Содержание

Слайд 2

14

GIMP. Praktyczne projekty

Przedstawione na rysunku 1.1 okno główne GIMP-a nazywa się Przybornik.
W

14 GIMP. Praktyczne projekty Przedstawione na rysunku 1.1 okno główne GIMP-a nazywa
programie GIMP każdy nowo dodany napis jest umieszczany na osobnej warstwie. Narzędzie tekstowe GIMP-a już na samym początku wymusza na Tobie znajomość warstw. Zaletą umieszczania tekstów na osobnych warstwach jest to, że mogą one być niezależnie poddawane przekształceniom. Przykładem takich przekształceń jest przesuwanie oraz modyfikacja właściwości napisu (np. kroju, wielkości i koloru czcionki).
Przy zapisywaniu wykonanych prac musisz pamiętać o wyborze odpowiedniego formatu. Program GIMP pracuje z plikami o rozszerzeniu XCF. Wykonywane projekty zawsze zapisuj w formacie XCF. Pliki w formacie XCF zawierają między innymi informacje o warstwach, ścieżkach, kanałach oraz zaznaczeniu. Jeśli ob- raz zapiszesz w formacie JPG, PNG czy GIF, to bezpowrotnie utracisz wszystkie warstwy, ścieżki i selekcje. Jeśli konieczne okaże się wykonanie poprawek, to — dysponując obrazem JPG — będziesz bezradny. Dlatego pamiętaj, by prace zapi- sywać w formacie XCF oraz ewentualnie na zakończenie konwertować je na po- trzebny format, na przykład JPG, BMP czy GIF.
Projekt 1.1. Żółta Turnia
Pierwszy projekt przedstawiono na rysunku 1.2. Projekt wykonasz, wykorzy- stując zdjęcie widoczne na rysunku 1.3. W trakcie opracowywania projektu na- uczysz się otwierać i zapisywać pliki, dodawać do obrazu tekst oraz zmieniać po- łożenie i właściwości tekstu.
Rysunek 1.2.
Projekt pt.
„Żółta Turnia”

Слайд 3

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

15

Rysunek 1.3.
Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.1

Pracę nad

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 15 Rysunek 1.3. Zdjęcie wykorzystane w
projektem rozpoczynamy od otworzenia zdjęcia przedstawiającego Żółtą Turnię. W oknie głównym programu GIMP wybierz opcję Plik/Otwórz, tak jak pokazano na rysunku 1.4. Możesz także skorzystać ze skrótu klawiszo- wego Ctrl+O lub użyć menu kontekstowego przedstawionego na rysunku 1.5.

Rysunek 1.4. Otwieranie pliku

Слайд 4

16

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.5. Menu kontekstowe ułatwiające otwieranie plików graficznych w programie

16 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.5. Menu kontekstowe ułatwiające otwieranie plików graficznych
GIMP
W oknie dialogowym Otwarcie obrazu widocznym na rysunku 1.6 znajdź na dysku1 plik o nazwie E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-01-dane\zolta-turnia.jpg i kliknij przycisk Otwórz. Odnalezienie właściwego pliku ułatwia miniaturka zdjęcia wyświetlana z prawej strony okna dialogowego z rysunku 1.6.
Otworzony obraz jest wyświetlany w osobnym oknie. Wielkość obrazu widocznego na ekranie komputera możesz skalować za pomocą przycisków + oraz –. Naci- śnięcie cyfry 1 powoduje wyświetlenie obrazu w jego rzeczywistych wymiarach, a skrót Ctrl+J dostosowuje wielkość okna do bieżącej skali wyświetlania obrazu. W celu sprawdzenia operacji skalowania widoku obrazu naciśnij kolejno kilku- krotnie:
♦ +,
–,
1,
Ctrl+J.
1 Zdjęć wykorzystanych w projektach należy szukać na płycie DVD dołączonej do książki. Jeśli napęd DVD jest oznaczony literą E, to plik startowy do projektu 1.1 znajdziesz w folderze E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-01-dane\.

