Слайд 2АКТУАЛЬНІСТЬ ЛЕКЦІЇ
Головним видом регуляції фізіологічних функцій організму є нервова, або рефлекторна (безумовно-
та умовно-рефлекторна) регуляція. Здійснення рефлекторних актів, або рефлексів, - основний специфічний прояв діяльності нервової системи. Рефлекс – реакція організму на зміну зовнішнього та внутрішнього середовища. Будь який рефлекс здійснюється за участю рефлекторної дуги. Центрами рефлексів можуть бути як спинний так і головний мозок. У процесі еволюції у зв`язку з розвитком вищих центрів управління діяльністю всього організму спинний мозок потрапив у підлеглу залежність і став першим рівнем регуляції фізіологічних функцій. Центри головного мозку здебільшого здійснюють свій вплив на функції організму за участі спінальних рефлексів, використовуючи їхні координаційні механізми і зв`язки з органами – ефекторами.
Стає зрозумілим роль інших відділів центральної нервової системи у регуляції функцій організму, виходячи із закономірностей діяльності спинного мозку.
Тому знання анатомії і фізіології спинного мозку та спинномозкових нервів має велике значення для майбутніх медичних працівників у процесі вивчення морфологічних ознак захворювань і формування клінічного мислення.
Слайд 3План
1. Спинномозкові нерви, утворення, гілки.
2. Шийне, плечове сплетення, нерви, зони іннервації.
3.
Грудні спинномозкові нерви, зони іннервації.
4. Поперекове сплетення, нерви, зони іннервації.
5. Крижове сплетення, нерви, зони іннервації.
Слайд 4СПИННОМОЗКОВІ НЕРВИ
Спинномозкові нерви (nervi spinales) утворюються при злитті переднього та заднього корінців
(radix), що відходять від спинного мозку, в ділянці міжхребцевих отворів.
Задній корінець утворений центральними відростками чутливих клітин спинномозкового вузла (ganglion spinale). Він складається із несправжніх уніполярних (псевдоуніполярних) клітин, які мають відросток, що галузиться Т-подібно.
Передній корінець утворений аксонами рухових нейронів, які знаходяться в передніх рогах спинного мозку.
Слайд 5Отже, спинномозковий нерв за своєю функцією є змішаним.
Таких нервів є 31
пара, що відповідає кількості сегментів спинного мозку: 8 пар шийних, 12 пар грудних, 5 пар поперекових, 5 пар крижових, 1пара куприкових. Тобто, від кожного сегмента відходить одна пара спинномозкових нервів.
Кожний спинномозковий нерв при виходу із міжхребцевого отвору ділиться на гілки: 1) передню (вентральну) – до передньої стінки тулуба і кінцівок; 2) задню (дорсальну) – до шкіри і м`язів спини та потилиці; 3)білу з`єднувальну – до вузлів симпатичного стовбура; 4) оболонну (менінгеальну) – до оболонок спинного мозку.
Слайд 7 1.Задні гілки
Задні гілки спинномозкових нервів містять чутливі і рухові волокна, крім
I шийного. Вони прямують до шкіри і м`язів спини та потилиці. Серед них виділяють задню гілку першого шийного нерва – підпотиличний нерв (іннервує короткі м’язи потилиці) і задню гілку другого шийного нерва – великий потиличний нерв (іннервує глибокі м`язи спини та шкіру потилиці).Чутливі волокна задніх гілок поперекових і крижових нервів іннервують шкіру верхніх та середніх відділів сідниці і називаються верхніми та середніми нервами сідниці. Інші задні гілки спинномозкових нервів спеціальних назв не мають.
Слайд 8 2. Передні гілки
Передні гілки спинномозкових нервів, як і задні, мають у
своєму складі чутливі та рухові волокна. Вони переплітаються між собою і утворюють сплетення (шийне, плечове, поперекове та крижове), за винятком передніх гілок грудних нервів, які йдуть сегментарно у міжреберних проміжках.
Слайд 9 2.1. Шийне сплетення
Шийне сплетення (plexus cervicalis) утворене передніми гілками чотирьох верхніх
шийних спинномозкових нервів. Воно лежить збоку від поперечних відростків верхніх шийних хребців між м`язами, його гілки виходять з-під заднього краю груднино-ключично-соскоподібного м`яза і поділяються на три групи: шкірні гілки (чутливі), м`язові (рухові) і змішані.
Слайд 10 До чутливих гілок належать нерви:
1) малий потиличний ;
2) великий
вушний;
3) поперечний нерв шиї;
4) надключичні нерви.
Всі вони іннервують шкіру потилиці, вушної раковини, зовнішнього слухового проходу, шиї.
М’язові (рухові) гілки іннервують глибокі м`язи шиї, і, з’єднуючись з гілкою під’язикового нерва (XII пара черепних нервів), утворюють шийну петлю, яка іннервує підпід’язикові м`язи шиї.
