Obchody nowego roku w różnych częściach świata

Слайд 2

POLSKA

Mówi się czasem, że jaki Sylwester, taki cały rok. Dlatego właśnie wszyscy

POLSKA Mówi się czasem, że jaki Sylwester, taki cały rok. Dlatego właśnie
chcą się wtedy bawić, tańczyć, spędzić czas z najbliższymi. Podobno gdy kończy się stary rok, powinniśmy być "na czysto" - długi mają być pospłacane, zaległe sprawy pozałatwiane, spory wyjaśnione. To wróży dobrze na kolejnych dwanaście miesięcy. Zwyczaje sylwestrowe przewidują też ozdobienie mieszkania lub domu gałązkami jemioły, która zapewnia powodzenie w różnych dziedzinach życia. Ponadto, pod jemiołą można skraść pocałunek komuś bliskiemu sercu... każdy pretekst dobry.

Слайд 3

FRANCJA
Sylwester w wydaniu francuskim jest nieco spokojniejszy niż ten obchodzony w Hiszpanii.

FRANCJA Sylwester w wydaniu francuskim jest nieco spokojniejszy niż ten obchodzony w
Francuzi lubią bowiem spędzać ostatnią noc w roku w towarzystwie przyjaciół i rodziny, relaksując się przy szampanie i kosztując specjalnie na tę okazję przygotowanych potraw. Pośród sylwestrowych specjałów znajdziemy m.in. dania z kaczki, ostrygi, sery oraz słynną foie gras.

Слайд 4

WŁOCHY
Przez większą część wieczoru sylwestrowego Włosi bawią się we własnych domach, w

WŁOCHY Przez większą część wieczoru sylwestrowego Włosi bawią się we własnych domach,
towarzystwie znajomych. Zgodnie z tradycją, tuż przed północą każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść swoją porcję zupy lub potrawki z soczewicy, bowiem dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. Po takim posiłku większość Włochów udaje się na rynek swojego miasta, aby tam przywitać nowy rok i obejrzeć pokaz fajerwerków. Ci, którym zależy na szczęściu w nowym roku, powinni podczas nocy sylwestrowej mieć na sobie czerwoną bieliznę – inny kolor jest absolutnie niedopuszczalny!

Слайд 5

WIELKA BRYTANIA

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii spędzają Sylwestra w pubach lub na tzw. „domówkach”,

WIELKA BRYTANIA Mieszkańcy Wielkiej Brytanii spędzają Sylwestra w pubach lub na tzw.
w gronie przyjaciół. Zanim zegar wybije dwunastą, większość z nich włącza radio lub telewizor, aby wspólnie odliczać ostatnie sekundy do nadejścia nowego roku. Szczęśliwcy tę wyjątkową noc spędzają w Londynie, gdzie przy akompaniamencie dzwonów słynnego Big Bena niebo rozbłyska setkami kolorowych fajerwerków. Niezapomniane wrażenia nie kończą się jednak wraz z nadejściem świtu, bowiem 1 stycznia odbywa się w Londynie wielka noworoczna parada, w której uczestniczą tysiące osób.

Слайд 6

BRAZYLIA

Wielu Brazylijczyków ubiera się w sylwestrową noc na biało, wierząc, że przyniesie

BRAZYLIA Wielu Brazylijczyków ubiera się w sylwestrową noc na biało, wierząc, że
im to szczęście i pokój w nowym roku. Według jednego z brazylijskich zwyczajów, zanim nastąpi powitanie nowego roku, należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Na wszystkich plażach w Brazylii, dzień przed sylwestrem mieszkańcy wypuszczają na morze łodzie z podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów. W ten sposób chcą sobie zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek w nadchodzącym roku. Miejscowi wykonują także tańce candomble wprowadzające w trans. Około dwóch milionów osób spędza rokrocznie sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Wszyscy piją i tańczą w rytm gorącej muzyki. Gdy wybija północ, z zakotwiczonych nieopodal łodzi odpalane są tysiące sztucznych ogni.