Слайд 5

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

17

Rysunek 1.6. Okno dialogowe Otwarcie obrazu
Zwróć uwagę,

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 17 Rysunek 1.6. Okno dialogowe Otwarcie
że okno widoczne na rysunku 1.7 zawiera menu główne. W menu tym znajdziesz większość operacji, jakie można wykonać na całym obrazie lub jego fragmentach. Identyczne menu wyświetlisz, klikając prawym przyciskiem myszy w dowolnym punkcie zdjęcia. Menu wyświetlane w ten sposób będę w dalszej części nazywał menu kontekstowym obrazu.
Rysunek 1.7.
Okno obrazu zawiera menu główne oraz menu kontekstowe

Слайд 6

18

GIMP. Praktyczne projekty

Teraz przystępujemy do dodania napisu ŻÓŁTA TURNIA. W oknie głównym

18 GIMP. Praktyczne projekty Teraz przystępujemy do dodania napisu ŻÓŁTA TURNIA. W
GIMP-a wybierz zaznaczone na rysunku 1.1 narzędzie tekstowe. Ponieważ narzę- dziem tym będziemy się posługiwali bardzo często, warto zapamiętać jego skrót klawiszowy T. Po uaktywnieniu narzędzia kliknij w dowolne miejsce zdjęcia. Na ekranie pojawi się kontrolka przedstawiona na rysunku 1.8. Wpisz na klawiaturze tekst ŻÓŁTA TURNIA. Wprowadzony napis pojawi się na zdjęciu w miejscu, które zostało kliknięte.
Rysunek 1.8. Kontrolka służąca do wprowadzania tekstu

Po wprowadzeniu tekstu naciśnij przycisk ESCAPE. Spowoduje on dezaktywację kontrolki do wprowadzania tekstu. Obraz będzie wyglądał tak jak na rysunku 1.9.
Rysunek 1.9. Zdjęcie z dodanym tekstem

Слайд 7

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 19
W celu zmiany kroju i wielkości czcionki

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 19 W celu zmiany kroju i
należy ponownie aktywować kontrolkę widoczną na rysunku 1.8. Najpierw wybierz narzędzie tekstowe (użyj skrótu T), a następnie kliknij tekst ŻÓŁTA TURNIA. Obraz będzie wyglądał tak jak na ry- sunku 1.8. Kontrolka do edycji właściwości tekstu będzie aktywna. Wykorzystując myszkę, zaznacz tekst ŻÓŁTA TURNIA, po czym w kontrolce z właściwościami tekstu wpisz nazwę kroju Georgia Bold oraz wielkość 80 pikseli. Otrzymany napis będzie duży i wyraźny, co widać na rysunku 1.10.
Rysunek 1.10.
Napis ŻÓŁTA TURNIA
po zmianie kroju
i wielkości czcionki

Jeśli jesteś w oknie obrazu, to do okna Przybornik wrócisz, posługując się skrótem
Ctrl+B.
Po zmianie właściwości tekstu (kroju lub wielkości) może się zdarzyć, że napis nie będzie w całości widoczny. Sytuacja taka jest przedstawiona na rysunku 1.11. Należy wtedy zwiększyć rozmiar warstwy tekstowej. W tym celu złap kursorem myszki prawy dolny narożnik warstwy z tekstem ŻÓŁTA TURNIA i przeciągnij go na prawo i do dołu. Po odpowiednim przeciągnięciu narożnika warstwy z tekstem napis stanie się widoczny w całości.
Przesuń narożnik warstwy tekstowej w taki sposób, by napis był poziomy i by był on widoczny w całości. Do przesunięcia napisu w inne miejsce obrazu wyko- rzystamy narzędzie do przesuwania. Jest to drugie z narzędzi zaznaczonych na rysunku 1.1. Jego skrót klawiszowy to M. Po wybraniu narzędzia stosujemy technikę ciągnij-upuść. Łapiemy napis ŻÓŁTA TURNIA myszką i przesuwamy na dół, starając się umieścić go mniej więcej na środku obrazu. Jeśli przypadko- wo przesuniemy zdjęcie Żółtej Turni, to operację taką wycofujemy skrótem kla- wiszowym Ctrl+Z. Obraz po przesunięciu dużego napisu na środek pokazano na rysunku 1.12.

