Содержание
- 2. ROLA PROFILAKTYKI I PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – „Health at Glance:
- 3. profilaktyka zdrowotna to działania mające chronić człowieka przed potencjalnymi zagrożeniami zdrowia i ich szkodliwymi konsekwencjami. Może
- 4. Promocja zdrowia odnosi się do działań, których podstawą jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia, zwiększenie rezerw i
- 6. Czynniki wpływające na zdrowie Styl życia ma największy wpływ na zdrowie, a składają się na niego
- 7. Przeprowadzone badania i analizy potwierdzają, iż rzeczywisty wpływ medycyny na stan zdrowia społeczeństw nie ma kluczowego
- 8. Kontrolę działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej, obejmującą lata 2012–2015, przeprowadzono w Ministerstwie Zdrowia, Centrali Narodowego Funduszu
- 9. W badaniach kontrolnych skoncentrowano się na procesie planowania (programowania) działań profilaktycznych, w tym określenia wielkości środków
- 10. Mimo ewidentnego wpływu profilaktyki na stan zdrowia społeczeństwa, uważa się, że stosunkowo niewielki jest udział wydatków
- 11. 1. W wypadku chorób zakaźnych, najskuteczniejszą znaną profilaktyką są szczepienia ochronne, kształtują odporność całej populacji, zapewniając
- 12. 3. Kolejnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia i polityki państwa jest rosnąca zapadalność i umieralność z
- 14. Скачать презентацию
Слайд 2ROLA PROFILAKTYKI I PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH
Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
ROLA PROFILAKTYKI I PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH
Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)
![ROLA PROFILAKTYKI I PROGRAMÓW ZDROWOTNYCH Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-1.jpg)
W Polsce wskaźnik przedwczesnych zgonów na 100 tys. mieszkańców wynosi 305 (średnia dla UE to 201) i lokuje nasz kraj na 6 miejscu, wśród najwyższych wskaźników, w grupie 28 krajów.
Jednym z narzędzi poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństwa jest przede wszystkim promocja zdrowia, którą należy rozumieć jako proces obejmujący czynności prowadzące do zwiększenia osobistego oddziaływania na własne zdrowie i jego utrzymanie oraz odejście od często zbyt zmedykalizowanego systemu leczenia.
Prowadzenie zdrowego stylu życia wynika z warunków w jakich żyjemy, indywidualnych wzorców zachowania oraz cech charakteru. Zdrowy styl życia jest w dużej mierze efektem promocji wła-́ciwych zachowań, aktywności fizycznej, diety, ochrony środowiska
Promocja zdrowia nie jest tożsama z edukacją zdrowotną, której celem jest zmiana sposobu myślenia o zdrowiu oraz zwiększenie skuteczności kontroli nad nim; różni się też od profilaktyki zdrowotnej. Można ją realizować wśród osób zdrowych, zagrożonych chorobą, jak i chorych, równolegle do różnych faz profilaktyki.
Слайд 3profilaktyka zdrowotna to działania mające chronić człowieka przed potencjalnymi zagrożeniami zdrowia i
profilaktyka zdrowotna to działania mające chronić człowieka przed potencjalnymi zagrożeniami zdrowia i
![profilaktyka zdrowotna to działania mające chronić człowieka przed potencjalnymi zagrożeniami zdrowia i](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-2.jpg)
Zwykle profilaktykę, prewencję i zapobieganie chorobom utożsamia się z promocją zdrowia, choć te pojęcia różnią się wyraźnie.
Koncepcja profilaktyki, od lat 60. XX wieku, powszechnie bazuje na podziale na trzy etapy działań: profilaktyce pierwotnej – która powinna zapobiegać powstaniu procesów chorobowych, profilaktyce wtórnej – polegającej na wczesnym wykrywaniu procesów/zmian chorobowych, zanim wystąpią objawy oraz trzeciorzędnej – ograniczającej skutki już rozwiniętej choroby.
W potocznym rozumieniu – zapobieganie chorobom obejmuje profilaktykę pierwotną i wtórną, a trzeciorzędna rozumiana jest jako leczenie.
Слайд 4Promocja zdrowia odnosi się do działań, których podstawą jest utrzymanie dobrego stanu
Promocja zdrowia odnosi się do działań, których podstawą jest utrzymanie dobrego stanu
![Promocja zdrowia odnosi się do działań, których podstawą jest utrzymanie dobrego stanu](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-3.jpg)
prewencja i profilaktyka dotyczą głównie choroby – jej uniknięcia, czy wczesnego wykrycia dającego gwarancje wyleczenia.
promocja zdrowia dotyczy całej populacji, a profilaktyka wyodrębnionych grup szczególnego ryzyka.
działania profilaktyczne obejmujące różne populacje prowadzone są w formie zaplanowanych programów zdrowotnych
„badania profilaktyczne” wykonywane w ramach profilaktyki pierwotnej i wtór- nej, w tym masowe badania przesiewowe, inaczej skriningowe (ang. screening), tak naprawdę są badaniami mającymi na celu wczesne wykrycie zmian/chorób, a nie działaniami mającymi im zapobiegać.