Слайд 7

ROSJA

Sylwester Rosjanie przeżywają na ogół w taki sposób, w jaki my

ROSJA Sylwester Rosjanie przeżywają na ogół w taki sposób, w jaki my
przeżywamy Boże Narodzenie. Są więc spotkania rodzinne, prezenty, suto zastawione stoły. Nie oznacza to jednak, że brakuje imprez w plenerze. Każdy, kto choć raz oglądał noworoczne podsumowanie sylwestrowych imprez, pamięta zapierające dech w piersiach obrazki z Placu Czerwonego. Co ciekawe, owe uroczystości Rosjanie oficjalnie przeżywają bez szampana w ręce - obowiązuje bowiem zakaz wnoszenia napojów alkoholowych.

Слайд 8

IRAK

Nowy Rok świętują tam głównie chrześcijanie. Irakijczycy mają zwyczaj okazywania radości strzelając

IRAK Nowy Rok świętują tam głównie chrześcijanie. Irakijczycy mają zwyczaj okazywania radości
w Sylwester na wiwat z karabinów maszynowych. Każdy iracki mężczyzna może posiadać w swym domu jeden taki karabin z dwoma magazynkami amunicji.

Слайд 9

HISZPANIA

W Hiszpanii i innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej będących pod jej

HISZPANIA W Hiszpanii i innych krajach Ameryki Łacińskiej i Południowej będących pod
wpływem noc sylwestrową nazywa się „Nochevieja”- „Stara Noc”. Na wsiach i w miasteczkach przebywa się w gronie rodzinnym do północy. W większych miastach organizowane są noworoczne fiesty trwające do rana. O północy głośno uderza dzwon a ludzie muszą zjeść 12 winogron. Przy zjedzeniu każdej sztuki, należy pomyśleć jedno życzenie. W niektórych krajach oprócz winogron zjada się także soczewicę. Według tradycji, gdy się tego nie zrobi nowy rok nie będzie pomyślny. Później pije się szampana. W restauracjach odbywają się zabawy połączone z różnymi pokazami i loteriami. Wszystko kończy tradycyjne śniadanie ze smażonymi na oleju ciasteczkami i gorącą czekoladą.

Слайд 10

FILIPINY

Na Filipinach ludzie zapalają sztuczne ognie oraz głośne petardy, włączają głośną muzykę

FILIPINY Na Filipinach ludzie zapalają sztuczne ognie oraz głośne petardy, włączają głośną
i zachowują się bardzo głośno, przekonani, że hałas odstraszy złe duchy, a tym samym zapobiegnie przyniesienia pecha w Nowym Roku. Do puszek wrzucają monety, aby było jeszcze głośniej oraz z przekonaniem, że przyniesie to więcej pieniędzy dla biesiadników. Ludzie niosą figury symbolizujące płodność i obfitość, noszą kolorowe ubrania, aby pokazać swój entuzjazm na nadchodzący rok. Stoły zastawione są jedzeniem.  Listę przesądów noworocznych uzupełnia obowiązkowa obecność koszyka z 12 różnymi owocami symbolizującymi dobrobyt w każdym miesiącu nowego roku. Większość filipińczyków zapala swoje własne fajerwerki sylwestrowe, lecz publiczne uroczystości takie jak w Nowym Jorku lub Sydney również są organizowane i cieszą się dużą popularnością.

Слайд 12

NOWY JORK

W Nowym Jorku ważąca 5386 kg oraz 3,7 m średnicy, kula

NOWY JORK W Nowym Jorku ważąca 5386 kg oraz 3,7 m średnicy,
znajdująca się wysoko nad Times Square zaczyna się obniżać o godzinie 23:59 i dociera do podnóża wieży na której się znajduje punktualnie o północy, w towarzystwie sztucznych ogni, migocących świateł i intensywnego medialnego przekazu. Ta uroczystość przyciąga corocznie ok. miliona osób.

Слайд 13

DANIA

W wielu państwach spożywa się specjalne potrawy. w Danii ciasto o wyjątkowych kształtach,

DANIA W wielu państwach spożywa się specjalne potrawy. w Danii ciasto o
zwane „kransekake”. Również w Danii obyczaj każe tłuc niezliczone ilości talerzy – wskazuje to bowiem na dużą liczbę przyjaciół. Duńczycy mają także wiele innych ciekawych obrzędów. Zdarza się, że o północy zeskakują z krzeseł, by „skocznie” wejść w nowy rok!
Имя файла: Obchody-nowego-roku-w-różnych-częściach-świata.pptx
Количество просмотров: 34
Количество скачиваний: 0