Слайд 8

20

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.11. Napis ŻÓŁTA TURNIA po przeciągnięciu narożnika warstwy tekstowej

Rysunek

20 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.11. Napis ŻÓŁTA TURNIA po przeciągnięciu narożnika
1.12. Obraz otrzymany po przesunięciu napisu

Слайд 9

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 21
Projekt został skończony. Na zakończenie przyjrzyjmy się

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 21 Projekt został skończony. Na zakończenie
jeszcze oknu dialo- gowemu warstw. Po naciśnięciu skrótu klawiszowego Ctrl+L ujrzysz okno dia- logowe widoczne na rysunku 1.13. Zawiera ono wszystkie warstwy obrazu. Projekt pt. „Żółta Turnia” składa się z dwóch warstw. Jedna z nich — warstwa o nazwie zolta-turnia.jpg — przedstawia zdjęcie gór, druga zaś — napis ŻÓŁTA TURNIA. Każda z tych warstw może być przekształcana niezależnie. Stosując narzędzie do przesuwania (skrót M), myszkę i operację ciągnij-upuść, spróbuj przesunąć zdjęcie gór, a następnie napis. Zmiany wycofasz, korzystając ze skrótu Ctrl+Z.
Rysunek 1.13. Projekt pt. „Żółta Turnia” składa się z dwóch warstw

Do zapisania skończonego projektu użyj opcji Plik/Zapisz. Pamiętaj o tym, by w oknie dialogowym podać rozszerzenie pliku. W polu edycyjnym zatytułowanym Nazwa wpisz zolta-turnia.xcf, jak to zostało przedstawione na rysunku 1.14. Tak otrzymany plik po ponownym otworzeniu będzie składał się z dwóch warstw. Jeśli uznasz, że napis jest umieszczony w złym miejscu lub wykonany nieodpo- wiednią czcionką, to wystarczy otworzyć obraz w GIMP-ie i wykonać odpowiednie operacje edycyjne.
Gdybyś skończony projekt zapisał jako projekt-zolta-turnia.jpg, to otrzymany obraz zawierałby jedną warstwę (pliki w formacie JPG są jednowarstwowe). Prze- sunięcie napisu oraz zmiana właściwości czcionki nie byłyby możliwe!
Przybornik i okna dialogowe
Przybornik to okno programu GIMP zawierające wszystkie narzędzia. Jest ono przedstawione na rysunku 1.1. Okno to może zawierać w dolnej części okna dialogowe z właściwościami wybranego narzędzia. Przybornik z osadzonym oknem dialogowym warstw jest przedstawiony na rysunku 1.15. Jeśli okno warstw usuniemy z przybornika, wówczas otrzymamy dwa oddzielne okna dialogowe przedstawione na rysunku 1.16.

Слайд 10

22

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.14. Zapisując projekty, stosuj format XCF
Rysunek 1.15. Okno Przybornik

22 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.14. Zapisując projekty, stosuj format XCF Rysunek
zawierające okno dialogowe warstw

Слайд 11

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

23

Rysunek 1.16. Przybornik i okno dialogowe warstw

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 23 Rysunek 1.16. Przybornik i okno
po oddzieleniu

Operacje dodawania i usuwania okien dialogowych w dolnej części przybornika wykonujemy metodą ciągnij-upuść. W celu dodania okna warstw do przybornika należy złapać napis Warstwy zaznaczony na rysunku 1.17. Złapany napis ciągniemy i upuszczamy w dolnej części przybornika.
Rysunek 1.17. Okna dialogowe dodajemy
do przybornika metodą ciągnij-upuść

W celu oddzielenia okna warstw od przybornika łapiemy zaznaczony na rysunku
1.18 napis Warstwy i przeciągamy poza okno przybornika.

Слайд 12

24

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.18. Okna dialogowe odłączamy od
przybornika metodą ciągnij-upuść

Większość narzędzi programu

24 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.18. Okna dialogowe odłączamy od przybornika metodą
GIMP posiada własne okno dialogowe z właściwo- ściami. Jeśli klikniesz dwukrotnie przedstawioną na rysunku 1.1 ikonę narzędzia tekstowego, wówczas ujrzysz okno dialogowe widoczne na rysunku 1.19. Okno to pozwala na ustalenie domyślnych parametrów tekstu.
Rysunek 1.19.
Okno z właściwościami narzędzia tekstowego

Слайд 13

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 25
Jeśli w przyborniku umieścimy kilka okien dialogowych,

