Содержание
- 2. Американська філософія мистецтва Сьогодні американська естетика претендує на роль лідера у світовій естетиці. Ряд відомих американских
- 3. Аналітична естетика
- 4. Есенціалізм Есенціалізм як науково-теоретичний підхід ґрунтується на вірі в можливості досягнення та представлення абсолютної істини через
- 5. Антиесенціалізм Джерелом аргументів для антиесенціалістів були три області: традиційна естетика, аналітична філософія і художній авангард.
- 6. Тези Вейца На думку Вейца, всі ці теорії ставили собі завдання запропонувати реальну дефініцію мистецтва за
- 7. Вейц вважає, що естетична теорія — це марна спроба дефініювати те, що визначити, в принципі, неможливо:
- 8. Вейц та концепція Вінгенштейна Характеризуючи специфіку понять, якими користуються естетики, Вейц посилався на розроблену Вітгенштейном концепцію
- 9. Вейц гадає, що дефініції понять “мистецтво” і “витвір мистецтва” не тільки неможливі, але і нікому непотрібні:
- 10. Критики антиесенціалізму Концепція антиесенціалістів, що проголосила невизначеність мистецтва (неможливість і марність дефініції), мала своїх послідовників. Але
- 11. Мандельбраум не був, звичайно, єдиним критиком антиесенціалізму серед американських філософів. Полеміку з Вейцем вели троє інших
- 12. Підсумки Підводячи підсумки, досягнення антиесенціалізму Вейца можна звести до наступного: Вейц чималою мірою обґрунтував критику традиційної
- 13. У підсумку своїх досліджень Вейц вважає, що роль теорії – не визначати що-небудь, а використовувати форму
- 15. Скачать презентацию
Слайд 2Американська філософія мистецтва
Сьогодні американська естетика претендує на роль лідера у світовій
Американська філософія мистецтва
Сьогодні американська естетика претендує на роль лідера у світовій
Загальновідомо, що найбільш неординарні й суперечливі художні ремесла знаходять своє відбиття в сучасній музиці й образотворчому мистецтві, і тож, з певного часу, Європа перестає відігравати провідну роль в цьому відношенні. Центром художнього і музичного неоавангарду стає Нью-Йорк, який останнім часом посідає визначне становище в галузі театрального авангардного мистецтва, що, безперечно, відбилося в американській філософії мистецтва.
Відомий американський естетик Т. Манро у книзі “До наукової теорії естетики” стверджує, що після другої світової війни роль лідера у світовій естетиці переходить від німецької естетики до американської.
У 70-х роках ХХ століття американська естетика набуває неабиякої популярності на міжнародній арені, в результаті чого американська філософія почала домінувати в англомовних країнах і справляла дедалі більший вплив на американську естетику і філософію мистецтва інших країн Європи.
Слайд 3Аналітична естетика
Аналітична естетика
Слайд 4Есенціалізм
Есенціалізм як науково-теоретичний підхід ґрунтується на вірі в можливості досягнення та представлення
Есенціалізм
Есенціалізм як науково-теоретичний підхід ґрунтується на вірі в можливості досягнення та представлення
Слайд 5Антиесенціалізм
Джерелом аргументів для антиесенціалістів були три області: традиційна естетика, аналітична філософія і
Антиесенціалізм
Джерелом аргументів для антиесенціалістів були три області: традиційна естетика, аналітична філософія і
Слайд 6Тези Вейца
На думку Вейца, всі ці теорії ставили собі завдання запропонувати реальну
Тези Вейца
На думку Вейца, всі ці теорії ставили собі завдання запропонувати реальну
Теорія була центром естетики, і досі залишається такою у філософії мистецтва. Її визнаний інтерес, як і раніше пов'язаний з визначенням природи мистецтва, яке може бути сформульоване у вигляді дефініції.
Тезу про цілковиту неспроможність цих теорій Вейц доводить через короткий критичний аналіз таких концепцій мистецтва, як формалізм (К. Белл, Р. Фрай), емоціоналізм (Л. Толстой, Д. Дюкасс), інтуїтивізм (Б. Кроче), органіцизм (А.С. Бредлі) і волюнтаризм (Д.У. Паркер).