Badania przesiewowe należą do profilaktyki wtórnej i służą do wyłonienia osób, które mogą być chore.
Слайд 6Czynniki wpływające na zdrowie
Styl życia ma największy wpływ na zdrowie, a
Czynniki wpływające na zdrowie
Styl życia ma największy wpływ na zdrowie, a
![Czynniki wpływające na zdrowie Styl życia ma największy wpływ na zdrowie, a](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-5.jpg)
Środowisko fizyczne: czyste powietrze, woda, żywność, bezpieczne warunki pracy i nauki, czynniki ryzyka zdrowotnego i zawodowego, wpływ zanieczyszczenia środowiska.
Czynniki genetyczne
Opieka zdrowotna – organizacja i funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia, a tym dostępność do świadczeń i ich jakość. Opieka zdrowotna wpływa na stan zdrowia tylko w ok. 10% ale zwykle jest niezbędna w przypadkach poważnych chorób.
Слайд 7Przeprowadzone badania i analizy potwierdzają, iż rzeczywisty wpływ medycyny na stan zdrowia
Przeprowadzone badania i analizy potwierdzają, iż rzeczywisty wpływ medycyny na stan zdrowia
![Przeprowadzone badania i analizy potwierdzają, iż rzeczywisty wpływ medycyny na stan zdrowia](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-6.jpg)
Слайд 8Kontrolę działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej, obejmującą lata 2012–2015, przeprowadzono w Ministerstwie
Kontrolę działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej, obejmującą lata 2012–2015, przeprowadzono w Ministerstwie
![Kontrolę działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej, obejmującą lata 2012–2015, przeprowadzono w Ministerstwie](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-7.jpg)
Слайд 9W badaniach kontrolnych skoncentrowano się na procesie planowania (programowania) działań profilaktycznych, w
W badaniach kontrolnych skoncentrowano się na procesie planowania (programowania) działań profilaktycznych, w
![W badaniach kontrolnych skoncentrowano się na procesie planowania (programowania) działań profilaktycznych, w](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-8.jpg)
Слайд 10Mimo ewidentnego wpływu profilaktyki na stan zdrowia społeczeństwa, uważa się, że stosunkowo
Mimo ewidentnego wpływu profilaktyki na stan zdrowia społeczeństwa, uważa się, że stosunkowo
![Mimo ewidentnego wpływu profilaktyki na stan zdrowia społeczeństwa, uważa się, że stosunkowo](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-9.jpg)
Слайд 111. W wypadku chorób zakaźnych, najskuteczniejszą znaną profilaktyką są szczepienia ochronne, kształtują
1. W wypadku chorób zakaźnych, najskuteczniejszą znaną profilaktyką są szczepienia ochronne, kształtują
![1. W wypadku chorób zakaźnych, najskuteczniejszą znaną profilaktyką są szczepienia ochronne, kształtują](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-10.jpg)
2. Podobnie jest w wypadku leczenia stomatologicznego u dzieci i młodzieży. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) schorzenia jamy ustnej są na czwartym miejscu wśród schorzeń najbardziej kosztownych do leczenia. Promocja zdrowia w tej dziedzinie jest finansowo efektywną strategią, redukującą ciężar chorób i utrzymującą zdrowie i jakość życia. Wyniki Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej (2012) wskazują, że 86% sześciolatków, 80% dwunastolat- ków i 96% osiemnastolatków ma próchnicę, która przyczynia się do rozszerzenia całego ogniska zapalnego na sąsiednie tkanki, łącznie z tym, że bakterie dostają się do różnych narządów.
Слайд 123. Kolejnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia i polityki państwa jest rosnąca
3. Kolejnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia i polityki państwa jest rosnąca
![3. Kolejnym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia i polityki państwa jest rosnąca](/_ipx/f_webp&q_80&fit_contain&s_1440x1080/imagesDir/jpg/921089/slide-11.jpg)
Jednym z najczęściej występujących schorzeń związanych bezpośrednio z ekspozycją na dym tytoniowy jest POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), z powodu której choruje w Polsce co dziesiąta osoba powyżej 30 roku życia.
Tymczasem wyniki przeprowadzonych przez NIK kontroli wskazują na niewystarczający dostęp do profilaktyki i wczesnego diagnozowania chorób układu oddechowego