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 25 Jeśli w przyborniku umieścimy kilka
np. okno warstw oraz okno właściwości czcionki, to poszczególne okna będą dostępne w postaci zakładek oznaczonych odpowiednimi ikonami. Rysunek 1.20 przedstawia okno przybornika po dołączeniu do niego okna warstw oraz okna właściwości narzędzia tekstowego.
Rysunek 1.20.
Jeśli przybornik zawiera kilka okien dialogowych, to poruszanie pomiędzy oknami ułatwiają karty oznaczone ikonami

Projekt 1.2. Księżyc
Drugi projekt różni się od pierwszego liczbą dodanych tekstów. Zamiast jednego napisu ŻÓŁTA TURNIA pojawiają się cztery napisy: księżyc, moon, Mond oraz lune. Każdy z napisów należy umieścić na osobnej warstwie. Wykorzystana czcionka to Georgia Bold o rozmiarze 100 i kolorze białym. Projekt przedstawiono na rysun- ku 1.21, a zdjęcie służące do jego wykonania — na rysunku 1.22.

Слайд 14

26

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.21.
Projekt pt. „Księżyc”

Rysunek 1.22. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.2

Najpierw

26 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.21. Projekt pt. „Księżyc” Rysunek 1.22. Zdjęcie
otwórz plik E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-02-dane\ksiezyc.jpg, a następnie zmień właściwości czcionki. Służy do tego poznane już okno dialo- gowe z opcjami narzędzia tekstowego. Wybierz krój Georgia Bold o rozmiarze 100. Nie zapomnij także zmienić koloru czcionki na biały, w przeciwnym razie będzie Ci trudno odnaleźć czarne napisy na czarnym tle. Zmianę koloru czcionki wyko- nasz przyciskiem, który na rysunku 1.23 został wskazany strzałką.
Następnie dodaj do obrazu cztery napisy: księżyc, moon, Mond oraz lune. Sto- sując narzędzie do przesuwania warstw i zaznaczeń, rozmieść teksty zgodnie ze wzorem na rysunku 1.21. Na koniec zajrzyj do okna warstw — otrzymany obraz ma pięć warstw, co widać na rysunku 1.24.

Слайд 15

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

27

Rysunek 1.23. Zmiana koloru czcionki
Rysunek 1.24.
Projekt pt.

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 27 Rysunek 1.23. Zmiana koloru czcionki
„Księżyc”
to obraz pięciowarstwowy

Skończony projekt zapisz w pliku ksiezyc.xcf. Dzięki temu zachowany zostanie podział obrazu na osobne warstwy. Jeśli obraz z rysunku 1.21 zechcesz umieścić na stronie WWW lub w dokumencie Word, to gotowy projekt ksiezyc.xcf prze- konwertuj na plik .jpg. W tym celu najpierw wykonaj operację Obraz/Spłaszcz obraz, a następnie operację Plik/Wyeksportuj (skrót: Ctrl+E). W oknie dialogowym eksportu podaj nazwę pliku projekt-ksiezyc.jpg.

Слайд 16

28

GIMP. Praktyczne projekty

Projekt 1.3. Orzeł przedni

Projekt pt. „Orzeł przedni” jest widoczny na

28 GIMP. Praktyczne projekty Projekt 1.3. Orzeł przedni Projekt pt. „Orzeł przedni”
rysunku 1.25. Demonstruje on wy- korzystanie napisów złożonych z kilku wierszy. Projekt ten powstaje na podstawie zdjęcia zaprezentowanego na rysunku 1.26.
Rysunek 1.25.
Projekt pt.
„Orzeł przedni”

Rysunek 1.26. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.3

Po otworzeniu pliku E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-03-dane\orzel- przedni.jpg dodaj do obrazu jeden napis składający się z czterech wyrazów: Orzeł przedni Aquila chrysaetos. Wyrazy przedni oraz Aquila oddziel znakiem Enter, tak jak to pokazano na rysunku 1.27.
Zmień krój i wielkość czcionki. Napis wykonano czcionką Georgia Italic o wiel- kości 60.

