Слайд 2 Вид інтертипних стосунків в діадах залежить від взаємного розташування функцій на моделі
«А». У взаємодію між собою вступають тотожні інформаційні канали. Комфортність взаємовідносин буде залежати від співставності параметрів каналів (розмірності), знаків функцій, їх налаштування на співпрацю (доповнененя) чи конкуренцію. Також важливого значення набуватиме наповненість функцій (компетенція).
Для наглядності усі види інтертипних стосунків буде розглянуто на прикладі соціотипу «Дон-Кіхот» - інтуїтивно-логічного екстраверта.
Слайд 31.1. Дуальні стосунки (повне доповнення)
Відбувається підтримка каналів блоків Суперего і Суперід одного
партнера каналами ЕГО та ІД іншого. Кожен партнер отримує від іншого ту інформацію, якої йому не вистачає, і отримує її в оптимальній формі. Взаємодія каналів: 1-5, 2-6, 8-4, 7-3.
Дон-Кіхот Дюма
Слайд 4Зв'язок 1-5 забезпечує безперервне (в межах терміну дії відносин) «навіювання» інформації, якої
не вистачає людині для відтворення вітальної енергії. Це так званий дуалізуючий вплив, дуже важливий для зміцнення всієї психічної структури.
2-6. Цей процес можна назвати «тонким налаштуванням», під впливом якого 6-а функція ефективніше виробляє потенційну енергію. У партнерів складається відчуття, що один з одним їм легше живеться в практичному плані.
8-4. 8-а функція виконує своє призначення – наочним чином підтримати роботу пригніченої функції партнера. Те, що раніше здавалося складним і нерозв'язним, тепер з легкістю зробить або вирішить дуал.
7-3. Своєрідний доброзичливий контроль досягнень людини по 3-й функції. Критика дуала носить конструктивний характер, а його поради допомагають «напрацьовувати» і розвивати нормативний канал.
Слайд 5 Психологічна характеристика дуальних відносин та їх суть полягає в досягненні духовного і
фізичного комфорту. Зазвичай соціоніки рекомендують саме ці відносини для шлюбу або тривалого партнерства. Дуали рідко розчаровуються один в одному, навпаки, сильнішає взаємне духовне, інтелектуальне і сексуальне тяжіння.
Однак дуальні стосунки не сприяють особистісному росту, оскільки створюють атмосферу розслаблення й інертності.
Перша психологічна дистанція.
Слайд 61.2. Стосунки активації
Як і в дуальних відносинах, тут реалізується підтримка блоків Суперего
і Суперід кінетичними блоками Его та Ід.
Зв'язки між каналами моделей: 1-6, 2-5, 8-3, 7-4.
Дон-Кіхот Гюго
Слайд 7 Під впливом програмної функції одного партнера інший активізується і виробляє потенційну енергію
в вітальному кільці. По зв'язках 2-5 проходить інформація, що дозволяє людині, грубо кажучи, виживати, а точніше – забезпечувати більш ефективну взаємодію організму із зовнішнім середовищем.
Спілкуючись з активатором, відчуваєш себе «героєм», оскільки зусилля нормативного каналу заохочуються й оцінюються досить високо. Під впливом активатора з'являється величезне бажання досягати успіху по 3-й функції.
За зв'язками 7-4 відбувається завуальована підтримка пригнічених функцій. Вони отримують від контролюючих істотну, значиму інформацію і починають працювати – нехай повільно, зате продуктивно.
Слайд 8 Психологічна задача відносин активації – захист і практична підтримка, «корисні поради». Головне
тут – навчитися приймати запропоновану партнером допомогу; активація спонукає до діяльності – і в цьому суттєво відрізняється від дуальних відносин, які схиляють до розслаблення і відпочинку.
Активація дуже вдала в спільній роботі, в тому числі і на близькій дистанції, в м'якому, ненав'язливому навчанні (наприклад, репетиторство). Шлюб теж може бути хорошим, але від ірраціонала буде потрібним постійне підстроювання під строгий режим життя партнера (відносини асинхронні!). Крім того, в шлюбі у кожного має бути своє заняття, інакше надлишок енергії призведе до сварок і психічної втоми.
Перша психологічна дистанція.
Слайд 91.3. Дзеркальні стосунки
В таких відносинах підтримка «слабких» функцій «сильними» відсутня, оскільки взаємодіючі
канали належать до одного блоку моделі.
Задіяні зв'язки між каналами: 1-2, 3-4, 8-7, 6-5.
Дон-Кіхот Робесп’єр
Слайд 10За зв'язками 1-2 партнери вирішують свої творчі проблеми, спокійно і плідно обговорюють
спільні інтереси, їм завжди є про що поговорити і легко знайти спільну мову. «Дзеркальні» можуть розмовляти на цікаві теми безкінечно, адже зв'язок 1-2 зачіпає і підсилює кінетичний ментальний блок.
Взаємодія каналів Суперего (3-4) – взаємне співчуття, співпереживання проблем партнера. Кожен намагається допомогти іншому, але в силу обмеженості третьої функції ця допомога не дуже ефективна.
8-7. Партнери легко розуміють один одного, обмінюючись передчуттями, коливаннями, побоюваннями. Підсвідомість людини активізується, він починає усвідомлювати явища, які раніше були від нього приховані. Взаємно посилюється самоконтроль.
6-5. Обидва партнери однаково безпорадні, спілкування один з одним тільки посилює їх потребу в підтримці ззовні. У дзеркальних відносинах людина з усією визначеністю відчуває, наскільки вона слабка і вразлива щодо аспекту своєї сугестивної функції.
Слайд 11 Психологічна суть дзеркальних відносин – набуття справжнього або, принаймні, безпроблемного в спілкуванні
друга, взаємне співчуття і досягнення духовної близькості. З усіх видів відносин найлегше добитися душевного комфорту саме з «дзеркальним» партнером. До нього не потрібно довго пристосовуватися (на відміну від дуала), він ні до чого не закликає (як активатор), але просто співчуває, співпереживає, залишаючись вірним і відданим другом.
Дзеркальні відносини можуть бути успішними в будь-якому варіанті міжособистісних контактів – в шлюбі, при спільному проживанні, в роботі, на відпочинку і т.д. Головна запорука їхнього успіху – вміння партнерів подолати асинхронність, відмінність в ритмах життя.
І все ж в ідеальному варіанті дзеркальні відносини призначені саме для дружби в класичному її розумінні.
Перша психологічна дистанція.
Слайд 121.4. Тотожні стосунки
Абсолютно ідентичні моделі. Обмінюються інформацією у вкрай вузьких рамках одних
і тих же каналів: 1-1, 2-2, 3-3, 4-4, 5-5, 6-6, 7-7, 8-8.
Дон-Кіхот Дон-Кіхот