Слайд 2

W Polsce rok 1981 był naznaczony innym wydarzeniem – reżim komunistyczny wypowiedział

W Polsce rok 1981 był naznaczony innym wydarzeniem – reżim komunistyczny wypowiedział
wojnę własnemu narodowi

13 grudnia 1981 – pierwsza noc stanu wojennego w Polsce. Zatrzymano główne postacie niezależnego związku zawodowego „Solidarność”, a także osoby mniej związane z opozycją demokratyczną.

Wojciech Jaruzelski, człowiek numer jeden w komunistycznym aparacie rządowym, wypowiedział wojnę swojemu ludowi. Posunął się tak daleko, że wywoził czołgi na ulice, aby stłumić społeczne pragnienie wolności.

Stan wojenny

Wielki Terror to nazwa epoki w historii ZSRR, kiedy represje stalinowskie uległy gwałtownemu zaostrzeniu i doprowadzeniu do maksimum.

Konsekwencje terroru komunistycznego w Ukrainie stały się
zniszczenie elity politycznej, artystycznej i naukowej.

Rozstrzelane odrodzenie — duchowo-kulturalne i literacko-artystyczne pokolenie XX wieku w Ukraińskiej SRR, które wyprodukowało wysoce artystyczne dzieła w dziedzinie literatury, filozofii, malarstwa, muzyki, teatru i kina, i które zostało w większości zniszczone podczas Wielkego Terrory.

Слайд 3

Czesław Miłosz (urodzony 30 czerwca 1911 w Szetejniach, obecnie na terenie Republiki

Czesław Miłosz (urodzony 30 czerwca 1911 w Szetejniach, obecnie na terenie Republiki
Litewskiej – zmarł 14 sierpnia 2004 w Krakowie) poeta, eseista, prozaik, tłumacz, wykładowca, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980)
Jest jednym z najczęściej tłumaczonych, na wszystkie języki, autorów polskich. Sam również przekładał, głównie z języków angielskiego i francuskiego.

Czesław Miłosz

Mieszkał, tworzył i publikował w Wilnie, Warszawie, Krakowie, we Francji i Ameryce. Pisał, poza kilkoma wyjątkami, wyłącznie po polsku, choć blisko czterdzieści lat spędził poza krajem swojego języka. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść „Zdobycie władzy”, o instalowaniu komunizmu w Polsce oraz esej „Zniewolony umysł”

Pantełejmon Kulisz – ukraiński pisarz, poeta, folklorysta, etnograf, tłumacz, krytyk, redaktor, wydawca. Autor pierwszej ukraińskiej powieści historycznej – Czorna rada z 1857 roku. Tłumacz Biblii na język ukraiński

W latach 1864–1868 pracował w Warszawie w Komisji do spraw przekładu polskich ustaw, co pozwoliło mu na nabycie doświadczenia w pracy w państwowym urzędzie badań archiwów oraz na zawarcie licznych przyjaźni z polską inteligencją..

Слайд 4

Stocznia Gdańska – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na

Stocznia Gdańska – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na
lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń Grudnia 1970. Z gdańskiej stoczni wywodzi się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”(ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych), na terenie zakładu podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następnie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.

Stocznia Gdańska

Ta sytuacja przypomniała mi o strajkach górników w Ukrainie. Latem 1989 r. w ZSRR, w warunkach przeprowadzonej w kraju pierestrojki, wzrosła kilkutysięczna fala otwartego strajku. W lipcu 1989 r. w górniczych rejonach Donbasu rozpoczęły się masowe strajki. Impulsem do rozpoczęcia strajków masowych było pogorszenie się zaopatrzenia regionów górniczych w towary żywnościowe i przemysłowe w warunkach narastającego w kraju całkowitego deficytu towarowego.
Niepokój górników narastał również z powodu niewystarczającego wyposażenia bezpieczeństwa, śmierci towarzyszy, chęci wzrostu wydobycia węgla, przyzwoitych zarobków i wzrostu jakości życia.
.

Имя файла: culturem.pptx
Количество просмотров: 47
Количество скачиваний: 0