Слайд 17

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

29

Rysunek 1.27. Tekst złożony z kilku wierszy
Na

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 29 Rysunek 1.27. Tekst złożony z
zakończenie zmodyfikuj wyrównanie tekstu tak, by tekst był justowany, oraz zwiększ odstępy między literami. Służą do tego przyciski zaznaczone na rysunku
1.28. Pamiętaj, że przyciski modyfikują zaznaczony tekst. Dlatego przed uży- ciem przycisków należy zaznaczyć cały tekst Orzeł przedni Aquila chrysaetos.
Projekt zakończ, przesuwając tekst tak, by był on wyśrodkowany i znajdował się w dolnej części obrazu.
Rysunek 1.28. Właściwości tekstu: wyrównanie poziome, wcięcie, odstępy między wierszami
i odstępy między literami

Слайд 18

30

GIMP. Praktyczne projekty

Tak wykonany projekt, mimo że zawiera kilka wierszy tekstu, składa

30 GIMP. Praktyczne projekty Tak wykonany projekt, mimo że zawiera kilka wierszy
się wyłącz- nie z dwóch warstw: tła i warstwy zawierającej wszystkie cztery wyrazy. Warstwy obrazu przedstawiono na rysunku 1.29.
Rysunek 1.29. Warstwy obrazu orzel-przedni.xcf

Skończony projekt zapisz w pliku orzel-przedni.xcf.
Projekt 1.4. Ważka
Projekt pt. „Ważka” zaprezentowano na rysunku 1.30. Zawiera on dwa napisy. Pierwszy z nich to jeden czarny wyraz ważka. Drugi to czarny napis trzylinijkowy dragonfly, Wasserjungfer, libellule. Projekt wykonaj, wykorzystując zdjęcie widoczne na rysunku 1.31.
Rysunek 1.30.
Projekt pt. „Ważka”

Слайд 19

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

31

Rysunek 1.31. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.4

Otwórz

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 31 Rysunek 1.31. Zdjęcie wykorzystane w
plik E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-04-dane\wazka.jpg i dodaj do niego napisy. Następnie zmień położenie i właściwości tekstów zgodnie z rysun- kiem 1.30. W projekcie tym użyto czcionki Georgia w wariantach bold (rozmiar 80) oraz italic (rozmiar 40). Tekst dragon-fly, Wasserjungfer, libellule jest wyrów- nany do prawej krawędzi przy użyciu przycisków justowania, które zaznaczono na rysunku 1.28. Otrzymany obraz będzie miał trzy warstwy, przedstawione na rysunku 1.32. Ukończony projekt zapisujemy do pliku wazka.xcf.
Rysunek 1.32.
Trzy warstwy obrazu z projektu 1.4

Projekt 1.5. Magnolia
W projekcie pt. „Magnolia” każda litera napisu jest umieszczona na osobnej war- stwie. Skończony projekt widać na rysunku 1.33, fotografię zaś, na podstawie której należy go wykonać — na rysunku 1.34.

Слайд 20

32

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.33.
Projekt pt. „Magnolia”

Rysunek 1.34. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.5

Po

32 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.33. Projekt pt. „Magnolia” Rysunek 1.34. Zdjęcie
otworzeniu zdjęcia E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-05-dane\magnolia.jpg przejdź do okna dialogowego z właściwościami narzędzia tekstowego. Okno to jest przedstawione na rysunku 1.19. W celu aktywacji okna kliknij podwójnie ikonę narzędzia tekstowego w przyborniku. Ustal następujące parametry czcionki: krój o nazwie Georgia italic, rozmiar 50 pikseli oraz biały kolor. Następnie po kolei dodaj wszystkie litery wyrazu magnolia, każdą z nich umieszczając na nowej warstwie. Dzięki temu, że pracę rozpoczęliśmy od zmiany właściwości czcionki, wszystkie utworzone warstwy tekstowe będą stosowały ten sam krój. Litery prze- suń tak, by tworzyły pionowy napis magnolia. Warstwy obrazu pokazano na ry- sunku 1.35. Otrzymany obraz dziewięciowarstwowy zapisz w pliku magnolia.xcf.
Jeśli nieopatrznie przesuniesz zdjęcie magnolii, zmianę taką możesz wycofać skrótem klawiszowym Ctrl+Z.

