палити, для останніх – уникнути впливу курящого суспільства і не «заразитися» їх звичкою, тим самим зберегти своє здоров’я.
Згубна звичка вбиває кожну десяту людину в світі, і при збереженні нинішньої структури споживання тютюну близько 500 мільйонів живущих в даний час людей можуть загинути. Більше половини цього числа – підлітки і діти.
Куріння скорочує очікувану тривалість життя на 5-7 років у порівнянні з некурящими людьми, змінює колір обличчя, сприяє передчасній появі зморшок. У курця жовтіють зуби, з рота з’являється неприємний запах, грубіє голос. Від речей людини, яка палить постійно пахне тютюном.
Слайд 11Велика кількість хвороб, які призводять до смерті, пов’язані із неправильним харчуванням. На цьому наголосила
лікар-дієтолог Інституту геронтології ім. Д.Ф. Чеботарьова НАМН України Юлія Поворознюк. Вона зауважила, що копченості, ковбаси та червоне м’ясо містять канцерогени, які нерідко призводять до онкологічні хвороб та уражень сердцево-судинної системи.
За словами Поворознюк, хвороби кішківника, які є одними з найчастіших причин смерті, також виникають через направильне харчування.
Слайд 13Чому так?
Неефективна система охорони здоров’я – одна з основних причин низької тривалості
життя українців.
За статистикою ВООЗ, в Україні щороку помирає 136-138 тис. громадян саме через неякісну медицину.
Від серцево-судинних хвороб, більшість з яких пов’язано з неотриманням якісних і вчасних медичних послуг, щороку помирає 450 тис. Це вп’ятеро перевищує смертність від цієї хвороби у Франції, хоча населення останньої на 22 млн більше, ніж в Україні.
На відміну від європейців, 80% українців не доживає до 60 років.