Змішаною гілкою шийного сплетення є діафрагмальний нерв, який проходить у грудну порожнину й іннервує діафрагму, плевру, перикард, а правий діафрагмальний нерв – печінку.
Слайд 12 2.2. Плечове сплетення
Плечове сплетення (plexus brachialis) утворене передніми гілками чотирьох нижніх
шийних і частиною 1-го грудного спинномозкового нерва. Воно спочатку знаходиться в ділянці надключичної ямки в міждрабинчастому просторі (між переднім та середнім драбинчастими м`язами), потім спускається в пахвову ямку й утворює три пучки навколо пахвової артерії. Від цих пучків відходять довгі гілки плечового сплетення, а короткі гілки знаходяться в надключичній частині. Серед коротких гілок найбільшим є пахвовий нерв, який іннервує капсулу плечового суглоба, дельтоподібний та малий круглий м`язи і шкіру над ними. Решта коротких гілок іннервують в основному м`язи пояса верхньої кінцівки.
Слайд 14До довгих гілок плечового сплетення належать такі нерви:
1)медіальний шкірний нерв плеча (чутливий)
– до шкіри медіальної поверхні плеча;
2)медіальний шкірний нерв передпліччя (чутливий) – до шкіри медіальної поверхні передпліччя;
3)м`язово-шкірний нерв (змішаний) – до м`язів передньої групи плеча і шкіри латеральної поверхні передпліччя;
4)серединний нерв (змішаний) до м`язів передньої групи передпліччя (крім ліктьового згинача зап`ястка і медіальної половини глибокого згинача пальців), м`язів підвищення великого пальця (крім привідного і частини короткого згинача великого пальця), I і II червоподібних м`язів та шкіри долонної поверхні I, II та половини IV пальців;
Слайд 156)променевий нерв (змішаний) – до м`язів задньої групи плеча і передпліччя та
шкіри тильної поверхні I, II і половини III пальців.
7) ліктьовий нерв (змішаний) – іннервує передню групу м’язів передпліччя, м’язи кисті (половину IV та V пальців), шкіру тильної поверхні кисті (V, ІV та половину ІІІ пальців).
Передні гілки грудних спинномозкових нервів сплетень не утворюють, а йдуть в міжреберних проміжках. Вони називаються міжреберними нервами, іннервують власні м`язи грудей, м`язи передньо-бічної стінки живота та шкіру над цими м`язами.
Слайд 16 2.3. Поперекове сплетення
Поперекове сплетення (plexus lumbalis) утворене передніми гілками трьох верхніх
поперекових спинномозкових нервів, частково – 12-го грудного і 4-го поперекового. Нерви поперекового сплетення виходять з латерального і медіального боків великого поперекового м`яза, а також із його товщі.
Слайд 17До них належать:
1)клубово-підчеревний нерв – до м`язів і шкіри живота;
2)клубово-пахвинний – до
шкіри живота над пахвинною зв`язкою, шкіри статевих губ, калитки;
3)статево-стегновий нерв – до вмісту пахвинного каналу та шкіри стегна під пахвинною зв`язкою;
4)латеральний шкірний нерв стегна – до шкіри відповідної ділянки стегна;
5)затульний нерв – до медіальної групи м`язів стегна та шкіри над ними;
6)стегновий нерв – найбільший нерв поперекового сплетення, іннервує м`язи передньої групи стегна, шкіру над ними та шкіру медіальної поверхні стегна, гомілки і медіального краю стопи.
Слайд 19 2.4. Крижове сплетення
Крижове сплетення ( plexus sacralis) утворене передніми гілками усіх
крижових, куприкових спинномозкових нервів та частково передніми гілками 4-го і 5-го поперекових спинномозкових нервів. У ньому розрізняють короткі та довгі гілки.
Короткі гілки іннервують м`язи таза і сідничної ділянки:
1. нижній сідничний нерв (руховий) іннервує великий сідничний м’яз.
2. верхній сідничний нерв (руховий) іннервує середній та малий сідничні м‘язи, м’яз - натягач широкої фасції.
Слайд 203. статевий нерв (змішаний) іннервує шкіру промежини у відхідниковій ділянці, поверхневий м’яз
промежини, шкіру та м’язи промежини в сечостатевому трикутнику, статевий член (клітор у жінок).
4. м’язові гілки (рухові) іннервують частину м’язів тазового поясу та м’язів промежини.
До довгих гілок належать задній шкірний нерв стегна та сідничний нерв.
Задній шкірний нерв стегна (чутливий) іннервує шкіру задньої поверхні стегна
Сідничний нерв є найбільшим нервом нашого тіла, гілки якого іннервують м’язи задньої групи стегна, м`язи та шкіру задньої, латеральної і передньої поверхні гомілки, м`язи і шкіру стопи, крім медіального краю.