Слайд 21

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

33

Rysunek 1.35. Warstwy obrazu magnolia.xcf

Projekt pt. „Magnolia”

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 33 Rysunek 1.35. Warstwy obrazu magnolia.xcf
możesz również wykonać, stosując jeden napis wielolinijkowy. W dodanym napisie magnolia po każdej literze naciśnij znak Enter. Dla tak dodanego napisu we właściwościach tekstu ustal wyrównanie poziome na wyśrodkowanie.
Projekt 1.6. Słonecznik
Kolejny projekt, zatytułowany „Słonecznik”, demonstruje dość oczywistą cechę napisów dodawanych za pomocą narzędzia tekstowego. Każdy z napisów może być napisany inną czcionką, o innej wielkości i innym kolorze. Projekt przedsta- wiony na rysunku 1.36 powstał na bazie fotografii z rysunku 1.37.
Rysunek 1.36.
Projekt pt. „Słonecznik”

Слайд 22

34

GIMP. Praktyczne projekty

Rysunek 1.37. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.6

Do zdjęcia zapisanego w

34 GIMP. Praktyczne projekty Rysunek 1.37. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.6 Do
pliku E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-06-dane\ slonecznik.jpg dodaj kolejno cztery napisy: SŁONECZNIK, SUNFLOWER, tournesol, Sonnenblume, umieszczając każdy z nich na osobnej warstwie. Każdy z napisów wykonaj czcionką innego koloru. Otrzymasz obraz pięciowarstwowy, którego war- stwy są widoczne na rysunku 1.38.
Rysunek 1.38.
Warstwy projektu pt.
„Słonecznik”

W celu zmiany kroju czcionki wcześniej dodanego napisu należy uaktywnić na- rzędzie tekstowe i kliknąć wybrany napis. W projekcie tym wykorzystałem czcion- ki Trebuchet MS, Georgia, Verdana oraz Courier New. Skończony projekt zapisz w pliku slonecznik.xcf.

Слайд 23

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy

35

Projekt 1.7. Autoholowanie

Ostatni projekt pierwszego rozdziału jest

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 35 Projekt 1.7. Autoholowanie Ostatni projekt
zatytułowany „Autoholowanie”. Wy- konując go, dowiesz się, że czcionki mogą służyć nie tylko do umieszczania w obrazie napisów. Gotowy projekt jest przedstawiony na rysunku 1.39, a zdjęcie, od którego należy rozpocząć pracę — na rysunku 1.40.
Rysunek 1.39.
Projekt pt.
„Autoholowanie”

Rysunek 1.40. Zdjęcie wykorzystane w projekcie 1.7

Pracę nad projektem rozpocznij od pobrania z internetu czcionek. Czcionki wy- korzystane w tym projekcie nazywają się Montepetrum oraz Font Awesome. Są one darmowe. Pierwsza z nich jest dostępna w serwisie http://www.fontspace.com. Odwiedź adres http://www.fontspace.com/johan-aakerlund/montepetrum i po- bierz plik o nazwie johan-aakerlund_montepetrum.zip. Następnie odwiedź adres http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/ i pobierz plik o nazwie font-awesome- 4.2.0.zip.

Слайд 24

36

GIMP. Praktyczne projekty

Wszystkie projekty przedstawione w książce stosują wyłącznie darmowe czcionki, które

36 GIMP. Praktyczne projekty Wszystkie projekty przedstawione w książce stosują wyłącznie darmowe
są dostępne w internecie. Zestawienie wszystkich wykorzystanych czcionek jest zawarte w Dodatku A. Ponadto płyta DVD dołączona do książki zawiera indeks wykorzystanych czcionek.
W celu zainstalowania w systemie czcionki Montepetrum kolejno:
Pobierz z serwisu fontspace.com plik johan-aakerlund_montepetrum.zip.
Rozpakuj pobrany plik.
Przejdź do folderu zawierającego wypakowane pliki.
Zaznacz wszystkie pliki o rozszerzeniach .ttf oraz .otf.
Kliknij prawym przyciskiem myszy zaznaczone pliki.
Z menu kontekstowego wybierz opcję Zainstaluj.
Instalacja wypakowanych czcionek w systemie jest przedstawiona na rysunku
1.41. W identyczny sposób zainstaluj w systemie czcionkę Font Awesome.
Po zainstalowaniu czcionek zrestartuj program GIMP.
Pamiętaj, że nowe czcionki będą dostępne dopiero po ponownym uruchomieniu programu GIMP.

