Слайд 2RUSAŁKA
Ukazywały się zazwyczaj jako piękne, nagie dziewczęta z rozpuszczonymi zielonymi włosami, rzadziej
jako stare i odrażające kobiety. Rusałkami stawały się panny, które zmarły przed zamążpójściem. Rusałki pojawiały się w czasie nowiu i wabiły do siebie młodzieńców, których zabijały poprzez łaskotanie lub opętańczy taniec.
Слайд 4MIAWKA
Uważano, że miawki corocznie zstępowały na ziemię do pól, kiedy zboża wysypywały
kłosy. Były to zmarłe nieochrzczone dzieci. Były małe jak koty, stąd pochodzi ich nazwa kociego głosu miau. Tańczyły na trawie. Były wielkiej urody, wesołe i żywe, ale okrutne. Napadały na osoby zabłąkane pośród łanów kłosów. Przez różne sztuczki wprowadzały ofiary w dobry nastrój, a potem łaskotaniem zmuszały do najgwałtowniejszego śmiechu, aż do śmierci. Karmiły się krwią takiej ofiary.
Слайд 6ZŁYDNIA
Mieszkający za piecem złośliwy duch, sprowadzający wszelakie nieszczęścia na dom i jego
mieszkańców. Złydni wyobrażano sobie w postaci małych istot w wielkich butach i kapeluszach.
Слайд 7LATAWIEC (DEMON)
Demon utożsamiany z duszami dzieci poronionych (później nieochrzczony Początkowo uważano je
za demony negatywne, choć niezbyt szkodzące ludziom, bądź za demony opiekuńcze domuch) Według innych podań latawiec (lub lataniec) to latający ognisty duch, hodowany z jaj kogucich, którzy przynosił ludziom pieniądze i zboże
Слайд 8WODNIK
demon opiekuńczy śródlądowych zbiorników wodnych i ich władca. Wodniki zamieszkiwały wszelkie jeziora, rzeki, stawy,
a często także studnie i przydrożne rowy. Chętnie zamieszkiwały w pobliżu młynów. Wodnik najczęściej ukazywał się pod postacią starca wysokości nieco ponad pół metra z rybimi, zabarwionymi na zielono oczami, pomarszczoną twarzą i długimi, rozczochranymi włosami oraz błoną pławną między palcami. W opowieściach ludowych wodnik jawi się jako postać, którą łatwo zirytować i rozgniewać, lub też czyniącą różne (zazwyczaj złośliwe) psoty. Prowokował ludzi rozwieszając na trzcinach kolorowe wstążki i świecidełka. Swoje ofiary wciągał na dno, choć czasami zadowalał się tylko nastraszeniem kąpiącego się przez podtopienie. Tonący wówczas znajdował się całkowicie w rękach wodnika i jego ratunek mógł za sobą pociągnąć więcej ofiar.
Слайд 11LESZY
Demon lasu, jego pan i władca zwierząt w nim żyjących Wobec ludzi
był zasadniczo neutralny, a jego usposobienie zależało od tego, jaki przejawiali stosunek wobec lasu i jego mieszkańców. Bywało że wypędzał intruzów ze swojego królestwa. Mógł zaprowadzić wędrowców w głąb lasu, bądź bezpiecznie z niego wyprowadzić, wysypać dzieciom zebrane runo leśne z koszyka, uchronić przed atakiem zbójców, wydać na pastwę dzikich zwierząt lub ochronić przed nimi
Слайд 12CZART
Zamieszkuje bagna, lasy i zbiorniki wodne, objawia się także w wirach powietrznych,
co dało podstawę do wysunięcia teorii według której czart był upersonifikowaniem niszczycielskiej siły wiatru. Czart zsyłał na ludzi niepogodę i choroby, a także namawiał do samobójstwa. Mógł przyjmować postać węża, psa, świni lub czarnego kota. W wierzeniach ludowych czart wyobrażany jest jako chromy.