Слайд 7Вейц вважає, що естетична теорія — це марна спроба дефініювати те, що
Вейц вважає, що естетична теорія — це марна спроба дефініювати те, що
Вейц твердить, що для того, щоб займатися мистецькою критикою, ми повинні мати у своєму розпорядженні набір ознак, принципів, канонів, стандартів, що випливають з природи мистецтва.
Слайд 8Вейц та концепція Вінгенштейна
Характеризуючи специфіку понять, якими користуються естетики, Вейц посилався
Вейц та концепція Вінгенштейна
Характеризуючи специфіку понять, якими користуються естетики, Вейц посилався
Слайд 9 Вейц гадає, що дефініції понять “мистецтво” і “витвір мистецтва” не тільки
Вейц гадає, що дефініції понять “мистецтво” і “витвір мистецтва” не тільки
Слайд 10Критики антиесенціалізму
Концепція антиесенціалістів, що проголосила невизначеність мистецтва (неможливість і марність дефініції), мала
Критики антиесенціалізму
Концепція антиесенціалістів, що проголосила невизначеність мистецтва (неможливість і марність дефініції), мала
Слайд 11Мандельбраум не був, звичайно, єдиним критиком антиесенціалізму серед американських філософів. Полеміку з
Мандельбраум не був, звичайно, єдиним критиком антиесенціалізму серед американських філософів. Полеміку з
Заслуговує на увагу і пропозиція канадського філософа Е. Бонда, що однаково ставиться до традиційних есенціалістських концепцій і до антиесенціалізму. Традиційні дефініції мистецтва не зуміли, на думку Бонда, уникнути трьох основних пасток.
По-перше, вони концентрувалися лише на одному з істотних аспектів мистецтва, тобто на творчому акті, або на творі мистецтва, або ж на його сприйнятті, хоча правильна дефініція має враховувати всі три аспекти.
По-друге, теорії ці виходили звичайно з однієї галузі мистецтва (наприклад: літератури, музики, живопису) і не враховували достатнім чином всіх інших.
По-третє, дефініції ці мали оцінюючий характер, концентруючи увагу лише на високому мистецтві. В результаті поняття “погане мистецтво” чи “невдалий твір мистецтва” ставало внутрішньо суперечливим.
Слайд 12Підсумки
Підводячи підсумки, досягнення антиесенціалізму Вейца можна звести до наступного:
Вейц чималою мірою обґрунтував
Підсумки
Підводячи підсумки, досягнення антиесенціалізму Вейца можна звести до наступного:
Вейц чималою мірою обґрунтував
Антиесенціалізм Вейца стимулював ряд дискусій, у результаті чого зросла логічна культура естетичних міркувань, а мова естетики стала більш точною і визначеною.
Критика Вейцем абстрактності і позаісторизму, психологізму і натуралізму традиційних теорій мистецтва схиляла західних теоретиків до розвитку історичного і соціологічного підходів у дослідженнях мистецтва.
Слайд 13У підсумку своїх досліджень Вейц вважає, що роль теорії – не визначати
У підсумку своїх досліджень Вейц вважає, що роль теорії – не визначати
Якщо філософи розуміють цю різницю між формулою і тим, що лежить за її межами, це зобов’язує їх великодушно обходитися з традиційними теоріями мистецтва, так як в кожній з них об’єднані обговорення і аргумент для акцентування або зосередження уваги на деякій особливості мистецтва, яка заперечувалась або спотворювалась. Якщо ми сприймаємо естетичні теорії буквально, то вони всі невірні, але якщо ми реконструюємо їх, з точки зору їхньої функції і цілі, як серйозні і доведені рекомендації для того, щоб зосередитись на деяких критеріях досконалості в мистецтві, ми побачимо, що естетична теорія не марна. Вона стає чимось центральним у нашому розумінні мистецтва, так як вона вчить нас, що саме шукати і як це розглядати в мистецтві. Центром обговорення у всіх теоріях повинні стати дебати про основи досконалості в мистецтві, дискусії про емоційну глибину, глибокі істини, природню красу, точність, свіжість втілення і т. д., взятих в якості критеріїв оцінки – про все те, що сходиться у вічній проблемі, що ж робить витвір мистецтва прекрасним. Щоб зрозуміти роль естетичної теорії, немає необхідності вигадувати дефініцію, логічно приречену на невдачу, потрібно розуміти її як суму серйозно зроблених рекомендацій про те, як зрозуміти певні риси мистецтва.