Rysunek 1.41. Instalacja czcionek Montepetrum przy użyciu menu kontekstowego

Слайд 25

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 37
Po otworzeniu zdjęcia E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-07-dane\auto-
-holowanie.jpg dodaj biały napis

Rozdział 1. ◆ Tekst i warstwy 37 Po otworzeniu zdjęcia E:\ksiazka\dane-projektow\projekt-01-07-dane\auto- -holowanie.jpg
AUTOHOLOWANIE. Jest on wykonany krojem
Montepetrum.
Następnie dodaj w przeglądarce internetowej do obrazu ikonę przedstawiającą samochód. W tym celu otwórz przeglądarką internetową plik E:\ksiazka\dane- projektow\projekt-01-07-dane\font-awesome-sciagawka.html. Plik ten zawiera zestawienie wszystkich ikon dostępnych w kroju Font Awesome. Odszukaj iko- nę przedstawiającą samochód. Ikona ta nazywa się fa-automobile (alias). Zaznacz myszką samochód i skopiuj go skrótem Ctrl+C. Następnie przejdź do okna obrazu, po czym:
Wybierz narzędzie tekstowe.
Zmień stosowany krój czcionki na Font Awesome.
Zmień kolor liter na biały.
Zwiększ wielkość liter do 150.
Wykonaj operację wklejania (Ctrl+V).
W obrazie powinna pojawić się duża biała ikona przedstawiająca samochód. W identyczny sposób wklej dwie kolejne ikony:
fa-envelope-square,
fa-phone-square.
Projekt zakończ, dodając napisy: [email protected] oraz 123 456 789. Skończony projekt zapisz w pliku autoholowanie.xcf.
Czego powinieneś się nauczyć z tego rozdziału?
Dzięki lekturze tego rozdziału powinieneś zapamiętać następujące operacje:
otwieranie obrazu (Ctrl+O);
zapisywanie obrazu w formacie XCF (Ctrl+S);
zapisywanie obrazu w formacie JPG, BMP lub PNG (Ctrl+Shift+E);
skalowanie widoku obrazu (+, –, 1, Ctrl+J);
narzędzie tekstowe (T);
narzędzie do przesuwania (M);

Слайд 26

38

GIMP. Praktyczne projekty

zmianę właściwości czcionki (m.in. kroju, rozmiaru, koloru, odstępów liter i

38 GIMP. Praktyczne projekty zmianę właściwości czcionki (m.in. kroju, rozmiaru, koloru, odstępów
wierszy);
wyrównanie tekstu złożonego z wielu wierszy: do lewej, do prawej, justowanie;
cofanie operacji (Ctrl+Z);
okno warstw (Ctrl+L);
instalację czcionek.
Powinieneś także pamiętać, że napisy dodawane za pomocą narzędzia tekstowego są umieszczane na osobnych warstwach. Każdy z napisów możemy po dodaniu modyfikować. Zmianie możemy poddać jego wygląd (tj. krój, wielkość oraz kolor czcionki), treść oraz położenie.
Czasami może się zdarzyć, że narzędzie do przesuwania przestanie działać w odniesieniu do warstw. Dzieje się tak wtedy, gdy przestawią się opcje narzędzia. W celu przywrócenia standardowego działania narzędzia do przesuwania kliknij podwójnie ikonę narzędzia w oknie głównym GIMP-a (ikona narzędzia została zaznaczona na rysunku 1.1). Ujrzysz wówczas okno właściwości narzędzia do prze- suwania. Jeżeli zaznaczysz opcję Wybiera warstwę lub prowadnicę, tak jak to zostało pokazane na rysunku 1.42, to działanie narzędzia wróci do normy.
Rysunek 1.42. Opcje narzędzia do przesuwania

Domyślnie GIMP działa w trybie wielu okien. Opcje każdego narzędzia oraz każdy edytowany obraz są zawarte w osobnym oknie. Operacja Okna/Tryb jed- nego okna zmienia tryb pracy programu tak, by narzędzia i obrazy były zawarte w jednym oknie. GIMP w trybie jednookienkowym jest przedstawiony na ry- sunku 1.43. Na układ narzędzi wewnątrz okna ma wpływ położenie okien przed wykonaniem operacji. Położenie poszczególnych narzędzi możemy zmieniać me- todą przedstawioną na rysunkach 1.17 oraz 1.18.

Имя файла: gimp_tekst.pptx
Количество просмотров: 26
Количество скачиваний: 0